Reklam
  • Reklam
Avrupa Parke Piyasası Güncel Verileri

Avrupa Parke Piyasası Güncel Verileri

Avrupa parke pazarları genel olarak durağan ve hafif pozitif arasında eğilimler göstermekte. Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, 2019'un ilk üç ayına ilişkin geçici sonuçlar, parke satışlarında sınırlı düşüşler bildiren Belçika, Hollanda, İsviçre ve Birleşik Krallık haricinde durağan veya orta derecede artmış parke tüketimi göstermekte. Öte yandan, parke tüketimi Almanya'da yeniden artmaya başlamış bulunmakta.

10 Haziran 2019 - 07:53

Şu an için hammadde sıkıntısı olmasa da, üst katmanlar dışındaki katmanlarda da (HDF, kontrplak) satın almalar azalmakta.

 

2018 yılında, Avrupa Parke Endüstrisinin toplam tüketim rakamları,% 2'den biraz daha az bir oranda ılımlı bir şekilde daralma gösterdi. Pazardaki daralma, büyük ölçüde Almanya, İsviçre ve İskandinav pazarında (Danimarka, Finlandiya ve Norveç) gözlenen parke tüketimindeki düşüşlerden kaynaklandı.

 

2019 yılının ilk çeyreği itibarıyla pazara genel bakış

 

Avusturya

Avusturya parke satışları, 2019 yılının ilk üç ayında, 2018 yılının ilk üç ayına kıyasla% 1 oranında arttı.

 

Belçika

Elde edilen bilgilere göre parke tüketimi 2019 yılının ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre% 4 oranında düştü ve bu da diğer göstergelere ilaveten “ahşap görünümlü” yer döşemelerinde rekabetini arttığını göstermekte.

 

Baltık Devletleri

Baltık ülkeleri piyasaları bu yılın ilk üç ayında durağan kaldı.

  →

 

Çek cumhuriyeti

Veriler, 2019 yılının ilk üç ayında Çek parke piyasasında olumlu bir gelişmeye işaret etmekte.

 

 

Danimarka

Danimarka parke piyasası, tüm İskandinav ülkelerinde (Danimarka, Finlandiya ve Norveç) gözlemlenen konut binalarının performansıyla desteklenerek durağan kaldı.

 

Finlandiya

Finlandiya piyasasında 2019 yılının ilk çeyreğinde parke satışları durağan kaldı; konut piyasası iyi performans gösterirken, perakende satışlar düşmekte.

 

Fransa

2018 yılının çeyreği zorlu geçtikten sonra Fransa piyasası 2019 yılının ilk üç ayında hafifçe olumlu yönde gelişti. 2018'in ilk çeyreği de nispeten iyi olduğu için, özellikle piyasada ileriyi görebilmek mümkün olmamasına rağmen, bir takım sözleşmeler sona ererken bu durum teşvik edici bir eğilim olarak görülebilir.

 

Almanya

Parke satışları, 2019 yılının ilk çeyreğinde Almanya'da% 4 oranında arttı. 2018'in ilk çeyreğinde çok düşük bir tüketim seviyesi gerçekleşmiş olsa bile, hâlihazırdaki eğilim daha iyi piyasa koşulları oluştuğunu yansıtmakta.

 

İtalya

İtalya parke piyasası bu yılın ilk üç ayında durağan kaldı. Önümüzdeki AB seçimlerine ilişkin bir takım belirsizlikler olduğu için iyileşme beklenmiyor.

 

Hollanda

2019 yılının ilk çeyreğinde Hollanda piyasasındaki parke satışlarının (% -4) düşmesine dair alınan bilgiler “ahşap görünümlü” yer döşemelerinin getirdiği rekabeti yansıtmakta.

 

Norveç

Veriler, Norveç pazarının 2019 yılının ilk üç ayında durağan kaldığını ve bu durumun geçen yıl bildirilen parke tüketimindeki önemli düşüşlerle karşılaştırıldığında cesaret verici olduğunu göstermekte.

 

Polonya

Polonya geçen yılın aynı dönemine göre 2019 yılının ilk çeyreğinde parke satışlarında % 2 oranında bir artış olduğunu bildirmekte.

 

İspanya

İspanya piyasası, 2019 yılının ilk çeyreğinde ülkenin belirsiz siyasi bağlamını yansıtarak durağan kaldı.

 

İsveç

Parke tüketimi, 2019 yılının ilk çeyreğinde, 2018 yılının ilk çeyreğine göre% 1 oranında artmaya devam etti. Yapılan tadilat işleri, İsveç pazarının ana canlandırıcı unsuru.

 

İsviçre

Veriler, 2019 yılının ilk üç ayında İsviçre'de yeni inşaat projelerinin tamamlanarak parke tüketiminin% 2 oranında azaldığını göstermekte.

 

Büyük Britanya

Eldeki bilgiler, 2019 yılının ilk üç ayında, İngiltere pazarında parke tüketiminin% 1 oranında hafif bir düşüş gösterdiğine işaret etmekte. Brexit'in etkisi fark edilmeye başlamakta.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı;​
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla...