Reklam
  • Reklam
Avrupa Ahşap Kapı ve Pencere Pazarı Analizi

Avrupa Ahşap Kapı ve Pencere Pazarı Analizi

Eurostat (Lüksemburg'da bulunan istatistiksel bilgi sağlama ile görevli Avrupa Komisyonu Genel Müdürlüğü) PRODCOM (Üretilen mallar) verileri, AB'ye tedarik edilen ahşap kapıların toplam değerinin 2017 yılında % 5 oranında artarak 7.12 milyar Euro 'ya yükseldiğini gösterdi.

21 Eylül 2018 - 17:24 - Güncelleme: 08 Nisan 2019 - 17:09

Eurostat (Lüksemburg'da bulunan istatistiksel bilgi sağlama ile görevli Avrupa Komisyonu Genel Müdürlüğü) PRODCOM (Üretilen mallar) verileri, AB'ye tedarik edilen ahşap kapıların toplam değerinin 2017 yılında % 5 oranında artarak 7.12 milyar Euro 'ya yükseldiğini gösterdi. Artışa rağmen, AB'ye 2017 yılında tedarik edilen ahşap kapıların miktarı küresel finansal krizlerden önceki seviyenin hala % 25'ten fazla bir oranla altında.

AHŞAP KAPI

AB'de son zamanlarda takılan ahşap kapıların çoğu, üye ülkelerin yurt içinde üretilen ürünlerinden oluşmakta. AB'nin yurt içi üretimi 2017 yılında% 4,9 artışla 6.78 milyar Euro'ya yükseldi. Ahşap kapı sektörü performansında 2017 yılında AB ülkelerinde önemli değişiklikler yaşandı.

Almanya en büyük üretici

En büyük ahşap kapı üreticisi olan Almanya'daki üretim, yıl boyunca 1,30 milyar € seviyesinde kalırken, İngiltere'deki üretim% 2 oranında gerçekleşerek 840 milyon € seviyesine geriledi.

Buna karşın, İtalya'da (% 12 artışla 910 milyon Euro), Fransa'da (% 5 artışla 640 milyon Euro), İspanya'da (% 14 artışla 540 milyon Euro), Polonya'da (% 10 artışla 510 milyon Euro) ve Hollanda'da (% 30 artışla 250 milyon Euro) üretim hızla arttı.

AB tarafından gerçekleştirilen ahşap kapı ithalatı, 2017 yılında sadece % 0,3 oranında artarak 341 milyon Euro'ya yükseldi. İthalat, bir önceki yıla göre % 5 düşerek, AB'ye yapılan ahşap kapı tedarikinin Euro bazında toplam değerinin% 4,8’ini oluşturdu.

AB kapı ithalatında 2017 yılında elde edilen kazanımların çoğu, Norveç ( +% 7 artışla 16 milyon Euro'ya), Güney Afrika (+% 16 artışla 12 milyon Euro'ya), Bosna (% 29 artışla 7 milyon Euro'ya); Ukrayna (+% 50 artışla 7 milyon Euro'ya) gibi diğer ülkelerden gerçekleşti.

BAE tarafından yapılan ithalat, BAE giderek önemli bir ağaç işleme merkezi haline geldikçe, önemsiz seviyelerden 5.4 milyon Euro'ya çıktı.

Ancak, en büyük dış tedarikçi olan Çin'den yapılan ithalat 2017 yılında% 2 oranında azalarak 111 milyon Euro'ya geriledi.

AB'nin tropik ülkelerden gerçekleşen ahşap kapı ithalatının toplam değeri 2017 yılında % 6'ya inerek 159 milyon € 'ya düştü. Bunun başlıca nedeni Malezya'dan (% -9 oranında azalışla 38 milyon Euro'ya) ve Brezilya'dan (% -19 oranında azalışla 13 milyon Euro'ya) gerçekleşen ithalatın düşüşü olarak gösterildi. AB’nin Endonezya’dan gerçekleştirdiği ahşap kapı ithalatında düşüş olsa da, ancak 2017’de sadece% 3,8’lik azalışla 102 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Ahşap Kapı'da Eğilimler

Avrupa ahşap kapı sektörü artık daha yüksek enerji verimliliği standartlarına ve müşterilere daha istikrarlı ürünler ve uzun ömürlü garantiler sunma çabalarına yönelik gereksinimler doğrultusunda tasarlanmış kereste kullanılarak üretilen ürünlerin hâkimiyetinde.

Diğer bir önemli eğilim ise, sert ahşap ve diğer yalıtım malzemelerini birleştiren iç çerçeveye sahip, çelik takviyeli uPVC dış çerçeveli kompozit kapılar yönünde.

Bu yeni ürünler güçlü estetik görüntüyle mukavemeti, güvenliği, dayanıklılığı ve yüksek enerji verimliliğini birleştirmek için tasarlanan ürünler.

Rekabetçi bir fiyat ve yanı sıra yüksek kaliteli, tutarlı performansa sahip olma, piyasada düzenli bulunabilme ve iyi çevresel referans sunabilme gibi özellikleri birleştirmek isteyen üreticiler sayesinde bu ürünlerin tasarımında tropikal ülkelerden ithal edilen sert ahşap malzeme  kullanılabilir görünümde.

AHŞAP PENCERE

2017 yılında AB ahşap pencere pazarında hafif bir büyüme gerçekleşti. AB'ye tedarik edilen ahşap pencerelerin toplam değeri, bir önceki yıla göre% 2,8'lik bir düşüşün ardından, 2017'de % 0,7 oranında artarak 6,07 milyar Euro'ya yükseldi.

AB'de gerçekleştirilen ahşap pencere tedariki büyük ölçüde 2017 yılında % 0,7 oranında artarak 6.07 milyar Euro'ya yükselen yerli üretimin egemenliğinde. AB dışından yapılan ithalatlar 2017 yılında AB ahşap pencere arzının sadece% 0,5'ini oluşturdu.

İtalya En Büyük Tedarikçi

İtalya, AB ülkeleri içinde en büyük pencere üreticisi konumunu sürdürdü ve üretimi % 7,2 oranında artarak 2017 yılında 1,39 milyar Euro’ya yükseldi. Polonya'nın üretimi ise yıl içinde % oranında 7 artarak 704 milyon Euro’ya yükseldi.

Büyük Batı Avrupa pazarlarının çoğunda ahşap pencere üretimi; Almanya (% -1 oranında azalışla 802 milyon Euro'ya), Fransa (% -1 oranında azalışla 525 milyon Euro'ya), İsveç  (% -5 oranında azalışla 420 milyon Euro'ya), BK (% -12 oranında azalışla 299 milyon Euro'ya) ve Hollanda (% -4 oranında azalışla 254 milyon Euro'ya).da dahil olmak üzere, 2017'de geriledi.

AB dışından gelen ahşap pencerelerin ithalatı 2017 yılında % 5,3 oranında azalarak 31,4 milyon Euro seviyesine geriledi ve bir önceki yılın düşüş eğilimine devam etti. AB'nin ahşap pencere ithalatı, esas olarak Norveç, Bosna ve İsviçre dâhil olmak üzere komşu Avrupa ülkelerinden gerçekleşiyor.

AB'ye tropik ülkelerden çok sınırlı ve oldukça değişken miktarda ahşap pencere ithali gerçekleşmekte.

AB'nin tropik ülkelerden ithal ettiği ahşap pencere ithalatının miktarı 2017 yılında% 32 düşüşle 3.17 milyon Euro seviyesine geriledi. Genellikle, her yıl tropik ülkelerden AB'ye ihraç edilen ahşap pencerelerin % 50 ila % 70'i Filipinler'den Fransa ve Belçika pazarlarına gelmekte.

Tropikal ülkeler, bitmiş ürün olarak pencere anlamında AB pazarında önemli bir rol oynamasa da, bu sektör, tropikal ağaç malzemelerine yönelik bir talep kaynağı olarak ilgi çekiyor.

Bu açıdan bakıldığında, AB pencere sektöründe, kapı sektöründe olduğu gibi, kayda değer eğilim masif ahşap yerine işlenmiş ahşap kullanımı yönünde. 

Enerji verimliliğine daha fazla odaklanmak, Avrupa'daki çift camlı ünitelerden çok düşük U-faktörlü üç camlı yalıtım pencere ünitelerinin daha yaygın olduğu anlamına geliyor. Bu üniteler, pratikte sadece özel amaca yönelik tasarlanmış ahşap kullanılarak teslim edilen daha kalın, daha kararlı ve dayanıklı profiller talep etmekte.

Ahşap pencerelerin kalitesi ve mühendisliği dönüşümü sağladı.

Ahşap pencerelerin kalitesi ve mühendisliği son yıllarda AB'de bir devrim geçirerek üreticilerin artık daha önce sadece en kaliteli tropikal sert ağaç çerçevelerine ait olan yararlara haiz ürünleri yumuşak ağaç ve ılıman bölge sert ağaçlarını kullanarak da sunabilmelerini sağladı.

Ömrü 80 yıla çıkıyor

Fabrikada tamamlanmış ahşap pencereler, yalnızca on yıl sonra yeniden uygulanması gerekecek şekilde düz ve dayanıklı bir kaplama sağlanması için özel bir sprey kaplı boya kullanımını içeriyor. Fabrikada işlenen yumuşak ağaç çerçevelerinin ömrünün yaklaşık 60 yıl olduğu iddia edilirken, termik veya kimyasal olarak modifiye edilmiş ılıman bölge ahşaplarının ömrü yaklaşık 80 yıl sürebilmektedir.

Bununla birlikte, düşük hacimlerde ısmarlama ürünler üreten daha küçük çaptaki bağımsız doğramacılık şirketleri, hala bu pencere çerçevelerini üretmek için ithalatçılardan ve tüccarlardan satın alınan katı kereste kullanımı eğilimindeler.

Meranti, sapele ve iroko gibi tropikal ağaçlar, doğrudan ve genelde başarılı bir şekilde meşe, Sibirya karaçamı ve batı kırmızı sediriyle rekabet ettikleri bu pazarda yüksek kaliteli lüks ve pahalı ürünler tedarik etmeye devam ediyorlar.

Durağanlık bekleniyor

Bölgede genel inşaat faaliyetlerinin Euroconstruct (Avrupa'nın önde gelen inşaat pazarı tahmin ağı)tarafından % 3,5 oranında arttığı tahmin edilen 2017 yılında Avrupa'daki ahşap pencere üretimindeki belirgin durağanlık, bir miktar pazar payı kaybı anlamına geliyor.

Eurostat PRODCOM verileri, 2014 ve 2017 yılları arasında kapılar ve pencerelerde kullanılan toplam AB tüketim miktarının alüminyumda % 26, çelikte% 28 artış gösterdiğini belirtiyor. Bu süre zarfında ahşap tüketim miktarı sadece% 4 arttı, plastik tüketimi ise durgunlaştı.

Ahşap'tan Alüminyum'a Kayış

 Genel olarak, AB kapı ve pencere tüketiminin toplam miktarındaki ahşap payı, 2014 ve 2017 arasında % 30'dan% 28'e düşerken alüminyumun payı% 25'ten % 28'e yükseldi ve çelik% 14'ten % 16'ya yükselirken plastik% 31'den % 27'ye düştü.

Bu, ahşap kullanımının AB pazarındaki pencere ve kapılarda plastik ürünlere kıyasla artarken, metal ürünlere piyasadaki payını kaptırdığını vurgulamakta.

Alüminyum özellikle öne çıkan bir rakip halinde. Alüminyum, her zaman ticari pazarda olağan bir pencere ürünü olarak yer almakta, ancak son 5 yılda konut cam ve kapı pazarında kayda değer bir yeniden canlanma yaşadı.

Bunun arkasındaki önemli neden, tüketiciler yaşam alanları içinde daha fazla yer ve ışık talep ettikleri için alüminyum çift katlı ve sürgülü kapıların kullanımı olmuştur. Diğer bir faktör ise, yüksek enerji verimliliği sağlayan çift ve üç camlı ünitelerde daha az bakım gerektiren ve daha fazla mukavemet sağlayan hafif çerçevelere olan taleptir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Orman Köylüsünün Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyoruz
Orman Köylüsünün Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyoruz
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR