Reklam
  • Reklam
Naci ŞENER : "Kalite yönünde rekabet eder durumdayız."

Naci ŞENER : "Kalite yönünde rekabet eder durumdayız."

Türkiye’nin değerli üreticilerinden Sumaş A.Ş.’yi ziyaret ettik. Yeşillikler içerisinde yer alan fabrikayı bir yıl aradan sonra tekrar ziyaret etmek bizleri çok memnun etti. Ziyaretimizde Fabrika Müdürü Naci Şener ile uzun bir sohbet yapma şansına sahip olduk. Kendisine Sumaş’tan piyasa durumuna birçok konuya ilişkin görüşlerini sorduk.

30 Ocak 2019 - 10:30 - Güncelleme: 15 Şubat 2019 - 17:46

2018 yılı Sumaş için iyi bir yıl oldu.

Naci Bey öncelikle nazik ağırlamanızdan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. 2018 yılıyla başlamak istiyorum. Özetlediğinizde 2018 yılı hedefler noktasında Sumaş için nasıl geçti?

2018 yılı Sumaş için iyi bir yıl oldu. Yılın uzun bir bölümünde piyasa şartlarının iyi olmasına bağlı olarak karlı çalışma imkanımızın olmasından dolayı, diğer taraftan ise kalite konusunda arzuladığımız düzeltme ve bir kısım yenilemelerin yapılmış olması bizlerin iyi bir yıl geçirdiğimizin en önemli göstergeleri.

“Bu yaşananlar ekonomik gidişatın getirdiği olumsuzluklar.”

2018 yılının özellikle ikinci yarısı yaşanan ekonomik gelişmeler inşaat sektörünü yüksek seviyede olumsuz etkiledi. Öncelikle bu yaşananları neden-sonuç bağlamında nasıl yorumluyorsunuz?

Bu yaşananları ben ekonomik gidişatın getirdiği olumsuzluklar olarak görüyorum. Uzun yıllar döviz kurlarının baskı altında tutulması sonucu yapılan hatalar, cari açığın kapatılamaması ve saire bir sürü sebebin doğurduğu sonuçlar bunlar.

“Rakiplerimizin ithalatçı olması bizim rekabet şansımızı çoğalttı.”

Siz bu olumsuzluklardan etkilendiniz mi, ne seviyede?

Tabii ki etkilendik. Biz bütün sanayiciler, hepimiz aynı gemideyiz. Fakat bizim bir avantajımız oluştu bu dönemde. Döviz kurlarının yükselmesi her ne kadar maliyet artışı getirmiş ise de rakiplerimizin ithalatçı olması bizim rekabet şansımızı çoğalttı.

“Düşüşe rağmen mevcut talep Türkiye’de üretilen OSB miktarından fazla.”

Bugün için değerlendirdiğinizde pazardaki talep seviyesini nasıl görüyorsunuz, size yansıması ne durumda?

Pazardan gelen verileri incelediğimizde talep seviyesinin yaklaşık % 60’lar düzeyinde düştüğünü tahmin ediyoruz. Fakat bu düşüşe rağmen mevcut talep Türkiye’de üretilen OSB miktarından fazla. Bu sebepten dolayı biz fiyat politikamız ve rekabet gücümüz sayesinde bu krizi atlatacağımızı öngörüyoruz.

“Kalite yönünde rekabet eder durumdayız.”

Biliyoruz ki global ölçekte kapasite ve geliştirme noktasında devamlı görüşmeler gerçekleştiren bir firmasınız. Herhangi somut bir gelişme bu yönde var mı? 

2018 yılı, 10 yıldır edindiğimiz OSB üretimi tecrübemiz ve diğer yerlerden gözlemlediklerimizi fabrikamızda uygulamaya koyduğumuz bir yıl oldu. Bu sayede fiyatla birlikte kalite yönünde de rakip olan markalarla rekabet eder duruma geldik.

“Bu bakım 1 yıl gibi uzun denilebilecek bir zaman içerisinde hazırlığı yapılan bir çalışma.”

2018 yaz ayları sonuna doğru Sumaş Fabrikası bakım ve yenileme çalışmaları için üretime bir süre ara verdi. Ve sonrasında piyasadan alınan geri beslemelerde ürünün önemli ölçüde gelişim gösterdiği şeklinde güçlü yorumlar alınmaya başlandı. Bu bakım ve yenileme hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bu bakım 1 yıl gibi uzun denilebilecek bir zaman içerisinde hazırlığı yapılan bir çalışma. Yapılacak yeniliklerin projelendirilmesi ile yurt içi ve yurt dışından temin edilen yeni makinaların ve ekipmanların temininden sonra düğmeye bastık. Fabrikamızda yongalamadan kurutmaya, tutkallamadan ve serme hattında birçok yenilik ve değişiklik yapılarak daha iyi bir ürün elde edilip piyasaya sürmeye başladık.

Bugün Sumaş bünyesinde üretilen ürünleri sıraladığımızda nelerdir?

Bugün Sumaş olarak öncelikle OSB üretimi yapmaktayız. Bunun yanında UFC’den Üre Formaldehit Tutkalı ve Atık talaşlardan PELET üretimi yapıyoruz.

“Sumaş tesisinde aylık 5.000 m3 OSB Panel üretilmektedir.”

Osb üretim kapasitesi arttırıldı mı, bugün hangi noktadasınız?

Yapılan bakım ve yenileme sonrası aksaklıkların giderilmesi sonucu üretimimiz de kalite ile birlikte artmıştır. Sumaş tesisinde aylık 5.000 m3 OSB Panel üretilmektedir.

BORSA’da üst lige çıkarmak için çalışmalar başladı.

2018 yılında Borsa’ya açıldınız. Biliyoruz ki bu açılım sizlerin finans beklentisi ile ilgili değil ortaklarınızın ve ortaklık yapınızın daha düzenli ve verimli olması amacı ile yapılmıştı. Bugün Borsa beklentilerinizi karşıladı mı ve ek faydalar getirdi mi? Süreç nasıl gidiyor?

Borsaya açılmamız düşündüğümüz gibi ve beklentilerimiz dahilinde olumlu oldu. Piyasada çok rağbet gördü hisse senetlerimiz. Şu anda alt ligde olan alım satımı üst lige çıkarmak için çalışmalar başladı.

“Dünyada krizin bittiği kanaatindeyiz.”

2019 yılında Amerika ve Kanada’ya uygulanan Osb Panel konusundaki anti-damping uygulamasının süresi doluyor. Bugün şartlarında bunun devam etmesi yönünde beklentiniz var mıdır ve herhangi bir girişiminiz olacak mı?

2019 yılında, mevcut olan Anti Damping fonunun tekrar konması için bir çalışma yapılmıyor. Çünkü dünyada krizin bittiği kanaatindeyiz.

Tesisin içinde ek olarak bir pelet üretim tesisi de yer alıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 2017 yılından bu yana hatta biraz daha öncesinden bugüne üretim gerçekleştiriyorsunuz. Bu üründe ihracat faaliyetleriniz de mevcut. Nasıl gidiyor pelet işi, dinlemek isteriz?

“Pelet konusunda Tesisin büyütülmesi yönünde çalışmaları başlattık.”

Pelet üretimi konusunda, kurduğumuz günden bu yana satışlar katlanarak gidiyor. İlk kurduğumuz yıl 600 ton/yıl olan satışımız 2018 yılında 2500 ton/yılı geçti. Birçok yerden talep olmasına rağmen mal olmamasından dolayı Yunanistan ve Bulgaristan harici ihracat yapmıyoruz. Tesisin büyütülmesi yönünde çalışmaları başlattık.

“İhracat çalışmalarımızı arttırdık.”

İhracat demişken, Osb Panel konusunda herhangi bir ihracat faaliyetiniz bugün mevcut mu? İhracat planlarınız var mı ve hedefleriniz arasında yer alıyor mu, ne boyutta ve bugün hangi noktada?

Tabi ki… İhracat çalışmalarımızı artırdık. İç piyasada daralma sebebiyle yeni pazarlar aramak için yapılan araştırma ve temaslar sonucu ilk olarak Arnavutluk ve Bulgaristan’a ilk parti ihracatımızı gerçekleştirdik. Bosna Hersek ve Yunanistan ihracatlarımız devam ediyor.

“Devlet miktar teşviği verirse seviniriz.”

İhracat gerçekleştirilebilmesi noktasında devletin hammadde teşviği sağlaması fikrine bakış açınız nedir?

İhracat için devlet tabi ki diğer kolaylıkların sağlanması yanında hammadde konusunda fiyat yerine miktar teşviği verirse daha çok seviniriz.

“2018 yılında verilen tahsislerin tam olarak verilebileceği kanaatinde değiliz.”

Orman Genel Müdürlüğü Hammadde tedariği konusunda 2018 yılı boyunca önemli miktar artışları sağladıklarını devamlılıkla beyan etti. Hammadde tedariği noktasında yeterlilik Sumaş Fabrikası için 2018 yılında tatmin edici boyutta sağlandı mı? Ayrıca hammadde maliyetleri konusunda uluslararası rekabet ve durumu da gözettiğimizde görüşleriniz neler?

Devletin şu anda vermiş olduğu tahsislerin fiyatı dünya fiyatları karşılaştırmasına göre iyi bir görünüme sahip. Fakat miktar olarak yeterli değil. Biz 2018 yılında verilen tahsislerin tam olarak verilebileceği kanaatinde değiliz. Çünkü üretime geç başlandı ve işçi sıkıntısı çekilmekte. Bundandır ki Orman Genel Müdürlüğü daha ziyade dikili satışa yönelmiş durumda. Bu da hammadde fiyatlarının artmasına ve hammaddenin israfına yol açıyor.

“İthalatçıların bazen tam kurallar içinde hareket etmediklerini düşünenlerdenim.”

İç piyasaya dönersek, bugün gelinen noktada Osb Panel piyasası rekabetini nasıl görüyorsunuz ve nasıl değerlendiriyorsunuz? Olumlu bulduğunuz tarafları ve eleştirileriniz var mı?

İç piyasanın daralması yanında rekabeti getirdi. Rekabet güzel şeydir fakat bu güzellik rekabet kuralları içinde yapıldığı taktirdedir. Ben ithalatçıların bazen tam kurallar içinde hareket etmediklerini düşünenlerdenim.

Türkiye çapında dağıtım gerçekleştirmeye devam ediyorsunuz. 2018 yılını analiz ettiğinizde dağıtım yapınızda göze çarpan bir değişim mevcut mu? Ek olarak katkı veren durumlar oluştu mu?

2018 yılında yaptığımız gözlemlere göre özellikle nakliye fiyatlarının artması sebebi ile her fabrika kendi yöresine ve yakın yerlere satışa yönelmiş durumda. Hele yıl sonuna doğru talep sebebiyle rekabetin artması sonucu bu daha da belirgin hale geldi.

“2019 yılı ilk altı ayının oldukça durgun geçeceği yönünde kanaate sahibiz.”

2019 yılını öncelikle Türkiye ekonomisi, ardından inşaat sektörü ve özele indiğimizde Osb Panel piyasasının nasıl geçmesini bekliyorsunuz?

2019 yılında bil hassa ilk altı ayında oldukça durgun geçeceği yönünde kanaate sahibiz. Ancak ikinci altı aylık dönemde biraz daha düzeleceği ve 2020 yılında ise kriz öncesi rakamlara ulaşılacağı kanaatindeyiz.

2019 yılında Sumaş olarak hedeflerinizde mevcut ekonomik pozisyon ve beklentileriniz doğrultusunda bir revize, güncelleme mevcut mu?

2019 yılında üretimde 2018 yılı rakamlarını aynı şekilde hedefliyoruz. Ancak bunun yanında 2018 karlılığının tekrarlanmayacağını düşünüyoruz.

Son olarak sektöre mesajınız ne olur?

2019 yılının tüm sanayicilere ve Türk halkına iyilikler getirmesi dileğimle,

Herkese hayırlı ve bereketli yıllar dilerim.

 

Teşekkürler Naci ŞENER,

Teşekkürler SUMAŞ A.Ş.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!