Dünya İnşaat Sektörü Büyümede Zirveyi Gördü

Dünya İnşaat Sektörü Büyümede Zirveyi Gördü

On yıllık bir büyümenin ardından (2008-2018), dünya inşaat büyüme döngüsü zirveye ulaştı.

08 Şubat 2019 - 17:44

Alacak sigortasında dünya lideri olan Euler Hermes şirketinin 70 ülkede faaliyet gösteren milyonlarca şirkete ait özel verilere dayandırdığı sonuca göre sektörde 2018 yılında + % 3.5 oranında seyreden büyüme kademeli olarak 2019’da + % 3.0’a kadar gerileyecek.

Son on yılda, büyümenin çoğu gelişmekte olan pazarlarda meydana gelirken (2008'den beri % + 57), gelişmiş pazarlar kriz öncesi hacimlerini tam olarak tekrar elde edemediler. İlerleme, yavaşlayan GSYİH büyümesi ve giderek daralan finansal ve parasal koşullar konut sektöründeki yavaşlamanın nedeni (2019 yılında önceki yıla kıyasla % +3 oranında yavaşlama, 2018 yılında önceki yıla kıyasla % + 3.5 oranında yavaşlama ve 2017 yılında önceki yıla kıyasla % + 4 oranında yavaşlama). Zorunlu olarak uygulanan mali disiplin ve e-ticaretin hızlanması ise altyapı ve ticaret sektöründe meydana gelmesi beklenen sınırlı artışın nedeni.

2008 krizini tam olarak atlatarak iyileşme becerisini gösterememiş durumda

Her üç ayda bir talep, kârlılık, likidite ve iş ortamına ilişkin sezgilerini ileten uzmanlara göre ise inşaat sektörü, sağlıklı bir şekilde büyüme gösteren küresel iş döngüsüne rağmen, inşaat sektöründe koruma oluşturma ve 2008 krizini tam olarak atlatarak iyileşme becerisini gösterememiş durumda:

  •   Likidite, ortalama inşaat sektörü DSO’su (bir firmanın bir malı satmaktan parayı elde edeceği ortalama gün sayısı) 85 günde kaldığı için, sektör tarihinde sektörün küresel ölçekte en büyük kanayan yarası olmuş durumda ve olmaya da devam edecek; bu da, inşaatın ödeme gecikmeleri anlamında en kötü çalışan üç sektör arasında olduğunu göstermekte.
  • Talep, önde gelen inşaat pazarlarının bazılarında zar zor kendini toparladı. Gelişmiş ekonomilerin inşaat piyasalarındaki büyüme hacmi, yaşadığımız küresel inşaat döngüsü (2008 yılından şimdiye kadar) boyunca olumsuz seyir gösterdi (-0.4% bileşik yıllık büyüme oranında CAGR). Fransa, Almanya, İtalya ve ABD gibi en büyük inşaat pazarlarının birçoğunda talep kriz öncesi hacimlerine dönmedi.
  • Kârlılık ise girdi ve özellikle işgücü maliyetlerinin giderek artan baskısından etkilenmekte.

41 büyük iflas vakası

Gerilemenin ilk işareti olarak, son yapılan büyük iflas istatistiklerinde geniş bir coğrafyada eşzamanlı bozulma göze çarpmakta: 2018 yılının ilk dokuz ayı boyunca, perakende sektörüne (39) kıyasla 41 büyük iflas vakası (7’den fazlası kayıtlı) yaşanmış durumda.

“Güneşli havada çatıyı tamir etmedi ”

Allianz şirketinin Makroekonomik Araştırma Başkanı ve Euler Hermes şirketinin Baş Ekonomisti Ludovic Subran“İnşaat sektörü son on yılda büyüme gösterirken JF Kennedy'nin deyişiyle “ güneşli havada çatıyı tamir etmedi ”. Sahip olduğumuz 70 ülkede faaliyet gösteren milyonlarca şirketin verilerine göre, ortalama sektör risk derecelendirmelerinde talep, karlılık ve likidite bakımından iyileşme görülmemekte. Sonuç olarak, inşaat sektörü yaşanacak bir sıkıntılı dönem için çok hazırlıklı değil” dedi.   

“İnşaat sektörü yaşanacak kurban olmaya en büyük aday.”

İnşaat sektörü yaşanacak bir sonraki krizde kesinlikle kurban olmaya en büyük aday. Bu, inşaat tüm ekonomilerin (hem ileri hem de gelişmekte olan) önemli bir parçası olduğu ve döngüsel bir çöküşün etkisini artırmada veya azaltmada rol oynadığı için, çok önemli bir durum.

2019 yılı için şöyle beş tahminde bulunulmakta:

1.   ABD: İnşaat 2018 yılında önceki yıla kıyasla % + 3 oranında büyüme gösterirken, 2019 yılında önceki yıla kıyasla % + 2.1 oranında büyüyecek. Konut piyasasında uyarı işaretleri var. Talep ve faaliyet miktarları ise kriz öncesi seviyenin altında seyrediyor.

2.   Çin: İnşaat 2018 yılında önceki yıla kıyasla % + 4.2 oranında büyüme gösterirken, 2019 yılında önceki yıla kıyasla % + 4 oranında büyüyecek. Gelişme ve likidite konusunda yüksek risk bulunmakta.

3.   Fransa: İnşaat 2018 yılında önceki yıla kıyasla % + 1.6 oranında büyüme gösterirken, 2019 yılında önceki yıla kıyasla % + 1.5 oranında büyüyecek. Talep ve işletme rakamlarında zayıflama görülecek. Likidite, uzun bir iyileşme döneminden sonra ilk stres belirtilerini göstermeye başlıyor.

4.   Birleşik Krallık: İnşaat 2018 yılında önceki yıla kıyasla % + 0.5 oranında büyüme gösterirken, 2019 yılında önceki yıla kıyasla % + 1.5 oranında büyüyecek. Talep tekrar oluşacak ancak karlılık azalacak ve likiditede bozulma yaşanacak. Brexit’e dair belirsizlik iş dünyası ve tüketicilerin güven duygusunu etkilemeye devam etmekte.

5.   Almanya: İnşaat 2018 yılında önceki yıla kıyasla % + 2.9 oranında büyüme gösterirken, 2019 yılında önceki yıla kıyasla % + 2.8 oranında büyüme gösterecek. Talep ve karlılık güçlü. Ancak, likidite gelişmesini durdurdu ve hatta ilk bozulma belirtilerini göstermekte.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kosova Orman Ajansı Genel Müdürlüğü Heyeti Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti
Kosova Orman Ajansı Genel Müdürlüğü Heyeti Genel...
2022-2024 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Sona Erdi
2022-2024 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı...