Reklam
  • Reklam
Talaş ve Lif Maliyetinde Dünya Çapında ARTIŞ

Talaş ve Lif Maliyetinde Dünya Çapında ARTIŞ

Dünya genelinde kullanılan odun lifi maliyetleri, 2018'in 4. Çeyreğinde üretim maliyetlerinin % 45 ila% 70'i arasında bir rakam oluşturdu. Talaş ve tomruk maliyetleri dünya genelinde 2018'de 2017'ye kıyasla hem Yumuşak Ağaç Elyaf Fiyat Endeksi (SFPI) hem de Sert Ağaç Elyaf Fiyat Endeksinde (HFPI) -dört yıldaki en yüksek seviyelerine ulaşarak- daha yüksek bir şekilde gerçekleşti.

13 Haziran 2019 - 10:17

Wood Resource Quarterly (WRQ/küresel odun fiyat verileri ve piyasa bilgileri için kaynak niteliğinde uluslararası orman endüstrisi için odun pazarı trendlerinin kapsamlı analizini de sunan bir kuruluş) verilerine göre, son iki yılda yumuşak ağaç elyaf fiyatları ABD Kuzeybatı, Batı Kanada, İskandinav ülkeleri ve Almanya'da% 20'nin üzerinde artış gösterdi. Lif fiyatlarının 2016 yılının 4. çeyreğinden bu yana düştüğü bölgeler Doğu Kanada ve Brezilya oldu. Doğu Kanada’da, lif fiyatları aşırı miktarda odun talaşı stoku bulunması nedeniyle Brezilya'da ise değer kaybeden Brezilya parası Real nedeniyle düştü. Ontario ve Quebec'te, artan kereste üretimi, bol miktarda fazla odun talaşı oluşmasına neden olurken, odun lifi talebinde durgunluk yarattı. Bunun sonucunda, odun talaşı fiyatları altı yılda neredeyse% 50 oranında düştü ve bazı fabrikalar ellerindeki tüm odun talaşını satabilmek için alıcı bulmaya çalışmakta.

Son iki yılda, sert ağaç hamur kütüklerinin maliyeti Wood Resource Quarterly’nin takip ettiği 16 ülkenin 15'inde arttı. Çin, Finlandiya, Endonezya ve İspanya da dâhil olmak üzere bazı sert ağaç hamuru üreten ülkelerdeki kâğıt hamuru fabrikalarında lif maliyetlerinin 2016 yılının 4. çeyreğinden 2018 yılının 4. çeyreğine kadar % 10 ila 30 oranında arttığı görüldü.

Çin'e ithalatı yapılan sert ağaç odun talaşının fiyatları, özellikle Avustralya ve Şili gibi yüksek maliyetli ülkelerinden elde edilen sert ağaç odun talaşının fiyatlarının artması nedeniyle, 2017 yılının sonlarından 2019 yılının başlarına kadar sabit bir şekilde yükseldi. 2018 sonunda ve 2019'un başlarında, Çin ve Japonya'ya satılan sert ağaç odun talaşının ithalat fiyatı neredeyse aynıydı. Bu, önceki on yıl boyunca Japonya’ya satılan odun talaşı fiyatlarının Çin’e gönderilenlere kıyasla % 20-70 $/odmt (fırın kuru metrik ton ) arasında daha yüksek olmasının aksine bir durum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki Çalışmaları Başladı
ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Belge Yenileme Tetkiki...
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı Başladı
Orman Genel Müdürlüğü 2021-2023 Dönemi Döner Sermaye Bütçesi...