Reklam
  • Reklam
Avrupa İnşaat Sektöründe Büyüme Düşüşe Geçti

Avrupa İnşaat Sektöründe Büyüme Düşüşe Geçti

Avrupa'da inşaat sektörü nispeten ivme kaybetmekte. Yükselişin bu yıl % 2,7 oranında artacağı tahmin edilmekte. 

11 Eylül 2018 - 14:21 - Güncelleme: 24 Eylül 2018 - 10:30

Avrupa'da inşaat sektörü nispeten ivme kaybetmekte. Yükselişin bu yıl % 2,7 oranında artacağı tahmin edilmekte. Euroconstruct (Avrupa'nın önde gelen inşaat pazarı tahmin ağı) geçen yılın artışını % 3,9 olarak hesaplamıştı. Sonuç olarak, büyüme hızının orta vadede yavaşlamaya devam ederek on yılın sonunda sadece % 1,4 oranına ulaşacağı beklenmekte.

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo/Almanya’nın Münih şehrinde faaliyet göstermekte) uzmanı Ludwig Dorffmeister "Bunun nedenleri arasında inşaat sektörünün kapasitesinin dolması, konut olarak kullanılan gayrimenkullerin yüksek fiyatları ve aynı zamanda Brexit gibi ortaya çıkan ekonomiye yönelik politik riskler yer alıyor" demekte  ve sözlerine  "Ayrıca, son dört yılda, yıllık inşaat çalışmaları onda bir oranında artış gösterdi ve böylece mali krizden bu yana birikmiş olan talebin bir kısmını azalttı" diyerek devam etmekte.

Bina inşaatları ivme kaybederken inşaat mühendisliğinde rekor artış 

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo)  “bina inşaatları 2018'den 2020'ye kadar ivme kaybedecek olsa da, inşaat mühendisliğinin bu yıl ve gelecek yıllarda kayda değer bir artış kaydetmesi olası” demekte.   Euroconstruct (Avrupa'nın önde gelen inşaat pazarı tahmin ağı) her yıl yaklaşık% 4,5'lik bir artışla bu alanda rekor yükseliş beklemekte.   Dorffmeister yaptığı açıklamada durumu “Yol ve raylara ve aynı zamanda enerji altyapısına büyük yatırımlar akmakta.  Kamu finansmanının artmasına ek olarak, artan yatırım gereksinimleri ve Avrupa’nın yapısal yardımı da bu durumda önemli bir rol oynamakta” diyerek belirtti.

İnşaat faaliyetlerinde düşüş beklenen bazı ülkeler

Hâlihazırdaki genel anlamdaki çok elverişli koşullara rağmen, birçok ülkede inşaat talebi on yılın sonuna kadar çok daha zayıflayacak.   Bazı yerlerdeki, iyiye doğru gidişler bile erken biçimde sona ermekte.   2019’da inşaat faaliyetlerinin üç Üye Devlette (Almanya, Finlandiya, İsveç) ve sonrasında ise 2020'de beş Üye Devlette (Finlandiya, İsveç, Slovakya, Macaristan, Almanya) düşmesi beklenmekte .

Euroconstruct sisteminde yer alan “büyük beş” ülke (Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere) arasında, Almanya, önümüzdeki yıllarda en düşük hareketliliği gösterecek ve 2019 yılından itibaren inşaat faaliyetlerinde düşüşler yaşayacak. Bu "Büyük Beş" ülkeden sadece İspanya ve 2018'deki bir durgunluğun ardından önümüzdeki yıllarda bir miktar daha toparlanacak İngiltere’de kazanımların olması beklenmekte.

19 Avrupa ülkesinin tamamında, önümüzdeki yıllarda inşaat sektöründe en büyük canlılığın, daha küçük ülkelerde yani İrlanda, Macaristan, Portekiz, Polonya ve Hollanda'da gerçekleşmesi beklenmekte.

Euroconstruct'a göre, Almanya, İtalya, İsviçre, Avusturya ve Fransa'daki inşaat sektörü, 2020'ye kadar çok yavaş tempoda gelişecek ve içlerinde sadece Almanya’da düşüş yaşanacak.

malatyahaber

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı;​
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla...