Reklam
  • Reklam
Dünyanın En Büyük Yumuşak Ağaç Kereste Üreticileri

Dünyanın En Büyük Yumuşak Ağaç Kereste Üreticileri

2007'den günümüze olduğu gibi, West Fraser, dünyanın en büyük yumuşak kereste üreticisi: 2018'de, şirket 6,6 milyar board foot üretimde bulundu.

13 Haziran 2019 - 10:08

Milyar Board Foot listesi, üretimi nominal olarak bir milyar board foot’u (bf) aşan, yumuşak kereste üreticisi şirketlerden oluşmaktadır (ya da Kuzey Amerika dışındaki üreticiler için net bir sayı olarak üretimi ~ 2,3 milyon m3'ü aşan kereste fabrikaları). 2018'de toplam 36,7 milyar bf (61,9 milyon m3 net) nominal üretim hacmi gerçekleştiren on beş firma listeyi oluşturdu ve bu da 2017 yılındaki 35,6 milyar bf’ye kıyasla 1,1 milyar bf artış (+% 3,1) anlamındaydı 2018'de nominal olarak dünyada toplam 223 milyar bf toplam kereste üretimi gerçekleşmiş durumda ve bu da 2017 yılına göre yaklaşık% 8'lik bir büyüme anlamında. 2018'de, dünyanın en büyük 15 kereste fabrikasının küresel pazar payı -2017'e kıyasla hafif bir düşüşle- % 16'ya yakındı.

En büyük beş kereste üreticisi (büyükten küçüğe sırayla) müteakiben zikredilen şirketler olmuştur: West Fraser, Canfor, Weyerhaeuser, Interfor ve Georgia-Pacific.

En büyük on küresel firmanın dördü Kanada’nın British Columbia eyaletinde bulunmakta(West Fraser, Canfor ve Interfor ve Tolko –Tolko şu anda ABD merkezli iki ortak girişim kereste fabrikasına daha sahip oldu-) ve hepsinin ABD'de önemli miktarda kereste fabrikaları bulunmakta. Toplamda, bu dört şirket, ABD’de 49 ABD testere fabrikasına (ortaklıklar dâhil) sahipken Kanada’da 38’de testere fabrikaları bulunmakta.

Şunu da belirtmek gerekir ki, milyar board foot (bf) (2,3 milyon m3 net) eşiğinin hemen altında bu eşiğe çok yakın 4-5 Avrupa şirketi de bulunmakta. Kuzey Amerika’da faaliyet göstermeyen bir çok kereste fabrikası, üretilen kerestenin gerçek (veya net) hacminden satılan keresteyi üretmekteler; Kuzey Amerikalı meslektaşları ise nominal bazda kereste satmaktalar (örneğin, 2 × 4 aslında 1.5″ x 3.5″ ). Sonuç olarak, sıralama net metreküp olarak değerlendirilirse, Kuzey Amerika’da faaliyet göstermeyen üreticiler (Avrupa ve Güney Amerikalı üreticiler) masif ağaç olarak daha yüksek üretim elde etmiş bulunmaktalar ki bu kıyaslama yapmak için daha doğru bir temel .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!