Reklam
  • Reklam
Vietnam ÇİN’i GEÇECEK Mİ?

Vietnam ÇİN’i GEÇECEK Mİ?

Kapsamlı ve Yenilikçi Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması (CPTPP) diğer ülkelerde 30 Aralık 2018 Vietnam'da ise 14 Ocak 2019 tarihinde resmen yürürlüğe girdi. Uzmanlar, bunun, Vietnam için -küresel GSYİH'nın yaklaşık yüzde 13,5'ini oluşturan ve 10 trilyon dolarlık kapsamlı bir piyasa büyüklüğüne sahip-10 CPTPP üyesi ülke pazarına ahşap ürünler de dâhil olmak üzere, ihracatını artırması noktasında büyük ve geniş kapsamlı bir fırsat olacağını düşünmekte.

05 Haziran 2019 - 15:49

Vietnam Kereste ve Orman Ürünleri Birliği (Vifores) başkan yardımcısı Nguyen Ton Quyen, “CPTPP'nin uygulanması, ağaç işleri, orman yetiştiricileri, ağaç tüccarları, taşımacılık ve üreticiler dâhil birçok paydaşı etkileyecek” dedi.

Son yıllarda, Japonya, Yeni Zelanda, Avustralya, Singapur, Kanada, Peru ve Şili gibi CPTPP üyesi ülkeler Vietnam’da üretilen ahşap ürünlerinin potansiyel tüketicileri oldular. Bu ülkelerden Kanada gibi bazıları, yıllık 600 milyon metreküp üretim kapasiteli güçlü ağaç endüstrisine sahip ülkeler.

Nguyen Ton Quyen sözlerine “CPTPP, gümrük vergileri düşürüldüğü zaman Japonya gibi gelişmiş ülkelerden makine, ekipman ve teknoloji satın alınmasını kolaylaştıracak ve bu da Vietnam’ın ürünlerinin daha rekabetçi olmasını sağlayacak” diyerek devam etti.

CPTPP anlaşması kapsamında, Vietnam’ın tüm gümrük vergilerini kaldırma taahhüdü diğer ülkelere göre daha yavaş seyretti. Fakat bu yürürlüğe girdikten sonra, Kanada (yüzde 94), Şili (yüzde 95), Japonya (yüzde 86) ve Meksika (% 77) gibi  hemen hemen bütün ülkelerin Vietnam mallarına uygulanan gümrük vergilerini düşürmesi gerekiyor. Yalnız bu oran Vietnam için yalnızca yüzde 66 ve önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 86’ya çıkarılacak.

Quyen ayrıca, devam eden ABD-Çin ticaret savaşının Vietnam’da faaliyet gösteren ağaç ürünleri ihracatçılarının işlerinde patlama yaşatacağını bekletmekte. İki süper güç arasında hâlihazırda süren 90 günlük ticari savaş ateşkesine rağmen, Vietnam kereste endüstrisi uygulanan gümrük vergisi artışı düellosundan, ABD pazarında yararlanmaya devam ederken, bu durumu Çin için sıkıntı yaratmaya devam edecek.

Ayrıca, ABD, ülkeye ithal edilen tüm Çin ahşap ürünlerine yüzde 10'luk bir ithalat vergisi uygulamakta.Vietnam Kereste ve Orman Ürünleri Birliğine (Vifores) göre bu durum da Vietnam kereste üreticilerine fayda sağlayacak.

ABD’nin Çin ahşap ürünlerine uyguladığı yeni ithalat vergisinin, Çin ahşap ürünleri ihracatı cirosunda 7-8 milyar dolarlık bir düşüşe yol açacağı ve bu düşüşün de devam edeceği tahmin edilmekte. Geçtiğimiz yıl ABD ahşap ürünleri ithal etmek için 36.8 milyar dolar tahsis etmişti ve bu rakamın 20.7 milyar dolarını ya da yüzde 56.25’ini Çin’den ithal ettiği mallar oluşturmaktaydı.

Hâlihazırda ABD, ülkenin toplam ahşap ihracat cirosunun yüzde 30'unu oluşturan Vietnam ağaç ürünlerinin en büyük ithalatçısı .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun
Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi (TULIP) Teknik Toplantıları Yapıldı
Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi (TULIP) Teknik...