Reklam
  • Reklam
Türkoğlu İskele Ahşap Global Röportajı

Türkoğlu İskele Ahşap Global Röportajı

Özellikle  son dönemin  öne  çıkan ve plywood ve kalıp sistemleri konusunda  satış ve hizmet faaliyetleriyle  adından  çokça bahsettirmeye başlayan İzmir merkezli Türkoğlu İskele ve Kalıp  Sistemleri firmasının sahibi İzzet TÜRKOĞLU ve Erdal ÖZİPEK'in misafiri olduk.

26 Haziran 2018 - 13:54

Merhabalar, Öncelikle göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. Türkoğlu İskele olarak son dönemde iskele-kalıp sistemleri konusunda özellikle Ege ve çevre bölgelerinde plywood ürün grubunda önemli bir dağıtım gücü olarak dikkatleri üzerinizde topluyorsunuz. Türkiye’nin güzide şehri olan İzmir'den tüm Türkiye’ye birinci el ve ikinci el plywood ve iskele kalıp sistemleri dağıtımı ve kiralaması gerçekleştiriyorsunuz.

Firmanızı sizden dinlemek isteriz. Nasıl başladınız ve bugüne gelinen süreç nasıl oldu?

Türkoğlu olarak 2000 yılında İZMİR-Bornova hurdacılar sitesinde teleskopik direk imalatı ile faaliyet göstermeye başladık. Daha sonra iskele imalatını da bünyemize  ilave ettik. Süreç ile birlikte piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda imalat ve aksesuar  grubu ile birlikte üretim alanımızı genişlettik. 2007 yılında iskele,teleskopik ve aksesuar imalatımız devam ederken aynı gruptan olan inşaat kalıp malzemelerinin alım ve satımına başlayarak çok geniş bir portföy ile hizmet etmeye başladık.

Ana kalem faaliyetlerimize baktığımızda; Ege ve Türkiye genelinde inşaat kapsamında her tip müşteriye hitap edebilmek amacı ile “ikinci el” diye hitap edilen inşaat kalıp malzemelerinin alım-satımı, sıfır malzemelerinin alım satımı, ayrıca zaman zaman tüm bu grupların kiralama faaliyetlerinde de  bulunuyoruz.

"Faaliyet alanımız olarak "satış" kelimesine değil, hizmet kelimesine odaklanıyoruz."

Bugün firma olarak nasıl bir pozisyondasınız? Faaliyetleriniz tümüyle nelerdir?

Biraz klişe gibi gözükebilir ancak bizler kurulduğumuz günden itibaren kaliteli hizmet ve kaliteli ürün ilkesinden taviz vermeden yolumuza devam ediyoruz. Faaliyet alanımız olarak "satış" kelimesine değil, hizmet kelimesine odaklanıyoruz. Ve tüm ekip çalışmalarımızda bunu vurguluyoruz. Müşterilerimizle satış ve satış sonrasında bitmeyen bir dostluk geliştirmek, bu dostluk kapsamında ihtiyaçları doğrultusunda teknik danışmanlık ile devam ettiriyoruz .Son derece dengeli ve sağlıklı bir yapı içerisinde hızla büyüyerek, güvenilir hizmeti ile ön plana çıkan Türkoğlu İzmir ve çevre illeri aşarak Türkiye’nin bütün bölgelerinde pazar alanı kurarak hizmet yapımızı ulaştırmaya çalışıyoruz ki başarıyoruz.

"Denge unsurlarından bir tanesi de burada sağlanıyor."

Tüm bu faaliyetler içerisinde öne çıkan ürün gruplarınız ve hizmetleriniz nelerdir?

Endüstriyel kalıp sistemleri başta olmak üzere her türlü inşaat kalıp malzemesi , iskele malzemeleri  ve bunların her türlü aksesuarlarının satış ve kiralanması faaliyetlerimizin hepsi ön plandadır. Ayrım yapmıyoruz ki biraz önce bahsettiğim denge unsurlarından bir tanesi de burada sağlanıyor.

"Ana amacı müşterilerimizin zaman kaybını ve mağduriyetini önlemek."

Geniş bir ürün portföyü ile hareket ediyorsunuz. Neden?

Hizmet felsefemiz kaynaklı bir yapılanma bu. Biz müşterimizin şantiyede ihtiyaç duyacağı tüm ürünler ile hizmet sağlamak durumundayız. Bir inşaatın kabadan inceye kadar gerekli olan tüm malzeme çeşitlerini sunmamızın ana amacı müşterilerimizin zaman kaybını ve mağduriyetini önlemek.

"15.000 m2’lik alanda, 60 kişilik ekibimiz mevcut."

Türkoğlu İskele’nin yapısı hakkında biraz bilgi almak isteriz? (depolar, çalışan sayısı, alan genişlikleri vb…)

Bugün bünyemizde İzmir merkezli  üç adet imalathane ve 1 adet Showroom  ile 15.000 m2’lik bir alanda endüstriyel kalıp sistemleri kiralama ve alım satımı gerçekleştirdiğimiz  depo alanımız yer alıyor. Kadro genişliğimiz sektörel karşılaştırmada üstün durumda; 60 kişilik ekibimiz mevcut.  Geniş kadronun hizmet kalitesi noktasına olmazsa olmaz olduğuna inanıyoruz.

"İlkemiz dürüstlük ve güvenilirliktir."

Firmanızın prensipleri, ilkeleri ve duruşu konusunu nasıl anlatırsınız?

Bu kriterler arasında en ön plana koyduğumuz ilkemiz dürüstlük ve güvenilirliktir. Ve ardından gelen verimli çalışmak, zamanın değerini önemsemek gelir. Bu temel prensipler bizlerin müşteri memnuniyetine odaklanmasına ve  çeşit bakımından zengin ürün grubu ile Türkiye çapında en iyi hizmet yapısına ulaşabilmemizin temel taşlarını oluşturur.

"Güler yüz ,tatlı dil ve hoşgörü..."

Ben bir sektör üyesi olsam, size gelsem. Türkoğlu'nu tercih etmem için ilk 3 sebebi sorsam? Neleri sıralarsınız?

-Güler yüz ,tatlı dil ve hoşgörü

-Malzeme çeşitleri ve sınırsız hizmet

-Malzemenin sevkiyatı konusunda farkımızı gösterdiğimiz özveri

Bildiğimiz kadarıyla Plywood ürün grubu konusunda birçok ithal ve yerli markayı bünyenizde barındırıyorsunuz ve bölgenizde ve çevre bölgelerde dağıtıyorsunuz. Yoğunlukla Ege'de mi yoksa dağılım genişliğiniz ne boyutta?

Plywood satış hacmimizin % 50’sini Ege Bölgesi diğer kalan %50’sini Türkiye’nin diğer bölgelerine gerçekleştiriyoruz. Diğer bölge dediğimiz alanı Türkiye çapında düşünebilirsiniz.

"Müşteri öncelikle bizim sözümüze güvenir."

Satacağınız ürünleri belirlerken kriterleriniz var mıdır, nelerdir?

Elbette vardır. Müşteri öncelikle bizim sözümüze güvenir. Bizim için marka demek kalite demek değildir, bizim müşteriye verdiğimiz veya vereceğimiz söz bizim için kalitenin belirleyicisidir. Onun için biz sattığımız malı çok iyi tanır, anlar ve ondan sonra bünyemize katar ve satışa sunup satış sonrası takibini yaparız.

"Bizim beyanımız ön plana çıkıyor."

Bu minvalde şunu sorayım, direk şantiyeleri hizmet ve ürün tedariği sağlıyorsunuz. Şantiyelerde plywood alım yapılırken müşterilerinizin dikkat ettikleri hususlar nelerdir? Sizin beyanınız mı etkin yoksa kendi bilinçleri mi?

Bu konuda kendimize güvenimiz sonsuzdur desek yeridir. Çünkü bir malzemeyi satarken müşterinin bilgisinden daha çok bilgiye sahip olduğumuz için müşterinin isteklerini fazlasıyla karşılayabiliyoruz. Bu güveni sağladıktan sonra bizim beyanımız ön plana çıkıyor.

"Maça çıkan bir sporcu gibi her zaman galibiyete odaklıyız."

Size rekabet ve rakip desem; öncelikle bunu nasıl tanımlarsınız? Ve bulunduğunuz noktadan içinde bulunduğumuz Pazar rekabetini nasıl görüyorsunuz?

Biz işimizi severek yaptığımız için işimize ve konuya oldukça vakıfız. Kısaca maça çıkan bir sporcu gibi her zaman galibiyete odaklıyız. Piyasa rekabeti işini doğru yapana her zaman başarı getirecek bir unsurdur. Bizim rekabetimiz kendi bünyemizde, kendi hizmet kalitemizi bir ileri safhaya taşımak  olduğu için bir başka firmayı rakip olarak görmüyor, değerlendirmiyoruz. Bu pazarda işini iyi yapan her zaman kazanır.

"Bizim gönlümüzdeki yatan aslan Plywood'un Türk malı olmasıdır."

Türkiye’deki kontrplak ve plywood üretimi, üreticileri ve ithalatı konusunda düşünceleriniz neler? Bu ürün grubunda Türkiye’deki geleceği nasıl değerlendiriyorsunuz?

Plywood'un tarihçesi çok eski yıllara dayanmakla birlikte Türkiye aslına bakarsanız yeni yeni tanışıyor ve ürün hızla yayılıyor. Bu ürünün Türk inşaat sektörüne büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Lakin eğer soruyorsanız; bizim gönlümüzdeki yatan aslan tabii ki Plywood'un Türk malı olmasıdır. Bu konuda yerli üretici firmalara büyük iş düşmektedir. Benim düşüncem veya önerim diyeyim;  yerli üretim fabrikaları plywoodda A kalite, B kalite, C kalite olmak üzere müşterinin alım gücüne göre çeşitlilik yapmasıdır.

Sektörün bugünkü problemleri desem ilk üçe neleri koyarsınız? Ve bunlara yönelik çözüm önerileriniz nelerdir?

Üretici firmaların hammadde alımlarında döviz endeksli olduğu için sürekli artış yapmaları haliyle bütün sektörü etkiliyor. Diğerlerini sayarsak;

-Kalite

-Üretici firmaların sayısının yetersiz olması

"Hedeflerimizin içinde ithalat planı da yer alıyor."

Türkoğlu İskelenin her geçen gün büyüyen görüntüsü doğrultusunda hedeflerinizi öğrenmek istiyorum. 5 yıl sonra firmanızı nereye konumlandırıyorsunuz? Hedefleriniz içerisinde Plywood konusunda üretim planı veya ithalat planı yer alıyor mu?

Tüm Türkiye’ye daha çok hizmet vermek, kalıp ve inşaat sektöründe en iyisi olmak, mevcutlarımızı arttırıp alım satım ve kiralamada daha iyi yere gelmek istiyoruz. Şunu da belirtmek isterim ki; hedeflerimizin içinde ithalat planı da yer alıyor.

"Gelecek yıllarda inşaat sektörünün daha da iyi olacağını öngörüyoruz."

Son olarak hizmet sağladığınız inşaat sektörünü sormak istiyorum. Türkiye'de inşaat sektörünün bugünkü durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz ve geleceği nasıl görüyorsunuz?

Bulunduğumuz yerden değerlendirdiğimizde; Türkiye'de inşaat sektörünün bugünkü durumunun çok iyi olduğunu düşünüyoruz. Gelecek yıllarda da daha iyi olacağını öngörüyoruz. Özellikle kısa ve orta vadede Ege bölgesinde mevcut sahip olduğu potansiyel ile güçlü ve hareketli bir pazar yapısı tahmin ve temenni ediyoruz.

Teşekkürler İzzet & Erdal Bey

Teşekkürler  Türkoğlu

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Orman Yangını Şehitlerimiz Ebediyete Uğurlandı.
Orman Yangını Şehitlerimiz Ebediyete Uğurlandı.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kutlu Olsun.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kutlu Olsun.