Reklam
  • Reklam
Ağaçların "DNA" sı Çıkartılıyor!

Ağaçların "DNA" sı Çıkartılıyor!

ABD ve Norveç, değerli odunları yüzünden yasa dışı olarak kesilen ağaçları korumak için ağaçların gen haritasını çıkararak DNA'larının yer aldığı bir veritabanı oluşturmayı hedefliyor.

19 Temmuz 2018 - 13:11 - Güncelleme: 24 Temmuz 2018 - 10:45

Tıpkı nesli tükenmek üzere olan hayvanların; değerli derileri, boynuzları ya da dişleri nedeniyle avlanması gibi mobilyacılık için oldukça önemli olan bazı ağaç türlerinin yasa dışı yollarla kesilmesi de günümüzde ciddi bir ekolojik problem. Bu problemden en çok muzdarip olan ülkelerin başında ise ABD ve Norveç geliyor. Her iki ülkede de bulunan bazı akçaağaç türleri, desenli ahşap malzemeler için bulunmaz bir madde olduğunda yasa dışı odunculuk faaliyetlerine konu oluyor. Norveç hükümeti ve ABD Orman Hizmetleri arasındaki yürütülen uluslararası iş birliği programı ise bu faaliyetlerin önüne geçmeyi amaçlıyor.

 Yasa dışı ağaç kesimi engellenebilir 

İş birliği programı uyarınca iki ülkeden araştırmacılar, bulundukları bölgelerde yer alan akçaağaç gibi yasa dışı odunculuk faaliyetlerine konu olan ağaçları tespit edecek ve bu ağaçların gen haritasını çıkaracak. Bu yöntem aslında 2015 yılında Norveç'te görülen bir davada uygulanmış ve yasa dışı odunculuk faaliyeti ile suçlanan kereste fabrikasındaki odunlar ile ağaçların gen haritası karşılaştırılmıştı. İki ülkenin amacı ise bu uygulamayı genişletmek. Bölge bölge ilerleyerek ağaçların DNA'larındaki değişimleri tespit etmek isteyen yetkililer oluşturdukları gen haritası ile bir veritabanı yaratacak. Böylece herhangi bir kerestenin, hangi bölgedeki ağaçtan elde edildiği ve o ağacı kesmenin kanunlara aykırı olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebilecek.


 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes Alacaksınız
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes...