Reklam
  • Reklam
Pylwood’da Geri Sayım Başladı

Pylwood'da Geri Sayım Başladı

Seçimler sebebiyle durgun geçen Haziran ayında üretici ve ithalatçılar genel anlamda etkin pazarlama çalışmalarına ve kampanyalara imza attılar. Bir kısım karşılığını alırken bir kısım stoğ'a aldı. Sizler için pazarın her noktasından nabız aldık.

13 Ağustos 2018 - 17:49 - Güncelleme: 13 Ağustos 2018 - 18:02

Plywood piyasası Mayıs ayında başlayan yavaşlama halini takiben Haziran ayında bir kısım hariç önemli bir yavaşlamaya sahne oldu. Seçime odaklanan inşaat sektöründe yeni yatırımların seçim sonrasına ertelemesi, mevcut devam eden özel projelerin tempoyu yavaşlatması halihazırda durgun olan sektörü iyiden iyiye hareket etmez hale getirdi.

Ay içerisinde agresif fiyatlamaların oluştuğu gözlemlendi. Firmalar üretimlerini ve stoklarını boşaltabilme adına dikkat çeken kampanyalara imza attı. Ancak görünen o ki bir kısım hariç kampanyalar karşılığında oluşan beklentiler pazarda tatmin edici karşılık bulamadı ve beklentiler seçim sonrasına taşındı.

Piyasada tüm kesimler ile yaptığımız görüşme ve istişarelerde tüm beklentinin seçimin yapılmasına ve sonuçlarına endeksli olduğu belirgin olarak ön plana çıkan unsur oldu. Tüm kesimler atacakları adımları seçim sonrasına ertelediğini gösterdi.

Seçim Sonrası beklenti

Seçim sonrası yaptığımız görüşmelerde piyasaların durumuna ilişkin iki farklı görüş ön plana çıktı. Bunlardan bir tanesi seçimin bitmesi ve hükümetin kurulup işlevsellik kazanması ile icraatların peşpeşe gerçekleşip piyasa koşullarının normalleşmesinin gerçekleşeceği, diğeri ise mevcut koşulların üçüncü çeyrek itibari ile hızla düzelmesinin mümkün olmayacağı, atılacak adımlar ile ancak son çeyrek itibariyle normal ve hareketli piyasa koşullarına ulaşılacağı yönünde oldu.

Her iki fikre baktığımızda beklentinin talep yönünde yükseleceği olmakla birlikte genel kanının atılması gereken adımları ve yapılması gereken müdahaleleri işaret ettiği görüldü.

İmar Barışının Etkisi

Beklentiler kapsamında altı çizilen bir diğer husus imar barışı ve buradan elde edilecek olan gelirin kentsel dönüşüme direk aktarılacağı konusu idi. Bu icraatın kısa vadede önemli bir kaynak olduğu ve inşaat sektörüne ve bu yolla Türkiye ekonomisine  çok önemli seviyede katkı sağlayacağı, piyasaların canlanmasını destekleyeceği ortak kanaat olarak ortaya çıktı.

Global Plywood/kontrplak görünümü

Uluslararası piyasalara baktığımızda ticaret savaşlarının günden güne etki alanını genişletmesi, ülkeler arasındaki gümrük uygulamalarının derinleşmesi her geçen gün ticaret akışını daha da etkiler duruma gelmeye başladı. Plywood/Kontrplak noktasından baktığımızda bu durumun etkisi günden güne hissedilmekle birlikte ülkelerin genel anlamda hammadde varlıklarını koruma altına amacındaki politikalarının da katkısıyla ahşap ürünler daha değerli bir hal almaya başladı. Sağlıklı yaşam, sürdürülebilirlik gibi hususların yeni dünya trendlerindeki yükselişini de işe kattığımızda ahşap ki bu doğrultuda plywood/kontrplak talebi günden güne artan eğilimini devam ettiriyor.

Plywood/kontrplak konusunda firmalar ve markalar bazında değerlendirme yaptığımızda;

Simirna Ltd.Şti. / TEKCOM

Pazardaki talep düşüklüğünden belli oranda etkilenen marka ve distribütörü haziran ayını pazarlama ve marka değerini artırıcı aktivitelerini sürdürerek geçirdi. Seçim sonrası pazar talep koşulları için stok ve altyapı çalışmalarını hazır hale getiren Simirna etkin kampanyalar ile dikkatleri üzerine topladı.

Yalçın Orman Ltd.Şti. / ODEK UKRAYNA - PAGED

Haziran ayında plywood/kontrplak konusunda mayıs ayı itibariyle stratejisini yumuşatmaya başlayan Yalçın Orman haziran ayı koşullarında doğru bir strateji uyguladığını ispat etti. Hem Odek Plywood'da hem Paged'de yeterli stok ile hareket eden firma kısa zamanda hızlı hareket edebilme kabiliyetine sahip.

Jaguar Exim Ltd.Şti. / SVEZA - POWERPLY - HERCULES

Seçim öncesinde önemli seviyede stok altyapısı oluşturan Jaguar, Seçimin gerçekleşmesi ile birlikte piyasada önemli kampanyalara imza atmaya başladı. Blok dağıtıcılar ile önemli işbirliklerine giden firma, Sveza'nın önümüzdeki süreçte pazarda önemli pay sahibi olabilmesi noktasında kendi adına tüm adımları attı. Kendi üretimi olan Hercules ve Powerply'da da bayi organizasyonu için çalışmalarını hızlandıran firmanın ihracat noktasında da önemli bağlantılar yapmaya başladığı öğrenildi.

Akça Kontrplak A.Ş. / C-PLY - VTHPLY

Akça Kontrplak Haziran ayının en etkin firmalarından oldu. Üretim kapasitesini artıran firma gece-gündüz çalışmalarına devam etti. Pazar genel fotoğrafına bakıldığında bunun meyvesini aldığı gözlemlendi.

Sağlamlar A.Ş. / YESPLY - ISTWOOD

Sağlamlar A.Ş. seçim ayında piyasada yer yer uyguladığı kampanyalarla etkin oldu. Üretim kapasitesinde önemli artış gerçekleştirmiş olan firma özellikle YesPly konusunda pazarlama çalışmalarına ağırlık vermeye başladı.

Erdoğanlar Group / SYPLY PLYWOOD

Syply Plywood ile son iki yılda rüzgar gibi esen Erdoğanlar Grup yeni piyasa koşullarında pazardaki payını koruma adına yoğun çalışma temposunu sürdürmeye devam etti. Türkiye'nin bir çok bölgesinde noktasal hamleler ile dikkat çeken firma rekabet koşullarında gerekli adımları attığını gösterdi.

Babayapı A.Ş. / RİGA PLYWOOD - KONTRAFORM

Genel yönetim yapısı olarak kısa vadeli hareketlerden kaçınan ve dönemsel strateji ile hareket kabiliyetine ve yapısına sahip olan Babayapı haziran ayında Riga Plywood ile etki alanını genişletecek altyapı çalışmalarına ağırlık verdi. Kontraform ile günden güne miktarsal artışa giden firma bu konuda göz dolduruyor.

Erbaa Kaplama / COCHA PLYWOOD

Erbaa Kaplama yeni tesisinde düğmeye bastı. Deneme üretimlerinin test aşamalarında başarılı sonuçlar alan firma üretim ve dağıtım planlamasını hazır hale getirdi. Temmuz ayında dağıtıma başlayacak olan firmada heyecan üst seviyede.

Akın Plywood / RİGA PLYWOOD - TEKCOM

Ankara merkezli olan ve bünyesinde Riga Plywood ve Tekcom'u bulunduran Akın Plywood haziran ayını kamu projeleri noktasında etkinlik çalışmaları ile geçirdi. Günden güne dağıtım alanını genişleten firmanın bu konuda yeni bayi noktaları için çalışmalarını genişlettiği gözlemlendi.

Katırcılar A.Ş. / WOODEX PLYWOOD

Pazarda pazarlama faaliyetleri konusunda iyi performans gösterenlerden biri de haziran ayında Katırcılar oldu. Durgun dönemi olmasına karşın hareketli gözlenen firma Woodex Plywood ile etkinlik alanını korudu.

Aydın Kontrplak - AYKONSAN

Önemli üreticilerden olan Aydın Kontrplak plywood konusunda haziran ayında noktasal dokunuşlarla kendini gösterdi. Haziran ayı üretiminde miktarsal olarak mobilyalık ürünler konusunda yoğunlaşan firma çift alanda etkin olmasının avantajını kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!