Reklam
  • Reklam
Ankara Siteler ahşap oyuncak üretimine talip

Ankara Siteler ahşap oyuncak üretimine talip

Mobilya üretiminin merkezlerinden Siteler’de esnaf, ahşap oyuncak üretimi de yapıyor. Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ANKAMOB) Başkanı Hüseyin Taklacı, “Küçük çapta üretime geçtik” dedi.

29 Kasım 2019 - 13:53

Türkiye’de ahşap oyuncak pazarının büyüklüğünün 100 milyon lirayı aştığını belirten Taklacı şu bilgileri verdi: “Son yıllarda 3 milyar dolarlık ithalat yapıldı. İthalat rakamlarının yüksekliği, oyuncak sektöründe ‘yerli ve milli üretim’ için Milli Eğitim Bakanlığını harekete geçirdi. Bakanlık, bunun için meslek liselerini üs olarak belirledi. Liselerin yanında, Siteler de ahşap oyuncak üretimine talip. Siteler esnafı olarak gelen talepler doğrultusunda el işçiliği mobilyalardan sonra el işçiliği ahşap oyuncak yapımına da hazırız. Bu kapsamda küçük çapta üretime geçtik ve ahşap oyuncakları piyasaya sunmaya hazır hale geldik.

DOĞAL MALZEMEDEN ÜRETİLİYOR

Eski ahşap oyuncaklar yerine elektronik, plastik, kanserojen ve kimyasal ağırlıklı malzemelerden yapılanlar raflarda yer buluyor ve tercih ediliyor. Sağlık açısından zararsız ahşap oyuncaklar, teknoloji ilerledikçe kenara atıldı. Ahşap oyuncaklar çoğunlukla doğal malzemeden üretiliyor. Plastik olanlarda kullanılan PVC, fitalat veya benzeri kimyasallar ahşap türlerde bulunmuyor. Ailelerin bu durumu dikkate alarak çocuklarına oyuncak seçmesi önemli. Plastik yaklaşık 450 yılda, tahta ise 15 yılda doğada yok oluyor. Sadece çocukların sağlığı açısından değil, çevrenin geleceği için de ahşap oyuncakların tercih edilmesi gerekiyor.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormanlık Alanlar İle İlgili Duyuru
Ormanlık Alanlar İle İlgili Duyuru
 Mangal Yakılması Yasaklanmıştır
Mangal Yakılması Yasaklanmıştır