Reklam
  • Reklam
Türkiye’de Tomruk İhracatı Yasaklanıyor

Türkiye'de Tomruk İhracatı Yasaklanıyor

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nün Mart ayında yayınladığı tebliğ sonrasında adımlar hızlandı ve Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nden konuya ilişkin görüş istendi.

21 Eylül 2018 - 17:46 - Güncelleme: 10 Ekim 2018 - 12:06

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nün Mart ayında yayınladığı tebliğ sonrasında adımlar hızlandı ve Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nden konuya ilişkin görüş istendi. Görüş sonrası çok kıza zaman içinde mevzuatın tamamlanması ve Tomruk İhracatının  yasaklanması bekleniyor.

Dünya'nın hammadde konusunda günden güne kendi kaynaklarını koruma altına almaya başladığı son yıllarda Türkiye'de de dönem dönem gündeme gelen tomruk hammaddesi konusunda ihracatın yasaklanması konusunda adımlar hızlandı ve son noktaya gelinmeye başlandı.

Orman Genel Müdürlüğü'nden görüş istendi

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nün 2018 yılı 3.ayında yayınladığı tebliğ sonrasında başlayan çalışmalar doğrultusunda mevzuatın oluşturulması için çalışmalar hız kazandı. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan görüş istendi.

Yaptığımız görüşmelerde ve verilen beyanatlarda Orman Genel Müdürlüğü'nün konuya yaklaşımının tomruk ihracatının bir an önce yasaklanması yönünde olduğu biliniyor ve bu yönde görüş bildirmesi bekleniyor.  Ve sunulacak görüşe ilişkin aldığımız bilgiler de bu yönde.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nden alınan görüş sonrasında mevzuatın oluşturularak Resmi Gazete'de yayınlanması ve uygulamanın hayata geçmesi bekleniyor.

Nitelik kazandırılmış orman ürünü satışı hedefleniyor

Uzun zamandır çıkması yönünde Ahşap Global olarak gündeme taşıdığımız bu kararla birlikte Türkiye'den tomruk hammaddesi ithal eden ülkelere nitelik kazandırılmış orman ürünü satışı hedefleniyor ki İran başta olmak üzere yüksek montanlı Kayın Kereste anlaşmaları yapılmaya başlanmış durumda.

Zarar görmemek için takip edin

Sektör üyelerimizin mevcut ticari faaliyetlerinde ve yapacakları bağlantılarda zarar görmemesi için bu hususa ilişkin yakın takipte olması önem arz ediyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Heybeliada Yangınına Rekor Sürede Müdahale Edildi
Heybeliada Yangınına Rekor Sürede Müdahale Edildi
Genel Müdürlüğümüzde Belâgat Eğitimi Düzenlendi
Genel Müdürlüğümüzde Belâgat Eğitimi Düzenlendi