Sen de mi OSB Panel?

Sen de mi OSB Panel?

Ahşap Panel piyasasının hem global hem de ulusal açıdan yükselen yıldızı olan Osb Panel de Türkiye inşaat piyasası durgunluğunun etkisi altında yavaşlama sürecine girdi.

24 Eylül 2018 - 10:50

Ahşap Panel piyasasının hem global hem de ulusal açıdan yükselen yıldızı olan Osb Panel de Türkiye inşaat piyasası durgunluğunun etkisi altında yavaşlama sürecine girdi. Uzun zamandır Osb Panel ile bir araya gelmeyen "rekabet", "talep düşüklüğü" kelimeleri etkili bir biçimde gündeme gelmeye başladı.

Seçimler sonrasında beklentilerin gerisinde kalan bir ürün grubu da Osb Panel oldu. Özellikle son iki yılda rekorlar üzerine rekorlar kıran, iştahları kabartan, büyüklü küçüklü her kesimin üretimini yapabilme adına araştırmalara girdiği Osb Panel piyasası da durgunluktan nasibini aldı. Temmuz ayında beklentilerin çok gerisinde kalan pazar talebi son yıllarda sahip olduğu şaşalı görünümden çok uzak bir görünüm sergiledi.

Rekabet

Talebin düşük yapısı iç piyasada rekabeti de doğal olarak körüklemeye başladı. Yerli ve ithal tüm markalar daralan pazardan pay alma adına ardı ardına kampanyaları açıklamaya başladı. Bununla birlikte büyük dağıtıcılar da avantajlı koşulları değerlendirme adına önemli bağlantılar gerçekleştirdi. Bu bağlantılar pazardan önümüzdeki süreç için beklentinin yüksek olduğunu gösterir nitelikte olsa da rekabetin doğurduğu kar marjlarındaki tatminsizlik önemli bir soru işareti.

Rus Menşeli Osb Paneller

Bununla birlikte Rus markalarının da adım adım Türkiye piyasasına giriş yapmaya başladığı gözlemlenmeye başlandı. Rusya'nın Osb Panel üretiminde günden güne üretici sayısını ve kapasite artışını sağlıyor olması Türkiye pazarı için de alternatif yeni markaların önümüzdeki dönemde pazarda yer almaya başlayacağının işareti olarak yorumlanmaya başlandı.

Firmalar ve Markalar Bazında değerlendirme yaptığımızda;

Sumaş

Türkiye'nin köklü üreticisi daralan pazarda en net duruş ile pozisyonunu en iyi koruyanlardan oldu. Sipariş sevkiyat noktasında terminli dağıtıma devam eden firma durgunluğu en az hissedenler arasında zirvede yer aldı.

SwissKrono

Pazarda günden güne yerini netleştiren SwissKrono Distribütörü Ada Dış Ticaret ile temmuz ayında rutin dağıtımını sürdürdü. Piyasa koşullarını yakinen takip eden firma noktasal hamleler ile dikkatleri üzerinde topladı.

Pioneer OSB

Türkiye pazarına hızlı giriş yapan Pioneer Osb Temmuz ayında durağanlaşan pazarda distribütörlerinin etkin pazarlama faaliyetleri ile dikkatleri üzerine çekti. Miktarsal olarak kademeli artış sağlamaya başlayan firma günden güne adından daha çok bahsettirmeye başladı.

Ultralam OSB

Pazara yeni yeni giriş yapmaya başlayan Rusya Menşeili Ultralam pazarda yer yer görünmeye başladı. Osb 3 olarak Türkiye pazarına giriş yapan marka son yıllarda Osb üretimine ağırlık veren Rusya'nın Türkiye pazarına bu ürün grubunda olan ilgisinin sinyali olarak algılandı.

Egger OSB

Ağırlıklı olarak Romanya'da üretilip Türkiye pazarına sunulan Egger OSB Temmuz ayında duruşunu bozmayan markalar arasında yer aldı. Henüz pazardaki agresif pazarlama faaliyetlerine dahil olmayan markanın güçlü bir kampanya sunacağı beklentisi yüksek.

SFC OSB

Kapasite noktasında önde gelen yerli üretici olan SFC Entegre Temmuz ayında ana dağıtıcılar ile yaptığı hacimli bağlantılar ile ses getirdi. Kronospan'ın Türkiye'deki yatırımı olan fabrikanın Türkiye pazarında Bulgaristan fabrikadan günden güne daha fazla pay almaya başladığı gözlerden kaçmıyor.

Bu haber 3668 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara Karşı Basın Açıklaması
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara...