Reklam
  • Reklam
AB, Ukrayna Dev Kaçak Kereste Hattı

AB, Ukrayna Dev Kaçak Kereste Hattı

  Earthsight (İngiltere kökenli kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu.) tarafından yayınlanan bir araştırmada kurumun Complicit in Corruption (Yolsuzluğun Suç Ortağı) adlı iki yıllık çalışmalarının sonuçları açıklandı.

11 Eylül 2018 - 14:14 - Güncelleme: 24 Eylül 2018 - 10:30

Earthsight (İngiltere kökenli kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu.) tarafından yayınlanan bir araştırmada kurumun Complicit in Corruption (Yolsuzluğun Suç Ortağı) adlı iki yıllık çalışmalarının sonuçları açıklandı. Raporda, kaçak kesilen ağaçlardan üretilen kerestenin en büyük tedarikçisi olarak gösterilen AB üreticilerini çok zora sokacak hususlar var.

 

İddia : Yasadaki Boşluk Kullanılmış

Complicit in Corruption çalışması Ukrayna’da kesimden ihracata kadar olan kereste tedarik zincirine yasadışılığın nasıl nüfuz ettiğini ortaya koymakta. Yapılan saha araştırmaları Ukrayna’da devlete ait işletmelerin ürettiği kerestenin % 40'ının, hastalıkların yayılmasını önlemek için ağaçların kesilmesine izin veren yasalardaki bir boşluğun kötüye kullanılması yoluyla yasadışı olarak kesildiğini göstermekte.

Ayrıca, Earthsight tarafından ifşa edilen mahkeme kayıtları da, Ukrayna'nın en büyük kereste üreten bölgelerindeki üst düzey ormancılık yetkilileri hakkında, sistematik bir biçimde  yasadışı ağaç kesimi ile gerçekleştirilen kereste ihracatıyla ilgili olarak büyük çaplı cezai soruşturmaların yürütüldüğünü göstermekte. 

 İsviçre Bankalarındaki Hesaplar

Bundan önce ulusal orman müdürlüğü görevini yürüten Viktor Sivets, uluslararası odun alıcılarına ucuz hammaddeye  erişim karşılığında 30 milyon Euro yasadışı komisyon alıp İsviçre’deki banka hesabına yatırmakla suçlanmakta. Ödemeler, sahipleri Panama gibi kayıtların gizli tutulduğu bölgelerden İngiltere kökenli tabela şirketleri aracılığıyla yönlendirildi. Earthsight, üst düzey yolsuzlukların, çıkarılan yöneticilerin yerine getirilenler tarafından da devam ettirildiğini gösteren kanıtlar da sundu.

En az %40'ı Yasadışı

AB, Ukrayna orman ürünleri ihracatının açık ara en büyük varış noktası olup, toplam Ukrayna odun ihracatının % 70'ini oluşturmakta. AB satın alımları 2017 yılında 1 milyar Avro’yu geçti ve arttı. Earthsight, bu kerestelerin en az% 40'ının yasadışı olarak elde edildiğini veya ticaretinin yapıldığını tahmin etmekte.  

Avrupa'nın milyarderleri alıcılar arasında

AB’de bu kerestelerin alıcıları arasında, sahipleri Avrupa’nın en zengin bireyleri arasında yer alan, birkaç adet milyar dolarlık şirket bulunmakta. Kendileri resmi olarak kanuna aykırı davranmakla suçlanmasalar da, Earthsight bu dev şirketlerden bazılarının aslında Ukrayna devlet yetkililerinin devam eden cezai soruşturmalarına dâhil edildiğini tespit etti. 

İthal etmeye devam ediyorlar

Avrupa’nın ​​ikinci büyük kereste fabrikasının sahibi olan Avusturya kökenli Schweighofer firması, bundan önceki orman müdürü tarafından ustalıkla yönetildiği iddia edilen yolsuzluk olayında açık bir şekilde yer aldı. Bu şirketlerin hepsi, bu tür soruşturmalara konu olan devlet ağaç kesim işletmelerinden büyük miktarlarda orman ürünü ithal etmeye devam etmekteler.

Bu şirketler, İngiltere’deki Homebase ve Almanya'daki Obi perakende zincirleri dâhil Avrupa'daki en büyük perakende zincirlerinde satılan ürünleri, Staples alışveriş zincirinde satılan HP kopya kâğıtlarını ve Ikea’da satışa sunulan mobilyaları tedarik eden firmalar.   

AB Yasa Çıkarttı

AB'nin yurtdışında yasadışı bir şekilde ağaç kesilme konusundaki rolünün ele alınmasının gerektiğini kabul eden AB, ithalatçıların satın aldıkları kerestelerin yasal olmasını sağlamak için gerekli özeni göstermelerini gerektiren bir yasa çıkarttı. Rapor, bu yasanın gerçek anlamda uygulanmadığını ve Romanya ve Polonya da dâhil olmak üzere Ukrayna'nın komşusu olan AB ülkelerinin hükümetlerini suçluyor.

 Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz   Complicit in Corruption.

Ukrayna Devlet Başkanı   Petro Poroshenko tarafından 7 Temmuz 2015 tarihinde imzalanan kanunla, 1 Kasım 2015 tarihinden itibaren işlenmemiş sert ağaç ihracatı yasaklandı. Ama buna rağmen 1 Ocak 2017 tarihine kadar çam ihracatı yapıldı.

2017 başında Ukrayna,   AB'nin ağaç ihracatı yasağını kaldırma baskısına rağmen, çam ağacı ihracatını da yasakladı.  Müteakiben, Avrupa Komisyonu Başkanı Ukrayna’nın orman hammadesi ihracatı yasağına son vermesine dair arzusunu ve beklentisini ifade etti. Jean-Claude Juncker'a göre, bu koşulu yerine getirilirse AB Ukrayna’ya 600 milyon EURO makro-mali yardım (MFA) yapılmasına izin verecek.  

malatya haber 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı;​
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla...