Reklam
  • Reklam
Jaguar - Petek Kontrplak Kapasite Tam Gaz!

Jaguar - Petek Kontrplak Kapasite Tam Gaz!

Türkiye plywood piyasasında yükselen bir grafik ile, başarısıyla önde gelen oyunculardan olan dünyanın en büyük Huş Plywood/Kontrplak üreticisi SVEZA'nın Türkiye'deki önemli Distribütörü Jaguar Plywood, Grup şirketlerinden olan Petek Kontrplak A.Ş. bünyesinde  2014 yılında devreye aldığı Plywood Üretim Tesisi ile de aynı yükselişi devam ettiriyor.

11 Eylül 2018 - 14:31

Türkiye plywood piyasasında yükselen bir grafik ile, başarısıyla önde gelen oyunculardan olan dünyanın en büyük Huş Plywood/Kontrplak üreticisi SVEZA'nın Türkiye'deki önemli Distribütörü Jaguar Plywood, Grup şirketlerinden olan Petek Kontrplak A.Ş. bünyesinde  2014 yılında devreye aldığı Plywood Üretim Tesisi ile de aynı yükselişi devam ettiriyor.

Son Teknoloji Yeni Makineler

2017 yılında Türk plywood/kontrplak üreticileri tarafından başlatılan yatırım atağında yer alan Petek Kontrplak A.Ş. yeni üretim hatlarını devreye almaya başladı. 2014 yılında modern üretim sistemleri ile kurulan ve faaliyete geçen tesisin kapasite artırımı noktasında üretime dahil edilen tüm yeni makinelerin de modern, son teknoloji olması noktasında büyük hassasiyet gösterildi.

Soyma Hattı Devrede

İki yıl boyunca üretim yapısı dahilinde soyma hattını Ukrayna'da yer alan tesisinde bulundurarak oradan papel tedariğini sağlayan ve ek olarak papel satın alması gerçekleştirerek faaliyetlerini sürdüren firma yatırım planı dahilinde yer alan Gaziantep Fabrikası'na da soyma hattı kurma işlemini Temmuz ayı içerisinde tamamladı ve hattı devreye aldı. Soyma hattında dünyanın son dönemde verim ve hız noktasında ilk tercihi olma özelliğini kazanan milsiz torna sistem tercih edilirken soyma kapsamında kavak, çam ve kızılağaç ağaçlarının soyma işlemi gerçekleştirmeye başlandı.

Yeni Kurutma Çalışmaya Başladı

Soyma hattına ek olarak kurutma kapasitesinde de artışa gidilen tesiste ikinci kurutma hattı işleyişe dahil edildi. Yeni kurutma hattı 13 göz, 4 katlı ve mevcut hattan %100 daha fazla üretim kapasitesine sahip.

RAUTE'ye Kardeş Yeni Film Presi

Bilindiği üzere dünyanın en büyük plywood/kontrplak makineleri üreticilerinden RAUTE'ye ait tek makine, tam otomatik film presi olarak Petek Kontrplak A.Ş.'nin tesisinde yer alıyor. 2014 yılında Raute'den alınan makine ile film konusunda farklılık yaratan firma kurduğu yeni film presi hattı ile de önemli bir yatırıma imza attı. Tesise yeni eklenen 16 Katlı film presi ile kapasite artırımına ve üretime önemli katkı sağlanmış oldu.

Kurulu kapasite 6300 m3, Reel üretim Hedefi 4000 m3

Petek Kontrplak A.Ş.'de tüm tesisin kurulumunun ve bugüne ulaşmasının başındaki isim olan Levent PETEK ile yaptığımız görüşmede kurulu kapasite hedeflerinin 6300 m3/ay, reel üretim hedeflerinin 4000 m3/ay' a ulaşmak olduğunu söylerken verdiği beyanatta şu cümlelere yer verdi ;

Levent Petek  : " Bizler için  hedef sadece kapasite değildir,  Gerçek Hedef ;  Müşteri Memnuniyeti'dir..."

