Temmuz ayı ihracat rakamında Cumhuriyet rekoru!

Temmuz ayı ihracat rakamında Cumhuriyet rekoru!

TİM’in açık iletişim platformu niteliğindeki bölgesel meclislerinin dördüncüsü olan “TİM Ege Meclisi’ni düzenlediği İzmir’de temmuz ayı rakamları açıklandı. Bu kapsamda; Türkiye’nin ihracatı temmuz ayında yüzde 8,3 artış göstererek 16 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihi rekoruna imza attı.

06 Ağustos 2019 - 12:57

Temmuz 2019 İhracat rakamları basın açıklaması Ticaret Bakanı Ruhsar PekcanTürkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’nin katılımıyla Swiss Otel’de gerçekleşti. Toplantıya oda başkanlarının yanı sıra, İzmir Valisi Erol Ayyıldız da katıldı.

Temmuz ayında Cumhuriyet tarihi rekoruna imza atan ihracatçılar, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 8,3 artışla 15 milyar 958 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

 “İZMİR LİMANI VE İZMİR FUARI YENİLİĞİN MERKEZİ OLMUŞTUR”

İhracatı arttırmayı milli bir vazife  olarak gördüğünü ifade eden Pekcan; “Bildiğiniz gibi dış ticaret dünya ekonomisini şekillendiriyor. İzmir’de limanı ile ve İzmir fuarı ile yeniliğin merkezi olmuştur. Dış ticaret ülkelerin kalkınmasında en reel yollardan birisidir. Biz de ihracatımızı arttırmayı milli bir vazife olarak görüyoruz. Dünyadaki bütün gelişmeleri an be an izliyoruz. Dünyadaki konjektörel gelişmeler ticarete savaşları ışığında hepimizin bildiği gibi Türkiye ihracatı en zor dönemlerinden birini yaşamaktadır. Hükümet olarak gerçekleştirdiğimiz ve çabalar sayesinde biz ihracatımızı arttırmaya devam ediyoruz. Bizde Temmuz ayı ihracat rekorunu açıklayacağız. Biz, ihracat yolumuza hızla devam ediyoruz, etmek zorundayız. Burada 2019 değerlendirmemezi yaparken, size ihracatımızın 3 ana unsurundan bahsetmişti.  Bunlardan birisi; ihracatımızdaki rekorları yakalamak, ikincisi ihracatımızın dış finansman ihtiyacına stratejik olarak pozitif katkı sağlaması, üçüncüsü de net ihracatımızın büyümeye katkı sağlaması. Birinci çeyrekte net ihracatımızın Türkiye’nin büyümede katkısı 12.2 puan olmuştur. 7 aylık dış ticaret açığını 30.9 milyar dolar aşağı düşürmüş bulunuyoruz. Yılın geri kalanında bu olumlu göstergelerin devam etmesini bekliyoruz.” Dedi.

 

TEMMUZ AYI İHRACAT REKORU KIRILDI

Bakan Pekcan; “Temmuz Ayı İhracat rakamımız yüzde 8.32 artış ile 15 milyar 958 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ben ihracat ailemizi tebrik ediyorum. En fazla ihracat yaptığımız ülkeler Almanya ve İngiltere oldu. Senenin başında 2019 stratejilerimizi birer birer uygulamaya geçireceğimiz yıl olacak demiştik. İleri teknoloji kürün ihracatımızı artırmak zorundayız. Bu bizim zayıf noktamız.” dedi. 

“YENİ EKONOMİ PROGRAMI HEDEFİNE BİRAZ DAHA YAKLAŞTIK"

TİM Başkanı Gülle ise;  Cumhuriyet tarihinin en büyük ihracat rekorunu açıklamaktan gurur duyduklarını ifade ederek geçen yıl aynı dönemde kırılan ihracat rekorunu bu yıl bir üst noktaya taşımayı başardıklarına dikkat çekti. Gülle; “Temmuz ayında ihracatımız yüzde 8.3 artışla 15 milyar 958 milyon dolar oldu. Yeni ekonomi programının hedefine biraz daha yaklaştık. Tüm ihracat ailesini yürekten tebrik ediyorum. “ dedi.

“FAİZLERİN AŞAĞI ÇEKİLMESİ ÖNEMLİ BİR ADIM”

“2019 yılında Sayın Bakanımız öncülüğünde birçok reform hayata geçti. Dış ticaret fazlası veren bir Türkiye ile devrimsel değişimlere odaklandık.” Diyerek sözlerine devam eden Gülle; Kısa vadede yeni ekonomi programındaki ihracat hedefini aşarak 200 milyar dolarlık hedefe ulaşabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. İhracatçılar olarak faizlerin aşağı çekilmesini çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Uygun bir yatırım ortamının oluşması büyüme ve istihdama olumlu olarak yansıyacaktır.” Şeklinde konuştu. 

TEMMUZ AYI İZMİR İHRACAT VERİLERİ

Gülle; rakam açıklamasının gerçekleştiği İzmir'in tablosunu ise şöyle açıkladı:

“Temmuz ayında İzmir’in en çok ihracat gerçekleştirdiği 3 sektör; 148 milyon dolarla kimyevi maddeler, 127 milyon dolarla hazır giyim ve 53 milyon dolarla mobilya, kağıt ve orman ürünleri olurken; en çok ihracat yaptığı 3 ülke Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık oldu. 

Diğer yandan yine temmuz ayında Kuru meyve mamulleri ihracatında 30 milyon dolar, tütünde 38 milyon dolar, zeytin ve zeytinyağı ihracatında 4,5 milyon dolarla en çok ihracat yapan ilimiz oldu. 
Miktar bazında ihracata baktığımızda Temmuz ayında ihracatımız yüzde 25,1 artışla 12.3 milyon tona; 7 ay toplamında ise 83.9 milyon tona ulaştı. 
Temmuz ayında Euro-Dolar politesindeki etkisinin negatif yönde 302  milyon dolar olurken; ilk 7 aydan kaynaklanan negatif etkinin 3.2 milyar dolar olduğunu görüyoruz.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kosova Orman Ajansı Genel Müdürlüğü Heyeti Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti
Kosova Orman Ajansı Genel Müdürlüğü Heyeti Genel...
2022-2024 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Sona Erdi
2022-2024 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı...