Oduncular İsyanda!

Oduncular İsyanda!

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havalar, oduncu esnafının belini büktü.

09 Mart 2018 - 13:35

Oduncular, büyük umutlarla doldurdukları depolarındaki odunlarının yarısını bile satamadıklarından şikayetçi. Odun satıcıları, özellikle kereste kıtlığından dolayı odunun fiyatının geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Oduncular, havaların da mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve doğalgaz kullanımının artmasından kaynaklı odun satışının durma noktasına geldiğini ifade etti.

"BU MESLEĞİN YANINDA BAŞKA MESLEKLERE EL ATTIK"

Oduncu esnaf ziyaretlerimizden birinde satışlardan yakınan esnaf Ethem Ülkü, satışların durduğunu, bu yüzden mesleği bırakacağını belirterek, "Bizim odun kömür satışımız biliyorsunuz havaların soğuk gitmesi ile doğru orantılı. Havalar soğuk gidecek, kar ve yağmur yağacak ki biz de burada odun kömür satacağız. Bu sene bildiğiniz gibi doğru düzgün soğuk olmadı. Havalar gayet normalinde gidiyor. O yüzden satışlarımız pek ahım şahım değil, sonra bu meslek de ölüyor bitiyor. Türkiye'de kaybolan meslekler arasına girdik, zaten doğalgaz her tarafımıza girdi. Onun da gayet büyük önemli rolü var. Biz de bu mesleğin yanında başka mesleklere el attık. Geçim sıkıntıları geçim şartları mecbur bizi bu yollara itti." dedi.

"ODUNUMUZU YAKIYORUZ"

Satışların olması için karın yağmasını beklediğini ve satışlar olmadığından odunları kendisinin yaktığını vurgulayan Ülkü, "Satışlarımız yok zaten kiracıyız, bulunduğumuz yerde ancak yer kirasını ufak tefek giderleri karşılayabiliyoruz. Havalar sağ olsun bizi gayet etkiledi böyle kar falan düşse belki gelen giden olur ama o da olmadığı için bekliyoruz. Allah'tan kendim soba yakıyorum geldiniz gördünüz kendi odunumuzu yakıyoruz" ifadelerine yer verdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"181. Yılımızda da Daha Yeşil Bir Türkiye İçin Çok...
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Menemen’de Orman Müjdeleri Verdi
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Menemen’de...