"Tesisimize gerçekleştirdiğimiz yeni yatırımlar ile birlikte hedefimize günden güne yaklaşıyoruz. Biz Petek Kontrplak A.Ş. olarak sahip olduğumuz bilinç, şahsımızda olan ve kurumlarımıza yansıttığımız kültürümüz doğrultusunda her zaman en doğruyu en iyi şekilde yapma adına, hakkını vererek, sağlam adımlar atarak yürüme gayretindeyiz. Tesisimizi kurarken de bu böyleydi bugün yeni yatırımları gerçekleştirirken de aynı şekilde hareket ediyoruz. Bünyemize kattığımız yeni hatlar, yeni makineler üzerinde çok düşünülmüş, sahip olduğumuz ve hedeflediğimiz kalite noktasında ürettiğimiz ürünlerimize bu yönde de önemli katkılar sağlayacak şekilde kurgulandı ve dahil edildi. Önümüzdeki süreçte bir kurutma hattı daha eklemeyi planlıyoruz. Onun da devreye girmesi ile kurulu kapasitemiz 6300 m3/ay'a ulaşacak. Ancak şunun altını çizmek istiyorum; bizler kapasitenin büyüklüğünü önemsemekle birlikte bu hususu birinci derecede kazanım olarak görmüyoruz. Bizim kazanım olarak gördüğümüz, önde olan iki ana husus vardır.Bunlardan birincisi; istihdam noktasında bünyemizde emek verenlerin, çalışanların sayısının yüksekliği ve daha da yükselmesi ile ülkemize sağlayabildiğimiz katkıdır. Bununla birlikte gelen diğer ana husus; ürünlerimiz pazarda yer alırken tarafımıza ulaşan geri beslemelerde ürünlerimizin kalitesi, verdiğimiz hizmetin doğruluğu ve tatmin ediciliği noktasındadır. Müşterilerimizin ve bizim ürünlerimizi kullananların takdir ve teşekkürlerini, memnuniyetlerini bizlere iletmesi ve bunun günden güne artan bir halde tarafımıza yansıması bizler tarafından gerçek kazanım olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla hedef sadece kapasite değildir, Bizler için  Hedef; işimizi en iyi şekilde yaparak ülkemize katkı sağlamaktır..."

Petek Kontrplak A.Ş. bünyesinde bugün iki marka altında iki tip Plywood ürünü üretiliyor. Bunlar; Huş ağacından/papellerden üretilen PowerPly ile Çam ağacından/papellerden üretilen Hercules Plywood.

Powerply Plywood

PowerPly Petek Kontrplak'ın Ukrayna'da yer alan tesisinde üretimini gerçekleştirdiği Huş papellerin Türkiye-Gaziantep'te kontrplak/plywood olarak üretilmesi ile gerçekleşiyor. 1250 mm x 2500 mm ölçüsünde, 18mm'de 13 Katman, 21mm'de 15 katman olarak üretilen ürünlerde 125 gr/m2 Finlandiya Dynea Marka Film kullanılıyor. Ürün yoğunluğu 720 kg/m3.

Hercules Plywood

Hercules Plywood, firmanın Ukrayna'daki kendi tesisinde üretttiği Çam papellerden üretiliyor. 1250 mm x 2500 mm ölçüsünde, 18mm'de 9 Katman, 21mm'de 11 katman olarak üretilen ürünlerde yine 125 gr/m2 Finlandiya Dynea Marka Film kullanılıyor. Ürün yoğunluğu 650 kg/m3.

Jaguar Plywood (Birch) En Üst Segment Olarak Geliyor

Firma, pazar yatırımları tarafında önümüzdeki dönemde üretimine dahil edeceği yeni ürününü pazara sunmak için gün sayıyor. Jaguar Plywood markası ile pazarda yer alacak olan ürünün;  tamamının huş papellerden üretilmesinin yanında üstün tutkal yapısı ve dayanıklı film tabakası ile dünyanın en üst segment plywood markaları ile aynı seviyede olması hedefleniyor.

SLPLY Kavak Plywood Hazır ve Pazara İniyor

Firmanın bünyesine kattığı diğer bir ürünü de SLPLY Plywood. Kavak papellerden üretilen SLPLY 9 katman olarak pazara sunuluyor.

Bu dönemde daralan talep ile birlikte rekabetin sertleştiği pazar yapısında Jaguar Exim ve Petek Kontrplak'ın etkinliğini günden güne önemli seviyede arttırdığı gözlemleniyor. Pazar ve piyasa noktasında Grubun tüm işleyişini, yönetimi gerçekleştiren Semih PETEK gündeme ve piyasanın bugününe ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Semih PETEK verdiği beyanatta ;

Semih PETEK : "Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor."

" Bugün ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor. Makro Ekonomik verilere baktığımızda global ve ulusal gelişmelerin etkisi ile negatif bir süreci hep birlikte yaşıyoruz. Bunun uzantısı olarak haliyle inşaat sektörünün yatırımın ülkemizde en önemli ayaklarından biri hatta ilki olması, iç piyasa çarklarının en önemli dişlisi olması sebebiyle direk etkilenenlerin başında geliyor. Durum, yatırımların yavaşlamasına veya beklemeye geçmesine ve mevcut projelerin işleyişinde aksamalara yol açıyor. Bunlar hepimizin bildiği ve yaşadığı hususlar.

"Bu yaklaşımların hiç birine katılmıyorum."

Ancak bu konjonktürde stres ve panik halini doğru bulmuyorum. Yaptığımız istişarelerde sektörel noktada yaptığımız bilgi alışverişlerinde inşaat sektörü ile ilgili bir çok konu gündeme getirilirken hep kısa vadeli negatif yaklaşımlara şahit oluyoruz. Bunlara örnek olarak konut stoğumuzun yüksek oluşu, paranın betona gömülmüş olması vb. Bu yaklaşımların hiç birine katılmıyorum. Bu düşünceler orta ve uzun vadeli vizyon ve bakış açısından uzak olan günlük değerlendirmelerdir.

Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ekonomilerinde inşaat sektörü en başta gelen sektörlerin arasındadır. Beslediği sektörler açısından bakıldığı zaman iç piyasa ekonomisinin Türkiye'de olduğu gibi en önemli, en etkin alanıdır. Ki gel gelelim ülke olarak bizim nüfus artış oranımız ve genç yaş oranımız bellidir. Sadece saydığım bu iki üç başlık hesaplandığında bile inşaat sektörünün önümüzdeki yıllarda etkinliğinin ne seviyede olacağının tahmin edilmesi açısından yeterlidir.

"Tabii ki belli miktarda stok oluşacaktır."

Stok konusunda ise tabii ki belli miktarda stok oluşacaktır. Bu işin doğasında var. Büyük oynadığınız hangi ticari faaliyette stoksuz hareket etme şansına sahipsiniz? Dönem dönem stok seviyeniz artar, dönem dönem düşer. Bu durumları çözülmez sıkıntılar, çok büyük problemler gibi göstermek felaket tellallığı yapmaktan başka bir işe yaramaz.

"Türkiye'de iç piyasa, inşaat sektörü güçlü olmadan başarıyla işlemez."

Sıkışık bir dönemi yaşadığımız aşikar ancak Türkiye çok büyük bir ülke. Bu sebeplerle işlerimize odaklanmaya ve konsantre olmaya devam etmemizi tavsiye ediyorum. Unutmamalıyız ki bugünkü güçlü Türkiye'de iç piyasa, inşaat sektörü güçlü olmadan başarıyla işlemez ve bunu herkes farkında." dedi.

malatya haber

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!