Reklam
  • Reklam
İnşaat Piyasasına Güzel Haber!

İnşaat Piyasasına Güzel Haber!

İmar Barışı'ndan gelen para Kentsel Dönüşüme Aktarılıyor.

19 Temmuz 2018 - 13:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2018 - 10:35

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışı ile toplanan tutarın kentsel dönüşüm kredisi olarak belediyelere aktarılacağını söyledi.

40 Milyar Lira Para Toplanacak 

İmar barışı kapsamında tahsil edilen yapı kayıt belgesi ücreti için açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlık olarak toplamda 35 - 40 milyara yakın bir para toplanmasını beklediklerini dile getirdi. Elde edilen bu geliri kentsel dönüşümde kaynak olarak kullanacaklarını belirten Özhaseki bu sayede  Türkiye'yi depreme hazır hale getireceklerini dile getirdi. 

Faizsiz Kentsel Dönüşüm Kredisi Verilecek 

Toplanan paraların belediyelerin kentsel döşüme girecek olan belediyeler için faizsiz kentsel dönüşüm kredisi olarak kullandırılacağı müjdesini veren Bakan Özhaseki bu sayede Türkiye'nin depreme dayanıklı konut sayısının arttırılacağını söyledi. Son 100 yıllık dönemde Türkiye'de meydana gelen 6 şiddeti ve üzerinde 56 depremin yaşandığını belirten Bakan Özhaseki bu depremler nedeni ile 83 bin kişinin hayatını kaybettiği ve 100 milyar dolar üzerinde maddi zarar yaşandığını söyledi. 

Vatandaşlar Mahkemelik Olmaktan Kurtulacak

Kaçak yapılaşmanın farklı pek çok sorunu da beraberinde getirdiğini de belirten Bakan Özhaseki, bu işi sonlandırmak için imar barışı kararını aldıklarını, ilgili kanunun geçtiğimiz akşam çıktığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylandıktan sonra Türkiye’deki vatandaşların yüzde 60’lık bölümünün devletle ihtilaflı olma sorununu çözmüş olacağını, mahkemelik olmaktan da bu sayede kurtulacaklarını ifade etti.
Türkiye Nüfusunun Yüzde 71’i Deprem Bölgesinde Oturuyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki imar barışı ile belediyelerin rahatlayacağını, bu projeden elde ettikleri kaynağı kentsel dönüşümde kullanacaklarını, büyük miktarda paranın gelmesini beklediklerini, gelen bu kaynağın Türkiye’nin depreme dair çalışmalarında kullanılacağını, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu, Türkiye topraklarının yüzde 66’lık bölümünün birinci ve ikinci dereceden deprem kuşağında yer aldığını, nüfusumuzun yüzde 71’inin yani 60 milyona yakın kişinin deprem bölgelerinde oturmakta olduğunu da sözlerine ekledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes Alacaksınız
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes...