Plywood’un Adı Var Tadı Yok!

Plywood'un Adı Var Tadı Yok!

Seçimler tamamlandı tamamlanmasına ancak plywood piyasasında yani inşaat piyasasında beklenen hareketlenme özellikle özel sektör kanadında gerçekleşmedi.

24 Eylül 2018 - 10:58 - Güncelleme: 24 Eylül 2018 - 11:07

Seçimler tamamlandı tamamlanmasına ancak plywood piyasasında yani inşaat piyasasında beklenen hareketlenme özellikle özel sektör kanadında gerçekleşmedi. Belli seviyede bir pazar talebi Temmuz ayında oluşmasına karşın bu talep tatmin edici seviyeye ulaşamadı.

Piyasa değerlendirmesi

Piyasayı analiz ettiğimizde ithal kesimde önemli seviyede stok birikimi söz konusu. Antrepo ve depolarda önemli miktarda malzeme mevcut. İthalatçılar stok yükünü hafifletebilme adına pazarlama faaliyetlerine hız verdi. Kampanyalar bu dönemde çok etkin ve piyasa artan bir şekilde buna karşılık vermeye başlıyor görünümde. Bu durum doğal olarak rekabeti de körüklemiş durumda. Firmalar var ise sahip oldukları avantajları sonuna kadar kullanıyorlar.

Yerli üreticiler tarafına baktığımızda firmadan firmaya değişiklikler gözlemlense de her kesimi tatmin edici bir halin olduğunu söylemek çok mümkün değil. Özellikle son iki yıldır stoksuz, üretimden direk satışlarla pazarda oluşan yoğun talebi karşılamaya çalışan ve kapasite artırımı noktasında yatırımlar yapan yerli üreticiler temmuz ayında yer yer bu yapılarından uzaklaşmaya başladılar. Bir kısım üretici yüklü olmasa da belli seviyede stoğa üretim gerçekleştirirken bir kısım terminleri bir gün seviyesine kadar çekmek durumunda kaldı. Ancak düzenli bayilik/dağıtım yapısına sahip olanlar durgunluğu en alt düzeyde hissetti.

Faizlerin yüksek oluşu ve dövizdeki istikrarsız gidişat-ki bunlar güven endeksinin belirleyici ana iki etken unsuru-bu duruma etkisi olan en önemli iki faktör görünümünde. Görüldüğü kadarıyla genel anlamda halihazırda devam eden devlet projelerinde ve özel projelerde kısmi yavaşlamalar olsa da devam ediyor ancak yeni yatırımlar ve yeni şantiyeler noktasında durum farklı. Mevcut ekonomik kompozisyon sebebiyle frene basılmış bir hal söz konusu. Ki ay içerisinde üst düzey isimlerden de yapılan açıklamalar bu durumu teyit ediyor.

Durgunluğun nedeni ?

Bu sorunun tek bir cevabını vermek mümkün değil.  Erken seçim, Suriye, Rusya ile işbirliği adımları, İpek yolu, İran ile kendi para birimlerimiz üzerinden yaptığımız anlaşma, Amerika ile Fetö, Mehmet Hakan Atilla, Rahip Brunson, YPG vb. birçok Global, bölgesel ve ulusal gelişmeler bu duruma etki eden önemli başlıklar.

Diğer taraftan Dolar'ın patronları (ki bu ABD Hükümeti-Devleti değildir) dünyada ulaşmaya çalıştıkları hedefleri yolunda FED yani Dolar üzerinden dünyayı ki özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkeleri istedikleri yaptırımları uygulayabilme adına baskı altına alma isteğindeler. Bunu da faiz artırımı yoluyla dünyaya stratejik olarak bol bol dağıttıkları doları geri çekerek gerçekleştiriyorlar.

Üçüncü konu ise Türkiye'nin ekonomi konusunda ray değiştirme isteği. Türkiye ekonomisi her yıl cari açık veren bir ülke ve bu kapanmadığı sürece her yıl yabancı sermaye veya borçlanma mecburiyetimiz söz konusu. 2017 yılında yaklaşık 200 Milyar TL'yi inşaat üzerinden direk iç piyasaya sokan hükümet iç piyasa için 2017 yılının şenlik havasında geçmesini sağlamıştı. Bununla birlikte cari açık beklentiler seviyesine daha da arttı. 2018 yılında ise yaklaşık 140 Milyar TL'yi enerji yatırımlarına yönlendirdi. İç piyasaya yaklaşık 40-45 Milyar TL gibi bir pay ayrıldı. Bu durum iç piyasanın sıkışmasına sebebiyet verdi. Sonrasında iç piyasaya finansman sağlama adına adımlar atıldı atılmasına ancak plan zamanlaması yaşanan gelişmeler sebebiyle saptı.

Peki ne olacak?

Ne olacağına ilişkin sektörel olarak öncelikle fotoğrafın geneline bakıp yorumlamayı o perspektiften yapmak daha uygun  olur. Türkiye iç ekonomisi tüm dişlilerinin verimli işleyebilmesi adına inşaata göbekten bağlı. Bu durumun yanlışlığı veya doğruluğu ayrı bir tartışma konusu ama durum bu şekilde ki cari açık kapanana kadar, yatırımlarımızı tüm çipalardan kurtulup hedeflerimiz doğrultusunda rahatlıkla yönlendirmeyi başarana kadar bu böyle. İnşaat sektörünü tüm dişlilerin çalışmasındaki ana motor veya ana dişli olarak tanımlarsak yanlış bir tabir kullanmış olmayız. Ki dünyanın gelişmiş veya gelişmekte olan bir çok büyük ülkesinde de kompozisyon aynıdır. Hal bu olunca Türkiye'de ülke genel ekonomisinin işlemesi için inşaat sektörünün hareketlenmesi olmazsa olmaz bir durumdur.

Bugün geldiğimiz noktada iç piyasa ekonomisinin beklentiler seviyesinde gerçekleşebilmesi için mevcut faizin etkisinin ve oranlarının dışında bir finansman kaynağının inşaata aktarılması elzemdir. Ki son dönemde gündemde olan imar barışından elde edilen gelirlerin direk sıfır faizle Belediyeler üzerinde Kentsel Dönüşüme aktarılacağı beyan edildi. Beklenen gelir yaklaşık 40 Milyar TL. Bu tek başına çözüm olur mu? Dönemsel olarak güçlü etki yaratır ancak kalıcı çözüm cari açığın kapanmasıdır.

Kısa Vadede Sonuç

Buradan gelecek olan para kademeli olarak toplanmaya başladı ancak bu paranın toplanıp iç piyasaya tam anlamıyla yansıması bir süre alacak görünümde.

Temmuz ayını firmalar ve markalar bazında değerlendirdiğimizde ;

Simirna Ltd.Şti. / TEKCOM

Plywood piyasasının önde gelen markalarından olan TEKCOM ve Türkiye Distribütörü Simirna bu süreçte yoğun kampanyaları ile gündeme geliyor. Stok gücünü finansman gücü ile birleştiren firma cazip kampanyalar ile pazarın her noktasında kendini gösteriyor.

Akça Kontrplak A.Ş. / C-PLY - VTHPLY

Türkiye'nin önde gelen üreticilerinden olan Akça Kontrplak temposunu hiç azaltmadan yoluna devam edebilme adına çalışmalarına devam ediyor. Termin gün sayıları kısalan firma çok yoğun ve etkin pazarlama faaliyetleri ile direk üretimden sevk yapısını korumaya devam ediyor.

Jaguar Exim Ltd.Şti. / SVEZA - POWERPLY - HERCULES

Hem ithalat noktasında SVEZA Plywood ile hem de kendi üretimi noktasında Powerply ve Hercules markaları ile pazarın önemli pay sahiplerinden olan Jaguar durgun dönemin en etkin fotoğrafını verenlerinden olmaya devam ediyor. Özellikle ana dağıtım kanalları üzerinde stratejik hamleleri ile ses getiren firma Temmuz ayında piyasada kendisini yoğun şekilde hissettirdi.

Yalçın Orman Ltd.Şti. / ODEK UKRAYNA - PAGED

Odek ve Paged Plywood ile pazarda konumunu koruyan Yalçın Orman noktasal hareketlerle etkinlik sahibi olmaya devam ediyor. Mevcut ekonomi kompozisyonunda doldur boşalt stratejisini benimseyen firma kendi adına başarılı görünüm sergiliyor.

Sağlamlar A.Ş. / YESPLY - ISTWOOD

Plywood piyasasının önde gelen üreticilerinden olan Sağlamlar pazarda hareket sağlama adına önemli kampanyalara imza atanlardan oldu. Özellikle Yesply ile etkin kampanyalar yürüten firma pazarda hedeflediği alanlarda yer yer ses getiriyor.

Erdoğanlar Group / SYPLY PLYWOOD

Pazarın etkin markalarından Rusya menşeili Syply Plywood'un distribütörü Erdoğanlar Group Temmuz ayında yoğun kampanyaları ile dikkatleri üzerine toplayanlardan oldu. Özellikle noktasal rekabette çok etkin hamleler gerçekleştiren firma stok ve finansman gücünü birleştirmeyi en iyi başaranlardan oldu.

TKS Tosya A.Ş. / TKSPLY+++

Orman Ürünleri konusunda hem kapı hem kontrplak konusunda uzun yılların tecrübeli üreticisi olan Tks Temmuz ayında plywood noktasında mevcut dağıtım kanalları ile hareket etti. Tüm  üretimini dağıtan firma markasında yaptığı "+++" değişimi ile dikkat çekti.

Babayapı A.Ş. / RİGA PLYWOOD - KONTRAFORM

Temmuz ayında Türkiye çapında etkinlik gösterme adına geniş pazarlama çalışmaları yapan firma özellikle Riga Plywood tarafında daha etkin bir görünüm sergiledi. Kontraform Pine ile etkinlik alanı oluşturmak için gün be gün kampanyalar açıklayan firma burada da hareket sağlamayı başardı.

Erbaa Kaplama / COCHA PLYWOOD

Firma yeni tesisinde Temmuz ayında üretime başladı. Yeni tesisinde ürettiği ürünleri henüz dağıtıma almayan firma ürün üzerinde üst düzey hassasiyet ile duruyor. Alınan bilgiler göre 9 katmanda en iyiyi yapmak için büyük gayret gösteren firma bu hedefine ulaşıyor.

Akın Plywood / RİGA PLYWOOD - TEKCOM

Akın Plywood Temmuz ayında sahip olduğu stok gücünü pazara en iyi anlatanlardan oldu. Elinde hem Riga Plywood hem de Tekcom Plywood'da yüklü stoğa sahip olan firma tanıtım çalışmalarına önemli seviyede ağırlık vermiş durumda.

Katırcılar A.Ş. / WOODEX PLYWOOD

Woodex Plywood'un Türkiye'deki ismi Katırcılar da Temmuz ayında pazara inip etkinlik sağlamaya çalışanların başında geldi. Ana dağıtım alanında etkinliğini artırmaya başladığı gözlemlenen firma güçlü bağlantılar ile ses getirmeye başladı.

Aydın Kontrplak - AYKONSAN

Fatsa'dan tüm Türkiye'ye dağıtım gerçekleştiren firma sahip olduğu dağıtım düzeninin avantajını yaşamaya devam ediyor. Etkin bayileri ile pazarda ürünlerini dağıtan firma sistemli dağıtımın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Bu haber 2534 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AHŞAP ve PLANTASYON 11.KALKINMA PLANINA GİRDİ!
AHŞAP ve PLANTASYON 11.KALKINMA PLANINA GİRDİ!
“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Konferansı” Yoğun Katılımla Gerçekleşti
“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Konferansı”...