Planlı Ormancılıkta 100 Yılı Devirdik

Planlı Ormancılıkta 100 Yılı Devirdik

Ülkemizde ilk orman amenajman planı, 1917 yılında Sakarya-Hendek “Çamdağı Mustafa Şeref Bey Ormanı” nda yapılarak 25.01.1918 tarihinde yürürlüğe girdi.

12 Mart 2018 - 10:58

Ormancılık uygulamalarının ilklerine ev sahipliği yapan Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü 25.01.2018 tarihinde planlı ormancılığın 100. yılında, Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda ilk plan mahalli olan Hendek ilçesinde kutlama töreni düzenledi.

Planlı Ormancılığın 100. Yılı Kutlama Törenine; Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Sakarya Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanı Murat Çevirme, Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkan Yardımcısı, Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Kiraz, Hendek Belediye Başkanı İhsan Püsküllü, Orman Fakültesi Dekanları, Öğretim Üyeleri, Sakarya Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun, Bolu Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Hayati Özgür, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Başmüfettişler, Araştırma Enstitü Müdürleri, Orman İdaresi ve Planlama Şube Müdürleri, Amenajman Rehberlik ve Denetleme Başmühendisleri, Orman Amenajman Başmühendisleri, Serbest Amenajman Başmühendisleri, 1917 yılında ilk planı yapan yerli uzmanların yakınları ve duayen planlamacılar, Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü personeli ve çok sayıda davetli katıldı.

100.Yıl Anısına Anıt ve Çeşme

Kutlama ve etkinlik çerçevesinde 100. yıl dönümü nedeniyle yapılan anıt ve çeşme'nin açılışı gerçekleştirildi. Planlı Ormancılıkta 100. Yıl Kutlama Töreninde emektar Amenajman Daire Başkanlarına, Çamdağı1917 Şefliğini planlayan ve denetleyen Başmühendislere, duayen planlamacılara ve 1917 yılında ilk planı yapanlardan Sadullah Malkoç’ un yakınlarına günün anısına ödüller verildi. Tüm davetlilere çeşitli hediyeler verilmesinin ardından fidan dağıtımı yapılarak tören sona erdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"181. Yılımızda da Daha Yeşil Bir Türkiye İçin Çok...
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Menemen’de Orman Müjdeleri Verdi
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Menemen’de...