Reklam
  • Reklam
TKS Tosya A.Ş. Zafer Nalbantoğlu Röportajı

TKS Tosya A.Ş. Zafer Nalbantoğlu Röportajı

TKS Tosya A.Ş. Zafer Nalbantoğlu: "Rekabeti iyi yönde ele almak gerekir."

24 Eylül 2018 - 10:32 - Güncelleme: 01 Ekim 2018 - 10:24

Temmuz ayı içerisinde ziyaretimizi Karadeniz'in özellikle orman ürünleri konusunda önde gelen merkezlerinden olan Kastamonu'nun Tosya ilçesine gerçekleştirdik. Plywood piyasasında özellikle son yıllarda artan bir ivmeyle yükselişini sürdüren yılların orman ürünleri üreticisi TKS Tosya A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Nalbantoğlu'na misafir olduk.

Nalbantoğlu Ailesi Tosya'nın üretim ve ticari yaşamı için önemli bir aile. Bir çok farklı alanda, farklı kolda  faaliyet gösteren şirketlere sahip olan Nalbantoğlu ailesi ilçenin kalkınmasına önemli seviyede katkı sağlıyor.

"Katkısı olan herkese teşekkür etmek gerekiyor kanaatindeyim."

Nalbantoğlu Şirketler Grubu bünyesinde olan TKS Tosya A.Ş.'ye ait iki fabrika bulunuyor. Bunlardan bir tanesi ki -şirketin genel merkezi de burada-yeni denebilecek Tosya Organize Sanayi Bölgesinde yer alıyor. Burada bahsedilmesi ve parantez açılması gereken bir konu var. TKS'nin içerisinde yer aldığı Tosya Organize Sanayi Bölgesi altyapıdan üstyapıya tüm yatırımı, masrafları, düzenlenmesi içerisinde yer alan üreticiler tarafından gerçekleştirilmiş bir sanayi bölgesi. Tosya'nın TKS gibi önde gelen üreticileri ilçenin potansiyeli sebebiyle böyle bir yatırıma ihtiyacı olduğunu düşünmüş ve devlet kaynaklı olarak yapılması durumunda uzun vadeye yayılacağı için kendi organize sanayilerini kendileri kurmuşlar. Bu çok değerli bir durum. Katkısı olan herkese teşekkür etmek gerekiyor kanaatindeyim.

"Fabrikadaki düzen ve akıştaki intizam direk dikkatimizi çekiyor."

Fabrika'ya gelişimizle birlikte Zafer Bey'in odasına geçiyoruz. Sağolsun Zafer Bey bizi çok sıcakkanlı olarak karşılıyor.  Hemen tesisi gezmeye başlıyoruz. Bu tesiste plywood üretimi noktasında film basma işlemi gerçekleşiyor. Bununla birlikte kapı üretimi, pervaz üretimleri yine bu tesiste gerçekleşiyor. Kontrplak ve plywood için Soyma hattı ve kurutma hatları diğer fabrikada yer alıyor. Fabrikadaki düzen ve akıştaki intizam direk dikkatimizi çekiyor. Tesisin alanının genişliği de hatırı sayılır boyutta.

Zafer Bey ile tüm üretimi, tüm hatları dolaşıyoruz. Sonrasında tekrar odasına geçip acı kahvelerimizi söylüyor ve kayıt düğmesine basıyoruz.

Öncelikle Nalbantoğlu Şirketler Grubu'nun içerisinde yer alan TKS Tosya A.Ş.'nin başındaki isim olarak Zafer Nalbantoğlu'nu tanıyarak başlamak istiyorum. Biraz bize kendinizden bahseder misiniz?

1980 doğumluyum. 9 Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra aile şirketimiz olan TKS Tosya A.Ş.'de iş hayatına atıldım.

"Nalbantoğlu Şirketler Grubu olarak birçok kolda faaliyet gösteriyoruz."

Geniş bir aile yapısına sahipsiniz ve bir çok farklı alanda faaliyetler gösteriyorsunuz. Nalbantoğlu Şirketler Grubu'nu sormak istiyorum. Hangi alanlarda faaliyetleriniz mevcut ve bugünkü konumları neler? Bu konuda bir özet alabilir miyiz?

Tabi. Nalbantoğlu Şirketler Grubu olarak Yapı Malzemeleri, Nalbantoğlu Süt, Nalbantoğlu Hazır Beton, Nalbantoğlu Dinlenme Tesisleri, Nalbantoğlu Tuğla ve son olarak başında bulunduğum ve orman ürünleri alanında yer alan TKS Tosya A.Ş. ile birçok kolda faaliyet gösteriyoruz. 1967 yılından bu yana büyüyerek gelişen ve gelişmeye devam eden bir aile şirketiyiz.

"1993 yılında kontrplak imalatı ile başladık."

Orman ürünlerine geldiğimizde grup bünyesinde TKS Tosya A.Ş.'yi görüyoruz. Ailenizin ve sizin orman ürünleri ile geçmişten bugüne sürecinizi dinleyebilir miyiz?

Orman ürünlerinde faaliyetlerimize 1993 yılında kontrplak imalatı ile başladık. 20,000 metrekarelik alan üzerindeki 1750 metrekarelik kapalı tesis ve 40 personel ile çıktığımız bu yolda, o günden günümüze büyüyerek devam ettik. TKS Anonim Şirketi, gerçekleştirdiği güçlü girişimlerle kısa sürede sektörün öncü firmaları arasında yerini aldı.

"Belirlediğimiz hedefe ulaşacağımızı öngörüyoruz."

2018 yılının ilk altı ayı firmanız için nasıl geçti, ikinci altı aydan beklenti ve beklentileriniz nelerdir? 

Bizler TKS A.Ş olarak 2018 yılının başında başladığımız büyüme ile belirlediğimiz hedefler doğrultusunda büyük ilerlemeler kaydettik. Yılın 2. yarısında da sene başında belirlediğimiz hedefe ulaşacağımızı öngörüyoruz. Güçlü yatırımlarımız ve müşteri memnuniyeti ile bu kararlı büyüyüşümüzü sürdürmeye devam edeceğimizi düşünüyorum.

"Birçok ülkeye ihracatımız mevcut. "

Ahşap Kapı konusunda  önemli üretim ve dağıtımınız mevcut. Hatta ihracat noktasında önemli bir grafiğiniz olduğunu biliyoruz. Bu iş dalında hangi noktadasınız?

Bizler sektördeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Çağın gereklerine, müşterilerimizin beklentilerine uygun makine parkı ve ürün gamı çeşitlendirmeleri ile kaliteyi ilke ediniyoruz. Bu doğrultuda kapı üretimi yapıp Türkiye’nin her noktasına dağıtımını yapıyoruz. Ayrıca Orta doğu başta olmak üzere birçok ülkeye kapı ihracatımız mevcut. 

"Her geçen gün kendimizi daha da geliştiriyoruz."

Kontrplak/plywood'a baktığımızda uzun yıllardır filmsiz kontrplak üretimi gerçekleştiriyorsunuz. Burada büyük bir bilgi birikimine sahipsiniz. Ve son 2-3 yıldır filmli kontrplak-plywood üretimine başladınız. Plywood üretimine başlamanızda belirleyici olan unsur veya unsurlar nelerdir? Süreci sizden dinleyelim?

Bilindiği üzere son yıllarda büyük gelişim gösteren inşaat sektörünün olmazsa olmazı olan filmli kontrplak (plywood)  teknik özellikleri ile çok uzun süre kullanılabilecek sağlam bir malzeme . Bu konuya yönelmemizde inşaat sektöründeki gelişmeler ve tarafımıza gelen talepler en büyük belirleyici unsurumuz oldu. Sahip olduğumuz ve yılların verdiği kontrplak üretim tecrübemizden faydalanarak ortaya güzel bir ürün çıktı. Müşterilerimiz tarafından gelen olumlu geri bildirimler bizlere ekstra motivasyon sağlıyor ve her geçen gün kendimizi daha da geliştiriyoruz.

"Kapalı tesis alanını 11.000 m2'ye çıkarttık."

Son bir yıl içerisinde tesisinizde kapasite artırımı konusunda yatırımlar gerçekleştirdiniz. Öncelikle tesis ve makine parkuru hakkında bilgi rica ediyorum. Ve gelinen noktada üretim seviyeniz ve ürün grubu çeşitliliği konusunda hangi noktadasınız?

Bu yıla kadar Organize Sanayi Bölgemizde 5000 m2 kapalı tesis alanı olarak faaliyette bulduğumuz TKS A.Ş 'nin 2018 yılı başı itibari ile kapalı tesis alanını 11.000 m2 ye çıkartarak bünyemize ek kapı ve pervaz bölümlerini dahil ettik. Bu birleşme ile kasa, pervaz,melamin kapı yüzeyi, plywood ve  aylık 12.000 kapılık bir üretim kapasitesine ulaştık.

"TKSPly olan markamızı TKSPly+++ olarak güncelledik."

Plywood konusunda günden güne piyasada etkinliğini artıran TKSPly markanız ile dağıtım gerçekleştiriyorsunuz. Ki son dönemde TKSPly +++ olarak markanızda güncellemeye gittiniz. Bu değişikliğin özel bir sebebi var mıdır?

Biraz önce de bahsettiğim üzere, firma olarak misyonumuz, sektördeki gelişmeleri sürekli takip ederek, en kaliteli ürünlerin üretimini gerçekleştirmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak. Bu doğrultuda, yaşanan gelişmeleri ürünümüze yansıtarak kullanılan reçine ve malzemede geliştirmeye gittik. Bu gelişme ile birlikte de TKSPly olan markamızı TKSPly+++ olarak güncelledik. Sebebi budur.

Sadece TKSPly+++ olarak mı üretim gerçekleştiriyorsunuz?

Evet, şu anda sadece TKSPly+++ markası ile üretimlerimize devam ediyoruz.

"Ülkemizin her noktasına ulaşabilecek dağıtım ağına sahibiz."

Kontrplak ve plywood dağıtımında Türkiye'nin önde gelen güçlü dağıtım firmaları ile hareket ettiğinizi biliyoruz. Plywood dağıtımı konusunda Türkiye haritası çerçevesinde dağıtım ağınız ağırlıklı hangi bölgeleri kapsıyor? Türkiye bazında değerlendirdi ğimizde dağıtım şekliniz ve yapınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firma olarak satış noktasında kendi satış depolarımızı ve bölge bayii ağını kullanıyoruz. Bölgesel bir ayrım yapamayız. Genel olarak ülkemizin her noktasına ulaşabilecek dağıtım ağına sahibiz.

Bugün plywood piyasasında pazarın yapısını analiz ettiğinizde durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Son yıllarda artan yerli üretici sayısı ve günden güne gelişen ürün kalitesi ile dışa bağımlılık gün geçtikçe azalıyor. Hali hazırda hatırı sayılır bir Pazar olan plywood piyasasında biz üreticilere düşen en büyük görev ürün kalitesinden ve istikrardan vazgeçmeyerek uzun soluklu bir şekilde pazarda kalıcı olmaktır.

"Rekabeti iyi yönde ele almak gerekir."

Rekabet hakkında öncelikle genel görüşünüzü ve sonrasında yoğun bir rekabetin yaşandığı kontrplak/plywood piyasasında rekabeti nasıl değerlendirdiğinizi okuduğunuzu öğrenmek isterim?

Bizlerin yaklaşımına göre; rekabeti iyi yönde ele almak gerekir. Bize düşen görev fiyat/performans odaklı yürümektir. Her üründe rekabet olacaktır, global dünyada ürüne ve hizmete erişim artık çok kolay. Doğru ürünü,  doğru şartlarda üreterek ve marka değerini yükselterek en az seviyede zararla rekabet ortamından sıyrılınabilir kanaatindeyim.

" KONÜDER yöneticileri ve üyelerine teşekkürü borç bilirim."

Türkiye'de yerli plywood üretimi özellikle son birkaç yılda çok hızlı bir ivme ile yükseliş gerçekleştirdi ve pazardan önemli seviyede pay alır duruma geldi. Türk plywood üretiminin bugünü ve yarını hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle KONÜDER (Kontrplak Üreticileri Derneği) sektörde çok önemli bir konuma sahip, dernek yöneticileri ve üyelerine teşekkürü borç bilirim. Şu anda dernek sayesinde sektördeki tüm gelişme ve yenilikleri takip edebiliyoruz. Bu sayede her üretici kendisine vizyon belirleyebilmekte ve planlarını yapabilmekte. Bildiğiniz üzere çoğu üretici kapasitesini günden güne arttırıyor ve yatırımlarına devam ediyor. Artan arz ise fiyat/performans noktasında tüketiciye olumlu yansıyor.

"Yerinde bir karar olarak görüyorum."

Ekonomi Bakanlığı 2018 yılı ilk çeyreğinde plywood ithalatına ilişkin Avrupa ve anlaşmalı ülkeler dışındaki tüm ülkelere %20 ek gümrük vergisi getirdi ve uygulamada olan gözetim bedelini 1100 USD/m3'ten 580 USD/m3' indirdi. Bu kararı nasıl karşıladınız, etkisini reel olarak bu süreçte gördünüz mü ve nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu kararı, Türkiye’deki yerli üreticinin  yani bizlerin korunması ve desteklenmesi açısından yerinde bir karar olarak görüyorum. Karar sonrası gözle görülür bir talep artışı var. Bu da biz ve diğer üreticiler açısından sevindirici bir durum.

"Yurtdışı pazarında da belli bir konum ve yer edinme hedefimiz var."

TKS Tosya A.Ş. olarak Plywood ürün grubundan beklentileriniz nelerdir? Özellikle TKSPly ile hedefleriniz nelerdir? Yeni yatırım planlarınız plywood/kontrplakta veya farklı bir alanda var mıdır?

TKS Tosya A.Ş. olarak  TKSPly+++ ile hayata geçirdiğimiz plywood markamız kapsamında, sektördeki gelişme ve yenilikleri sürekli takip ederek müşteri memnuniyetinin devamlılığını amaçlıyoruz. Ayrıca şunu belirtmekte fayda var; sadece yurtiçi değil yurtdışı pazarında da belli bir konum ve yer edinme hedefimiz var.

"Ürünümüzün arkasında durmamızın payı çok büyüktür. "

Başarılı bir şirketler grubu olmakla birlikte orman ürünleri konusunda başarılı ve önemli bir firma pozisyonundasınız. Başarıyı sağlayan, firmanızın sahip olduğu disiplin ve kriterleri öğrenmek isteriz?

TKS olarak önceliğimiz müşteri memnuniyetidir, bu net. Bunun için en önemli kriter ürünün arkasında durmaktır. Bugüne kadar edindiğimiz marka değerinin altında her zaman ürünümüzün arkasında durmamızın payı çok büyüktür. 

"Dövizdeki artış durursa 2018 yılının inşaat sektörü için daha iyi geçeceğini düşünüyorum."

Türkiye iç piyasa ekonomisi son dönemde bir daralma yaşıyor. Ve bu daralma özellikle inşaat sektöründe günden güne kendini hissettirmeye başladı. Lokomotif olan inşaat sektöründe hareketlenme adına hükümet kanadından adımlar atılıyor. Nasıl görüyorsunuz?

Evet. İnşaat sektöründe son açıklanan verilere göre inşaat yatırımları 2017 yılından bu yana giderek zayıflamakta. İnşaat sektöründeki en önemli ölçütlerden biri döviz fiyatları. Dövizdeki artış durursa 2018 yılının inşaat sektörü için daha iyi geçeceğini düşünüyorum. Tüm temennimiz piyasalardaki döviz fiyatlarının düşmesi ile birlikte piyasaya güven gelmesi, alım gücünün ve yeni yatırımların artması.

"Durum sektörden sektöre farklılık gösteriyor."

Genel ekonomi noktasından baktığımızda bu kompozisyonu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin yaklaşımınıza göre yapılması gerekenler nelerdir?

Enflasyon, kur ve faizler yukarı yönlü hareket ediyor. Bu durumun şirket bilançolarını, yatırımları ve tüketimi etkilememesi düşünülemez. Sektörlere bakıldığında durum, sektörden sektöre farklılık gösteriyor. Turizm iyi gidiyor. Konut satışları, KDV, tapu harcı indirimi ve faiz desteğiyle küçük artışlar yakaladı. Ancak inşaat tarafı, hazır beton, malzeme endeksleri iniş gösteriyor. Kendi sektörümüzde ise iç pazar yavaşlasa da bu durumun atılan yeni adımlarla giderileceğini düşünüyorum.

"Sektöre olan talebin hızla artacağını düşünüyorum."

Buradan hareketle, nüfusu günden güne artan, birikmiş konut stoku olan, iş ve sanayi yatırımları devam eden Türkiye'de inşaat sektörünü nasıl görüyorsunuz? Kısa ve orta vadede nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye devamlı gelişen ve hızla nüfusu artan girişimci bir ülke. Kısa vadede inşaat sektörü şu sıralar yavaşlasa da orta ve uzun vadede hareketlenip sektöre olan talebin hızla artacağını düşünüyorum.

"2018 yılının başarılı bir yıl olmasını temenni ediyorum."

Son olarak orman ürünleri dünyasına ve ayrıca plywood/kontrplak piyasasına mesajınız ne olur?

Bizimle birlikte bu sektörde olan tüm meslektaşlarıma 2018 yılının başarılı bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Teşekkürler Zafer Nalbantoğlu

Teşekkürler TKS Tosya A.Ş.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!