Tomruk Fiyatlarına İndirim Talebi

Tomruk Fiyatlarına İndirim Talebi

Bursa İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Orman Ürünleri Meslek Grubu üyeleri, (5. Meslek Komitesi) Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'i ziyaret ederek, sektörün meselelerini anlattı. Ziyarette İnegöl'deki mobilya ve orman ürünleri sektörünün kurumdan beklentileri ve yaşadıkları sıkıntılar konuşuldu.

16 Ekim 2017 - 10:02

İTSO Meclis Üyesi Levent Ordu, sektör temsilcileri Ömer Fergane, Fatih Bayrak ve AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Adem Demirel'den oluşan heyet, önceki gün Ankara'ya giderek, ağustos ayı sonunda Orman Genel Müdürlüğü'ne atanan Bekir Karacabey'e hayırlı olsun dileklerini ilettiler. Levent Ordu, "Genel müdürümüz İnegöl'de mobilya ve orman ürünleri sektörünün ne kadar önemli olduğunu ve yaşadığımız meseleleri yakından biliyor. Bu açıdan baktığımızda, Bekir Karacabey'in Orman Genel Müdürü olarak atanmış olmasını sektörümüz açısından büyük bir kazanç olarak görüyoruz" dedi.

Levent Ordu, Orman Genel Müdürlüğü tarafından açılan ihaleler ile satışa sunulan tomruk ve dikili ağaç fiyatlarında son 1 yılda aşırı artış meydana geldiğini de belirterek, şöyle konuştu: "Diğer yandan da en çok ithalat yaptığımız Ukrayna bir süredir başka ülkelere tomruk ihracatını durdurdu. Ukrayna'da, sadece işlenmiş ürünlerin ihracatına izin veriliyor. Buna ek olarak, döviz fiyatlarının da artması üzerine ithalat kanalımızda tıkandı. Bugün için tomruğun metreküpü 450 TL'yi aştı. Halbuki geçen yıl fiyatlar 250 TL civarındaydı. Hammadde fiyatlarındaki aşırı artışın önlenmesi için Orman Genel Müdürlüğü'nün satış politikasını değiştirmesini bekliyoruz. Özellikle dikili satışların disiplin altına alınmasını istiyoruz. Personel yetersizliğinden kaynaklanan meselelerin çözümü için personel atanmasını talep ediyoruz. En önemli ham maddemizin fiyatının yüzde 100'e yakın artması, özellikle ihracatımıza olumsuz yansıyor. Orman Genel Müdürlüğü'nün iç piyasaya mal arzını arttırmasını ve ihalelerdeki muhammen bedelleri aşağıya çekmesini bekliyoruz."

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Taleplerinizi değerlendireceğiz. Piyasaya mal arazını arttırmak, böylece arz talep dengesini kurmak için elimizden geleni yapacağız. Elbette diğer yandan da, ülkemizdeki ormanlık alanların arttırılması çalışmalarımız var. Bütün birimlerimiz ile görüşüyoruz. Sektör temsilcilerimizin taleplerini de bu toplantılarda değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"181. Yılımızda da Daha Yeşil Bir Türkiye İçin Çok...
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Menemen’de Orman Müjdeleri Verdi
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Menemen’de...