Kastamonu Entegre Üretim Kapasitesini Arttırıyor

Kastamonu Entegre Üretim Kapasitesini Arttırıyor

Kastamonu ilinde kurduğu ilk tesisin ardından bugün ağaç bazlı panel sektörünün global bir markası haline gelen "Kastamonu Entegre", üretim kapasitesini arttırmaya yönelik yatırımlarına devam ediyor.

11 Eylül 2018 - 14:38 - Güncelleme: 11 Eylül 2018 - 14:41

Kastamonu ilinde kurduğu ilk tesisin ardından bugün ağaç bazlı panel sektörünün global bir markası haline gelen "Kastamonu Entegre", üretim kapasitesini arttırmaya yönelik yatırımlarına devam ediyor. Takdir toplayan yatırım kararı ve kararları yanında hammaddeye ilişkin soru işaretlerini gündeme taşıyor.

Bu yıl İtalya'daki Pomposa Tesisi'ni devreye alarak dünya mobilya sektörünün kalbinde üretim yapmaya hazırlanan şirket, Kastamonu Tesisleri'nde yaklaşık 10 milyon Euro yatırımla ikinci bir parke hattını devreye almaya hazırlanıyor.

Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu'da başladığı yatırımlarına İtalya'yı da ekleyerek global marka ünvanını pekiştiriyor. Yerel bir üretici olarak başladığı global marka yolculuğunda şirket, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Bosna-Hersek ve A.B.D'de yaptığı yatırımlarla bugün dünyanın en büyük üreticilerinden biri haline geldi. Bu yıl İtalya'daki Pomposa Yonga Levha Tesisi'nde üretim yapmaya hazırlanan Kastamonu Entegre, aynı zamanda mevcut tesislerine yönelik ek hat yatırımları gerçekleştiriyor. Kastamonu MDF Tesisi'ne yeni parke hattı için 10 milyon Euro yatırım yapan şirket, üretim kapasitesini arttırmaya devam ediyor. Ek üretim hattına yönelik açıklamalarda bulunan Kastamonu Fabrika Direktörü Enes Koç, şu bilgileri veriyor: "Kastamonu Entegre'nin toplam cirosunun %22'si bizim tesislerimizden sağlanıyor. Yeni parke hattını 2019 yılının ilk yarısında devreye alarak, hem üretim kapasitemizi hem de ciroyu arttırmayı hedefliyoruz."

"Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 35'ini karşılıyor."

Kastamonu Entegre MDF ve yonga levha tesisleriyle inşaat ve mobilya sektörünün ihtiyacı olan ağaç bazlı panel üretimi yaptıklarını vurgulayan Koç, üretim kapasiteleri ve ihracat potansiyeli ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Yonga Levha tesisinde yılda yaklaşık 240 bin metreküp ham ve melamin kaplı yonga levha üretiliyor. Burada üretilen levha miktarı, Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 15'ini oluşturuyor. MDF tesisinde ise yılda yaklaşık 420 bin metreküp ham ve melamin kaplı MDF, laminat parke ve boyalı levha üretiliyor. Burada üretilen MDF, Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 35'ini karşılıyor. Tesislerde üretilen ürünler iç pazara satılmakla birlikte başta Balkan Ülkeleri olmak üzere, İran ve Türki Cumhuriyetlerine de ihraç ediliyor."

"Sıfır Atık Projesi"

Tesislerdeki üretim süreçleri tüm yasal düzenlemelere uygun yürütülüyor, insan sağlığı iş güvenliği uygulamaları ve çevresel kriterlere hassasiyetle önem veriliyor. Tesislerde TSE standardı ve Avrupa normlarına uygun olarak üretim gerçekleştirilirken, sahip olunan dünyanın ilk eko-etiketli çevrecilik sertifikası Blue Angel (Mavi Melek) ile, üretimde kullanılan girdilerin sağlığa zararlı olmadığı belgeleniyor. Tesis aynı zamanda "Sıfır Atık Projesi" kapsamında her türlü odun atığını yüzde 100 oranında değerlendiren ilk fabrika olarak öne çıkarken, orman atıklarından mobil yongalayıcı ile yonga elde edip üretimde değerlendirerek, atıkları ekonomiye kazandırıyor.

Peki Ya Hammadde ?

Diğer MDF-Sunta üreticilerinin yaptıkları yatırımlar gibi Kastamonu Entegre'nin faaliyetleri ve gelişimi takdire şayan olmakla birlikte bu seviyede yatırım gerçekleştirilerek üretim kapasitesinin artması sektörel ve ulusal anlamda övünç kaynağı olurken, global ve ulusal noktada hissedilen ve yaşanan, sıkıntılara yol açan hammadde yetersizliği konusuna nasıl çözüm oluşturulacağı soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Bu haber 3433 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara Karşı Basın Açıklaması
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara...