Reklam
  • Reklam
Plywood Kontrplak’ta Sandık Etkisi

Plywood Kontrplak'ta Sandık Etkisi

İnşaat sektörünün ana kalem ürünlerinden olan Plywood'da öne alınan seçimler ve seçime giden yolda oluşan ekonomik kompozisyon sebebiyle piyasa ve talep beklemeye geçti.

26 Haziran 2018 - 13:32 - Güncelleme: 26 Haziran 2018 - 13:42

Plywood piyasası mayıs ayını pazar talep yapısı çerçevesinde değerlendirildiğinde durgun denilebilecek bir ay olarak geçirdi. Bunun sebeplerini irdelediğimizde bir çok nedeni alt alta sıralamak mümkün.

Fotoğrafın en tepesinden bakmak gerekirse; öncelikle genel ekonomik ve siyasi konjonktür hepimizin malumu. Siyaseten yaşanan gelişmeler, tansiyon seviyesinin yüksekliği ve öne alınmış olan seçim tarihi bu sıkışmada en önemli etkenler olarak ön plana çıkıyor. Ki geçen ayki yazımızda bunun bu şekilde olmasının muhtemel olduğunu sizlere aktarmıştık.

Bu gergin ve hareketli  siyaset ortamına eklenen başta ekonomi yönlü dış müdahalelerin  de etkisini işin içine kattığımızda mevcut duruma gelinmesi normal koşul olarak karşılanıyor. Seçimin öne alınması ile birlikte tüm beklentilerin ve yatırımların seçim sonrasına ertelenmesi yani daralmış anlamda yeni şantiyelerin başlangıcının bu tarihe ertelenmesi ve tüm bunlara ek olarak Ramazan ayı olması sebebiyle mevcut şantiyelerin dönemsel yavaşlaması üst üste eklendiğinde durgunluk dönemini yaşamak, talebin bekleme ve birikme pozisyonuna geçmesi gayet doğal bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Hatırlayalım ki; 2017 yılı ilk iki ayında bu dönemden çok çok daha durgun bir süreci yaşamıştık.  Hükümetin aldığı önlemler ve iç piyasaya sunduğu teşvikler ile yılın geri kalanı yüksek talep seviyesi ve arz yetersizliği ile geçmişti. Çok ekstra gelişmeler olmaması durumunda seçim sonrası yüksek talepli bir dönemin yaşanması ihtimal dahilinde görünüyor.

Fiyat seviyelerine baktığımızda yer yer geneli bağlamayan agresif uygulamalar oluşsa da ithal yönlü olsun, yerli yönlü olsun, stoklar olması gereken seviyenin üstüne çıkmış olmasına karşın çoğunlukla geri adım atılmadığını gördük. Bu da tedarikçi ve üreticilerin hesaplarını doğru yaptığının ve kısa vadeli hatalara düşmediğinin, durumu normal ve geçici karşıladığının bir göstergesi.

Global piyasalarda kontrplak/plywood gelişmelerine parantez açmak gerekirse, dünyada devam eden hammadde yetersizliği problemi ve talep yüksekliği pozisyonunu koruyor. Bu duruma katkı sunan bir diğer husus da kontrplak/plywood üretiminde ve dağıtımında uzak ara lider olan Çin Halk Cumhuriyeti'ne getirilen engellemeler ve global dağılımdaki kaymalar. Bu durumlar dünya geneli baz alındığında fiyatların günden güne artışına sebebiyet veriyor. Avrupa pazarına mercek tuttuğumuzda Türkiye fiyatlarının çok üzerinde fiyat seviyelerini görüyoruz. Bu durum Türkiye iç piyasasının normalleşme sürecine girmesi ile bizlere oluşacak fiyat seviyeleri konusunda bir öngörüde bulunma şansını veriyor.

Tekrar ülkemize dönüp firmalar ve markalar bazında değerlendirme yaptığımızda;

Simirna Ltd.Şti. / TEKCOM

Simirna, Mayıs ayını önceden alınmış olan TEKCOM siparişleri doğrultusunda hemen hemen tüm tedariğini dağıtarak geçirdi. Yeni getirilen ek vergi uygulamaları doğrultusunda diğer ithal ürünler ile aynı seviyede etkilenen marka ve temsilcisi yeni pazar şekli doğrultusunda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Yalçın Orman Ltd.Şti. / ODEK UKRAYNA - PAGED

Yalçın Orman Mayıs ayında Odek dağıtımı ile birlikte PAGED kozunu oynamaya başladı. Üst sınıf ürün olan PAGED'i avantajlı halde pazara sürmeye başlayan firma yeni dönemde bu marka ile önemli seviyede ses getirecek görünümde.

Jaguar Exim Ltd.Şti. / SVEZA - POWERPLY - HERCULES

Dünyanın en büyük Huş plywood/kontrplak üreticisi SVEZA'nın Türkiye'deki temsilcisi olan ve son kapasite artışı hamleleri ile önemli yerli üreticiler arasında yer alan Jaguar, mayıs ayında önceden alınmış yüksek montanlı siparişlerin dağıtımını gerçekleştirdi. Seçime kadar olan süreci sakin dönem olarak tanımlayan firma Mayıs ayında kendi üretiminde olan ürünleri kurumsal bayilik sistemi üzerinden dağıtacağını duyurdu.

Akça Kontrplak A.Ş. / C-PLY - VTHPLY

Akça Kontrplak mayıs ayında üretimine ara vermeden devam etti. Tüm üretimini piyasada ana ve ara dağıtım kanallarında dağıtan firma tesis gelişimi ve yenilemesi konusunda da önemli bir ay geçirdi. Ay içerisinde yenilenen makinelerin montaj işlemleri tamamlandı.

Sağlamlar A.Ş. / YESPLY - ISTWOOD

Sağlamlar A.Ş. mayıs ayını rutin tempoda geçiren üreticilerden oldu. Halihazırda sahip olduğu pazar potansiyeline gerektiği ölçüde dağıtım sağlayan firma dik duruşunu bozmadı.

Erdoğanlar Group / SYPLY PLYWOOD

Rus Syply Plywood'un Türkiye'deki güçlü temsilcisi yeni vergi düzenlemesi sonrasında yol haritasını yeniden şekillendirenlerden. Mayıs ayı fiyat ve kur dalgalanmalarında durumunu stabil tutan firma stratejik duruşu ile dikkat çekti.

Babayapı A.Ş. / RİGA PLYWOOD - KONTRAFORM

Vergi düzenlemeleri doğrultusunda Riga Plywood'un avantajını iyi değerlendiren Babayapı A.Ş. mayıs ayı geneli değerlendirildiğinde en olumlu sonuç alanlardan oldu. Güçlü dağıtım zenginliği olan firma Kontraform ile etkinlik alanını genişletmeye başladı.

Erbaa Kaplama / COCHA PLYWOOD

Türkiye'nin önemli üreticilerinden olan Erbaa Kaplama'da yeni tesisinin devreye girmesine günler kala heyecan zirveye ulaştı. Deneme üretimlerine başlanan tesiste her şey yolunda gözüküyor. Firma tüm dağıtım altyapısını kurgulamış durumda. Firma yeni tesisin Haziran ayı itibariyle devreye girmesi ile önemli etkinlik alanına sahip olacak.

Akın Plywood / RİGA PLYWOOD - TEKCOM

Riga Plywood ile dağıtımda adım adım kendini ileriye taşıyan Akın Plywood bu yıl bünyesine kattığı TEKCOM Plywood ile etkinliğini artırmaya devam etti. Mayıs ayında yer yer stratejik hamleler ile dikkatleri üzerine çeken firma pazar payını geliştirmeye devam ediyor.

Katırcılar A.Ş. / WOODEX PLYWOOD

Türkiye'de son yıllarda etkinliğini önemli seviyede artıran Woodex Plywood, temsilcisi Katırcılar A.Ş. ile Mayıs ayını olumlu geçirenlerden oldu. Firmadan aldığımız bilgilere göre mayıs ayında tam kapasite üretim sağlayan firmanın tüm ürünlerin pazara dağıtımı sağlandı.

Aydın Kontrplak - AYKONSAN

Kontrplak/plywood konusunda hem mobilya hem yapı tarafına yoğun ürün tedariği gerçekleştiren Aykonsan Mayıs ayında ritmini bozmadı. Mevcut kapasitesinde üretim sağlayan firma Mayıs ayında düzenli dağıtımını sürdürdü.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!