Reklam
  • Reklam
KONÜDER BAŞKANI’NDAN ÖNEMLİ TESPİT VE MESAJLAR

KONÜDER BAŞKANI’NDAN ÖNEMLİ TESPİT VE MESAJLAR

2019 yılının ilk günlerinde Kontrplak Üreticileri Derneği (KONÜDER) Başkanı Selami BARSBAY ile bir araya geldik. Kendisi ile 2018 yılına ilişkin değerlendirmelerinden bugünkü mevcut duruma, yapılması gerekenlerden 2019 yılı öngörülerine birçok konuyu konuştuk. Başkan çok önemli değerlendirmeler ve tespitlerde bulundu.

08 Şubat 2019 - 17:35 - Güncelleme: 08 Şubat 2019 - 17:43

Sayın Başkan 2018 yılı nasıl geçti?

“Ağustos’tan sonraki dönem için kayıp desek yeridir.”

Kontrplak/Plywood üreticileri olarak 2018 yılına çok iyi başladık. Yılın ikinci yarısından sonra, özellikle son çeyrekte beklenmedik bir kriz ile karşı karşıya kaldık. Bu kadar sert olacağını beklemiyorduk. İnşaat sektörüne bağlı kontrplak üreticilerinin sorunları ve sıkıntıları oluştu. Ağustos’tan sonraki dönem için kayıp desek yeridir. Bütün sektörlerde bu yaşandı. Toparlayabilen toparladı toparlayamayan sarmala düştü.

“İthalata dayalı sektörden ihracat yapan bir sektör doğdu”

Fakat her sıkıntının sonunda güzel şeyler olduğu gibi bu da bizi ihracat yapan bir ülke durumuna getirdi. İthalata dayalı sektörden ihracat yapan bir sektör doğdu. Birçok kontrplak ithal ediliyordu. Ülkemizde son 3 yıldır yapılan yatırımlarla artık ihracat yapan bir sektör olduk. Biz bunu hedeflemiştik! Ülkemizde ihracat rekorlarının kırıldığı bu dönemde kontrplak sektöründe de tarihinde görülmemiş ihracat rakamlarına ulaşmaya başladık. Bu rakamlar günden güne artışını devam ettirecektir. Bütün üreticilerimiz kurlardaki yükseliş ve iç pazardaki daralmayla birlikte kendilerine yeni pazarlar aramaya başladılar. Kuzey Afrika, Ortadoğu, Güney Afrika, Avrupa hatta Amerika’ya mal satmaya başladılar. Bu gurur verici bir tablo, devamının da geleceğini düşünüyoruz.

“Orman Genel Müdürlüğü’nün sektörü destekleyeceğini biliyoruz.”

Sizin de geçen sayınızda bahsettiğiniz gibi Orman Genel Müdürlüğü’nün ihracata katkısı olursa, hammadde tedarikinde miktarlar fazlalaşır. Bizim en büyük problemimiz orman hammaddesinin pahalı olması ve ulaşılması zor olması, bu bizim belimizi büküyor. Orman Genel Müdürlüğünün sektörü destekleyeceğini biliyoruz. Özellikle ihracata dayalı hammadde konusunda destek sağlanabilir.  

“İhracat için hammadde desteği olursa sektörde önemli bir toparlanma ve ayağa kalkışa şahit olabiliriz.”

Bu olursa sektörde önemli bir toparlanma ve ayağa kalkışa şahit olabiliriz. Kapasite raporlarında da görüldüğü üzere %70, %60, %45 randımanla çalışılıyor. Bu bir formüle oturtulabilir ve o miktarda ağaç tahsisen veya özel fiyattan verilebilir veya KDV istisnası olabilir. Birçok ülkede de bu uygulama vardır. Örneğin Romanya’da KDV uygulaması yoktur. Bunlar devlet kurumları, devletin doğal ormanlarından kesilmiş ağaca tekrardan KDV ödüyoruz. Sonrasında bunu ihraç ediyoruz tekrar KDV iadesi alıyoruz. Bu kaldırılabilir veya belli bir oranda düşürülebilir. Bunlar ihracat yönünde sektörün önünü açacağı kanaatindeyim.

“Kereste Türkiye’den yurt dışına ihraç edilmeye başlandı.”

Rusya’dan, Ukrayna’dan, Romanya’dan dövizin yüksek olmasından kaynaklı artık inşaatlık kereste gelmiyor. Yerli üretiliyor bunu görüyoruz. İnşaatlık kereste Türkiye’den yurt dışına ihraç edilmeye başlandı. Sadece kontrplak değil mesela Kayın kerestede de önemli miktarda ihracat yapılıyor. Yuvarlak ağacın (tomruk) ihraç edilmesi yasaklandı. Bu üreten kerestecinin ihracatta önünü açtı. Ciddi manada yurt dışına satış da başladı. Bunlar sektörümüz için olumlu gelişmeler.

“Fiyatların artacağını ön görüyoruz.”

2019’da beklentimiz iç piyasada oluşan talep boşluğunu ihracatla kapatmak. İlk hedefimiz ihracat sonra iç pazar. Bu da biraz döviz ve hammadde girdi fiyatlarına bağlı. 2018 yılında elektrik ve enerji maliyetleri çok arttı. 2019 için asgari maaş beklenenin üzerinde oldu. Tabi ki sosyal yönüyle bakıldığı zaman asgari ücret 3000 TL olsun isteriz fakat gerçekler ve maliyet dengeleri var. Belki de İstanbul için rakam küçük ancak başka şehirler için büyük. Kısacası bunların hammadde ile beraber 2019’a mutlak yansıması olacaktır. Doğalgaz zammı, elektrik zammı, asgari ücret zammı… Hammaddenin de yeni fiyatını tam kestiremediğimiz için mamule ne kadar yansıyacağını ve mamulün de ne kadar talep göreceğini bugünden tam bilemiyoruz. Bu perspektiften bakınca tüm kalemlerde fiyatların artacağını ön görüyoruz. Buradaki sihirli değnek ihracat. Eğer yakalanabilirse yurt içi fiyatlarını da belirlemiş olacak.

“Müteahhitlerin olduğu kadar biz de zor durumdayız.”

Müteahhitler Derneği başkanı işlerin zorda olduğunu söyledi. Kontrplak üreticilerinde durum nedir?

Müteahhitlerin olduğu kadar biz de zor durumdayız. Bizim de desteğe ihtiyacımız var. Biz istihdam sağlayan bir sektörüz.

Türkiye’nin gerçeklerine ve devletine inanarak yatırım yaptık. İthalatın önünü keselim, daha fazla ihracat yapalım ve istihdamı arttıralım diye yatırımlar yaptık ve 5-6 tane fabrika kurduk. Mevcut kapasiteyi 3’e katladık. Şimdi iş durunca kimisi Konkordato ilan etti, kimisi yatırımını durdurdu. Gücü olan devam etmeye çalışıyor.

“Devletten destek bekliyoruz.”

Devletten destek bekliyoruz. Bu kredi desteği mi olur, borç öteleme mi olur, borçların yapılanması mı olur bilemiyorum. Diğer sektörlerde de olduğu gibi bizim sektörde de çok büyük sıkıntılar var fakat bir tekstil sektörünün etkilendiğinden bizler çok daha fazla etkilendik. İnşaat sektörüne ilk malzemeleri üreten bizim gibi gruplar çok etkilendi. Desteği tabii ki de bekliyoruz. Bu vergi indirimi olur, nefes kredisi olur, bunların hepsi yazılı çizili olarak talep de edilebilir.

“Biz hammaddeyi ucuza alırsak ihracatı fazlasıyla arttırabiliriz.”

Bu konuya en çok değinen kişilerden bir tanesi de sizsiniz. Orman Genel Müdürlüğü bu konuya dikkat etmesi ve önem vermesi lazım. İhracat yapan, nitelikli ürün üreten üreticilerin ki bu ürünler paneldir, kontrplaktır.. katma değeri yüksek olan üreticilerin desteklenmesi lazım !

“Girişimiz oldu fakat cevap bulamadık.”

Bu konu ile alakalı resmi girişim oldu mu?

Evet girişimiz oldu fakat çok cevap bulamadık. Tekrar gitmek için Şubat’ı bekliyoruz, bir iyileşme olmaz ise tekrar gideceğiz.

“Öngörümüz %40 gibi bir düşüş.”

2019 yılını nasıl öngörüyorsunuz?

2019 yılı geneli itibari ile çok olumsuz değiliz. Şubat-Mart aylarında durumun biraz daha belli olacağına inanıyoruz. 2018’e göre bir daralma olacaktır. Ancak bu süreçte biraz daha pozitife geçtik. Öngörümüz %40 gibi bir düşüş ama Türkiye’de her şey günü birlik siyaset ile gittiği için şu olur diyemiyoruz.

“Kontrplak dünyada sadece inşaatta ve filmli kontrplak olarak kullanılmıyor.”

Dünyada kontrplağın kullanıldığı birçok alan var fakat Türkiye’de ağırlıklı inşaatta yani filmli kontrplak kullanılıyor. Bu bizim eksiğimiz midir?

Güzel tespit! Kontrplak dünyada sadece inşaatta ve filmli kontrplak olarak kullanılmıyor. Genel ortalamaya baktığımız zaman aslında çoğunlukla filmsiz kullanıyorlar. Yapı kontrplağı diye bir tabir var yani yapının taşıyıcısı tavanı, duvarı, zemini, kapısı gibi… EN 13986 diye bir standart var, direk yapıda kullanılıyor. Kanada, Amerika, Almanya gibi gelişmiş ülkelerde ahşap yapı çok ön planda olduğu için kontrplak çok yüksek miktarlarda kullanılıyor.

“En zayıf Kontrplak en iyi MDF’den üstündür.”

Diğer bir örnek; Kavak kontrplağın üstüne folyo basılıyor, melamin basılıyor mobilyada yoğun kullanılıyor. Bugün en zayıf Kontrplak en iyi MDF’den üstündür.

“En çok Amerika’ya satılıyor. Biz niye satmayalım?”

Üreticilerimizin bugün yapması gerekenleri sıralarsak, neleri öne çıkartırsınız?

Bizim üreticimizin ilk olarak markalaşma noktasında çalışmaların hızlandırmaları lazım. İkinci olarak var ise eksik kalite belgelerini mutlaka ama mutlaka almaları gerekiyor.  Son olarak da ürünlerini çeşitlendirmeleri gerekiyor. Yapı kontrplağı tarafında olabilir, mobilya kontrplağı tarafında olabilir, üzeri kaplanmış kontrplak olur… Bunların üstüne gitmeleri lazım. Örneğin; Çin’de çok ucuz kavak kontrplak üzerine okume basılıyor veya melamin basılıyor. Böyle olunca kontrplak şekil değiştiriyor ve başka bir yapıya bürünüyor. En çok da Amerika’ya satılıyor. Biz niye satmayalım?

“Ben bunu değiştirmek için mücadele veriyorum.”

Dünyanın standart ölçüsünden uzak kalmış genel amaçlı bir kontrplak ölçüsü var: 2200mmx1700mm. Bu ölçü bizim dışımızda dünyanın hiçbir yerinde kullanılmıyor. Zamanında İtalya veya Fransa’dan kapı ölçüsü olarak gelmiş girmiş ve böyle de kalmış. Dünya’da genel olarak ne kullanılır? 1220mmx2440mm 1250mmx2500mm 1525mmx1525mm. Ben bunu değiştirmek için mücadele veriyorum ama toptancı algısını kırmak çok zor. İnşallah zamanla değişeceğinin kanaatindeyim.

Teşekkürler Sayın Başkan…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!