Reklam
  • Reklam
Dünyanın En Uzun Köprüsünde İsveç Çamı

Dünyanın En Uzun Köprüsünde İsveç Çamı

İsveç'in kuzey bölgelerinden yollanan çam, dünyanın en uzun su köprüsünde kullanıldı. Hem suyun altından hem de üstünden geçen 55 kilometrelik köprü, Hong Kong, Makao ve Çin'i birbirine bağlamakta. SCA, Martinsons ile işbirliği içinde iki gözetleme noktasında zemin kaplaması olarak kullanılan 300m3 çamı teslim etti.

10 Haziran 2019 - 07:48

Ahşaba olan ilgi ve ahşap kullanımı genel olarak Asya'da ve özellikle de Çin'de artmakta. Ahşap en çok paketleme ve mobilya üretiminde kullanıldıktan sonra, ahşap ev ve bina üretiminde de giderek daha fazla kullanılmakta. SCA Wood Hong Kong şirketinin CEO'su Håkan Persson, bu gelişmeyle birlikte, Çin’in kereste ithalatının da son on yılda üç milyon metreküpten 25 milyon metreküp’e yükseldiğini söyledi.

Giderek artan ahşap kullanımına en son örnek, Çin'i Hong Kong ve kumarhane kenti Makao'ya bağlayan 55 kilometre uzunluğundaki köprü. Köprü, dünyanın su üzerine inşa edilmiş en uzun köprüsü. SCA, Martinsons ile işbirliği içinde köprünün inşaatında kullanılan toplam 300 metreküp çam temin etti.

Köprünün yaklaşık 23 kilometresi denizin üzerinden geçmekte ve ortada gemilerin geçmesi için yedi kilometrelik bir tünel var. Köprü sayesinde eskiden Hong Kong, Makao ve Çin arasındaki dört saatlik sürüş süresi artık yarım saate düşmüş bulunmakta. Köprü için 60 Eyfel Kulesi'ne eşdeğer 420.000 ton çelik kullanılmış. Resmi verilere göre, köprünün inşaat maiyeti18 milyar doları aştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi