Reklam
  • Reklam
Akın Grubu Yöneticisi Adem Akın Röportajı

Akın Grubu Yöneticisi Adem Akın Röportajı

Plywood piyasasının yükselen değerlerinden olan Akın Plywood'un bağlı olduğu Akın Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Adem AKIN'ı ziyaret ettik. Adem Akın plywood ve inşaat piyasasına ilişkin önemli mesajlar verdi.

13 Ağustos 2018 - 17:38 - Güncelleme: 13 Ağustos 2018 - 17:47

Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen ve Plywood/Kontrplak özel oturumunun yapıldığı Türkiye Orman Ürünleri Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TORİD)'nin iftar organizasyonunda, bünyesinde Akın Plywood, Akın Demir ve Akın İnşaat'ı barındıran Akın Grubu'nun Yönetim Kurulu Üyesi Adem Akın ile bir araya gelme şansını yakaladık. Kendisi ile ayaküstü gerçekleştirdiğimiz sohbetin derinliği artınca kendisinden Ankara'daki şirket merkezleri olan Akın Plaza'da seçim sonrasında gerçekleştirmek üzere röportaj için sözleştik.

Seçim sonrasında Ahşap Global olarak Ankara'nın yolunu tutuyoruz.  Firmanın merkezi Ankara'nın güzide semtlerinden Çankaya'da yer alıyor ve plaza iç-dış mimarisi ile dikkat çekiyor. "Akın 688" gibi Ankara'nın büyük projelerinden birine imza atan bir Grup'un bu seviyede bir merkeze sahip olması kadar doğal bir şey olamaz her halde diye düşünüyorum.

Resepsiyon görevlisinin bizleri en üst kata yönlendirmesi ile birlikte yukarı çıkıyoruz. Özel asistanı bizi asansörün kapısında karşılıyor. Adem Bey'in özenle yapılmış ofisi ilk etapta bizleri biraz sersemletmedi desem yalan olur. Bizleri çok samimi ve yakın karşılayan Adem Bey'in bu yaklaşımının bizlerde oluşturduğu memnuniyet üzerimizde iken biraz ön sohbet, yanında Pelit çikolata ile içilen acı kahvelerle birlikte basıyoruz kayıt düğmesine...

"Bir Ankara'lıyım."

Adem Bey, sektörümüzde son yıllarda özellikle plywood piyasasında ön plana çıkan bir firma olarak göze çarpıyorsunuz. Ve siz de bu Grubun yöneticisisiniz. Öncelikle sizden başlayalım. Adem Akın'ı tanımak isteriz?

Tabi memnuniyetle. Ben deniz Adem Akın. Bir Ankara'lıyım. 1981 Ayaş doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Ankara'nın güçlü tarihi ve kültürü ile yetişmiş ve bu yapıyı güncelleyerek, günümüz koşullarına uyumlu hale getirerek yaşama idealinde olan,  ülkesini ve insanını çok seven bir Türk vatandaşıyım.

Akın Grubu'nun kuruluşuna ve başlangıcına gitmek istiyorum. Akın Grubu faaliyetlerine nasıl başladı?

Akın Grubu ilk olarak aile büyüklerimiz Nuri Akın ve Abddullah Akın'ın girişimi doğrultusunda 1985 yılında inşaat malzemeleri satışı ile şahıs firması olarak faaliyetlerine başladı. 1995 yılına geldiğimizde işin gelişimi ve geldiği nokta itibari ile ilk şirketleşme adımı atıldı. Bizler ikinci jenerasyon olarak bayrağı taşıyoruz.

"Akın Plywood'u bünyemize dahil ettik."

Akın Grubu'nun süreç içerisinde gelişimini ve bugün ulaştığı hem yönetimsel hem ticari yapılanmasını dinlemek isteriz?

Bahsettiğim üzere inşaat malzemeleri satışı ile başlayan ticari faaliyetlerimiz 1997 yılına gelindiğinde ağırlıklı olarak inşaat demiri konusunda ağırlık kazanmaya başladı. Burada yakalanan ivme paralelinde 1998 yılı itibariyle müteahhitlik alanında da faaliyet göstermeye başladık. 2004 yılında Akın İnşaat Taahhüt A.Ş.yi kurduk. Bu işlerde yakalanan başarılar firmanın kurumsallaşma yolunda adımlarını hızlandırdı ve 2010 yılında Zirve Hazır Beton A.Ş. de kurularak inşaatın bir diğer kolunda da etkin bir grubu bünyemize dahil ettik. Ve 2013 yılına geldiğimizde yine inşaatın önemli ürün gruplarından biri olan plywood/kontrplak'ı faaliyetlerimize katarak Akın Plywood'u bünyemize dahil ettik.

Demir dağıtımı ve pazarlaması konusunda önemli bir firmasınız ve Türkiye çapında dağıtıma sahipsiniz.  Biraz demir işini dinlemek isteriz sizden?

Demir bizim bugün en büyük hakimiyet sahibi olduğumuz ve Ankara başta olmak üzere  Türkiye çapında faaliyet gösterdiğimiz bir alan. Demir piyasası çok hareketli ve çok iyi takip, yüksek konsantrasyon gerektiren bir iş. Akın Demir firmamız bu konuda değer katan bir hizmet anlayışı ile uzun yıllardır başarılı performans gösteriyor diyebiliriz. Demir konusunda özellikle Kamu Müteahhitliği noktasında hizmet ve tedarik seviyemiz yüksek.

"2013 yılında yaptığımız çalışma ve analizler bizleri Plywood piyasasına taşıdı.  "

Plywood'a geldiğimizde, bu işe başlamanız ve bu piyasaya girişiniz nasıl oldu ve neden plywood?

Uzun yıllar inşaatın her iki tarafında olmamızın getirdiği bir sonuç olarak fotoğrafı geniş ölçüde görme şansına sahip oluyoruz. 2013 yılında yaptığımız çalışma ve analizler bizleri Plywood piyasasına taşıdı.  Plywood ürün grubunun diğer işlerimize kardeş iş olduğunu tespit ettik ve bünyemize kattık. İlk olarak muhtelif distribütörlerden Plywood alımı ve satışı ile başlayan faaliyetlerimiz 2016 yılında bizleri Latvijas Finieres’den yani sektörümüzün bildiği adıyla "Riga Plywood"'dan distribütörlük alma noktasına taşıdı. Bu kimlik ile birlikte diğer segmentlerde bazı ürün ve markaları da bünyemize ekleyerek bugüne geldik.

"Plywood'da kısa zamanda başarılı olmamıza önemli seviyede katkısı oldu."

Plywood'da kısa zaman içerisinde başarılı olmanızda demir işindeki hakimiyetinizin ve gücünüzün etkisi var mıdır? Nasıl? Ve buna ek olarak kısa zamanda başarıyı sağlayan, firmanızın sahip olduğu disiplin ve kriterleri öğrenmek isteriz?

Etkisi tabii ki var.  Biraz önce dediğim üzere demir ve plywood kardeş iki ürün. Bugünkü inşaat yapısında olmazsa olmaz iki ürün. Demirdeki hakimiyetimiz Plywood'da kısa zamanda başarılı olmamıza önemli seviyede katkısı oldu. Disiplin ve kriterler konusunda ise; kısa ve net cevap vermek mümkün; içerisinde bulunduğumuz işi en iyi şekilde yapabilme adına çalışmak.

"Distribütör firmaların malzeme ithalatını yavaşlatmaları uygun olur."

Bugün plywood piyasasında pazarın yapısını analiz ettiğinizde nasıl yorumluyorsunuz?

2016 yılından sonra ülkemizde iç ve dış mihraplar kaynaklı oluşan siyasi ortamın önemli seviyedeki etkisi ile inşaat sektörü dalgalı bir hale büründü. Plywood noktasında baktığımızda, ithal ürünlerin gelişinin hız kesmemesi ve buna ek olarak yerli ürünlerin kapasite ve arz artışı sebebiyle sektörde ciddi bir stok artışı ile karşı karşıya kalındı. Dalgalı seyir genel değerlendirildiğinde aslında arza karşılık düşük talep yapısını ortaya çıkardı. Bugün geldiğimiz noktada arz fazlası ve talep yetersizliği tablosunu yaşıyoruz. Bu konuda distribütör firmaların malzeme ithalatını yavaşlatmalarının uygun olacağını düşünüyoruz.

"Riga Plywood ile karşılıklı beklentilerimiz örtüştü ve imzaları attık."

Plywood pazarında dağıtım yapınızı şekillendirmenizle sonrasında dünyanın önde gelen plywood/kontrplak markalarından olan Riga Plywood'un (Latvijas Finieris) bayiliğini bir çok sektörün önde gelen firmasını geride bırakarak aldınız. Bunu nasıl başardınız? Ve neden Riga Plywood?

Plywood'u bünyemize kattığımız günden bugüne tanıtıma ve pazarlamaya çok önem verdik.  Yaptığımız analizler bizleri bizlerin ticari bakışına uygun global bir markayla beraber yürüme noktasına taşıdı. Sonrasında Riga’yla kurduğumuz iletişim neticesinde görüşmelerimiz günden güne gelişti. Riga Plywood'un özellikle Avrupa Birliği  menşeili bir üretici olması ve global bir dev olması bizim tercih nedenimizi güçlendirdi. Riga Plywood tarafında ise özellikle İç Anadolu, Doğu Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerine hakim olabilecek bir distribütör arayışlarının oluşu karşılıklı beklentileri örtüştürdü ve imzaları attık.

"Tekcom ile çalışıyoruz."

Bugün Akın Grubu çatısı altında yer alan Akın Plywood'un temsil ettiği ve dağıtımını gerçekleştirdiği markalar nelerdir?

Riga Plywood başta olmak üzere Vietnam menşeili Tekcom ve sektörde gelişimini günden güne hissettiren yerli ürünlerle çalışıyoruz.

Akın Grubu'nun'un yol haritasında plywood ürün grubunun yeri nedir? Plywood'dan beklentileriniz nelerdir?

Plywood günden güne bizler için değerini artıran bir ürün grubumuz. Tabii ki henüz İnşaat ve Demir seviyesinde olduğunu söyleyemeyiz. Ancak süreç bizler için plywood'u o noktalara taşıyabilir. Bu potansiyelin olduğunu görüyoruz.

"Ekonomik ürün grubunda çalışmalarımız mevcut."

Plywood konusunda yeni ürün gruplarını bünyenize katmayı planlıyor musunuz?

Bizler bu tür kararları ani almayı doğru bulmayız. Çalıştığımız veya çalışacağımız ürün ve markaları kendi kriterlerimiz çerçevesinde değerlendirme altına alırız. Bugün değerlendirme altında olan ürünler yok değil. Özellikle ekonomik ürün grubunda çalışmalarımız mevcut. Sürecin bizleri nereye taşıyacağını birlikte yaşayıp göreceğiz.

"Devamlı surette yüksek seviyede stoğa sahibiz."

Plywood dağıtımı konusunda Türkiye haritası çerçevesinde dağıtım ağınız hangi bölgeleri kapsıyor. Demirde ulaştığınız ulusal dağıtıma plywood'da ulaşabildiniz mi?

Bugün itibariyle Gebze, Samsun, İzmir ve İskenderun Limanları'nda önemli seviyelerde stok bulunduruyoruz.  Merkezimizin Ankara olması ve Ankara'nın coğrafi konum avantajı sebebiyle Türkiye’nin her yerine ürün tedarik edebilen konumdayız. Ankara depomuzda devamlı surette yüksek seviyede stoğa sahibiz.

"İthal ürünler fiyat seviyelerini güncelleyecektir."

Plywood piyasası sizin de bildiğiniz üzere yoğun bir rekabetin yaşandığı alan. Siz bu rekabeti nasıl okuyorsunuz, neler söylersiniz?

Plywood piyasasındaki rekabet, arz-talep dengesinin sapması neticesinde çok beklenmedik bir noktaya ulaştı ve rekabeti körükledi. Bu sebeple sektördeki karlılıklar neredeyse yok denecek seviyeye geriledi. Önümüzdeki dönemde ithal ürünler, iç piyasadaki inşaat sektörünün pozisyonunu dikkate alacak, talep edilen ürünün arz-talep dengesini sağlayabilmek için fiyat seviyelerini güncelleyecektir. Bununla birlikte karlılıklar olması gereken düzeye çıkacaktır kanaatindeyim.

"Karar sektörde türbülansa neden oldu."

Mart ayında Ekonomi Bakanlığı plywood ithalatına ilişkin vergi yapısında değişikliğe gitti. Avrupa ve anlaşmalı ülkeler dışındaki tüm ülkelere %20 ek gümrük vergisi getirdi ve uygulamada olan gözetim bedelini 1100 USD/m3'ten 580 USD/m3' indirdi. Bu kararı nasıl karşıladınız ve nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mart ayında Ekonomi Bakanlığı’nın aldığı karar, sektörde türbülansa neden oldu ve bu etkinin devam ettiğini görüyoruz. Kısa zamanlı bir türbülans olacağı kanaati taşıyoruz ve böyle olmasını temenni ediyoruz. Bu etkinin normalleşme sürecine evrilmesi ile sektör nefeslenecek ve daha iyi bir yere gelecektir.

"En az etkilenen firmalardan ve markalardan biriyiz."

Riga Plywood Avrupa'da üretim gerçekleştirmesi sebebiyle gümrük vergisi konusunda kapsam dışı kaldı ve büyük bir avantaj elde etti. Sektörde de Avrupa'ya bu ayrıcalığın tanınmış olması noktasında yoğun eleştiriler var. Siz bunu bir avantaj olarak görüyor musunuz? Ve bu durum hem pazar dengesine ve hem de Akın Plywood'a ne ölçüde etki eder?

Bu doğru. Biz Avrupa menşeili yani Gümrük Birliği kapsamında ürün getirdiğimiz için en az etkilenen firmalardan ve markalardan biriyiz. Bunun bize bir avantaj sağlayıp sağlamadığı normal pazar koşullarına dönüldüğünde ortaya çıkacaktır.

"Ciddi soru işaretleri mevcut."

Türkiye'de plywood konusunda yerli üretimin gelişimi malumumuz. Yatırımlar ve kapasite artışları günden güne gelişiyor. Türkiye'de plywood üretimini nasıl değerlendiriyorsunuz ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de yerli üretimin artışı ve yükselişi son yıllarda önemli bir ivme ile devam ediyor. Ben burada en önemli katkının istihdam yönlü olduğunu düşünüyorum. Hammaddenin ve yan ürünlerin ithal yollarla tedarik edilebiliyor olması sebebiyle uzun vadede katkısı noktasında ciddi soru işaretleri mevcut. Bu konunun altını çizmek gerekiyor. Yerli üretimin başarılı olması ve ülkemize reel anlamda katkı sağlayabilmesi için yerli hammadde ile ürünlerin üretilmesi bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.

İnşaatın iki önemli ana kalemi olan demir ve plywoodda etkin bir firmasınız. İki piyasayı ve iki ticaret alanını da gören ve yaşayan bir isim olarak karşılaştırdığınızda, farklılıklar, avantajlar ve dezavantajlar konusunu nasıl yorumluyorsunuz?

Her piyasanın kendine göre farklı koşulları ve farklı yapıları vardır. Plywood ve demir aynı faaliyet alanı içerisinde yan yana kullanılan ürünler olmasına karşın pazar yapıları birbirinden çok farklı. Burada bir karşılaştırmalı analiz doğru sonuçlar vermez kanaatindeyim.

"AKIN 688'de yaşam başladı ve devam ediyor."

Ankara'nın güzide projelerinden olan AKIN 688'e imza attınız. Proje tamamlandı ve satışlar devam ediyor. AKIN 688'de hangi durumdasınız? Proje beklentilerinizi karşıladı mı? Yeni projelere imza atmayı düşünüyor musunuz?

AKIN 688 Projesi 2017 yılı Mart ayı sonu itibariyle tamamlandı. Yaşam başladı ve devam ediyor. Konut satışlarına da halen devam etmekteyiz. Son dönemde inşaat sektöründe yaşanan konut satışı durgunluğu bizi de etkiledi. Ancak mevcut olumsuz tablo ve koşullara karşın projenin % 70’inin satışını gerçekleştirmiş durumdayız. Bugünün şartlarında bunun çok iyi bir yüzde olduğunu düşünüyoruz. Buna ek olarak ticari alanlarımızın kira sözleşmeleri tamamlandı ve bu alanlarda ticari faaliyet başladı.

"İnşaat lokomotif sektör olmaya devam edecektir."

Bu minvalde Türkiye'de inşaat sektörünü nasıl görüyorsunuz? Kısa ve orta vadede nasıl değerlendiriyorsunuz?

Seçimleri geride bıraktığımız döneme girdik ve halkımız tercihini yaptı. Ben, Türkiye’de tatil dönemine girilmesi sebebiyle inşaat sektörünün, yılın 4. çeyreğine kadar rutin bir seyir izleyeceğini, 4.çeyrekle beraber yatırımların tekrar hareketleneceğini ön görüyorum. Ancak bu süreçte kamu yatırımlarının da hız kesmeden devam edeceğini düşünüyorum. İnşaat sektörü önümüzdeki yılarda da Türkiye'nin lokomotif sektörü, taşıyıcı alanı olmaya devam edecektir.

"Bazı adımların atılması gerektiği kanaatindeyim."

Türkiye iç piyasa ekonomisi son dönemde bir daralma yaşıyor. Hükümet canlanma sağlama adına bir çok adımı tekrar gündeme taşımaya başladı. Lokomotif olan inşaat sektöründe hareketlenme adına teşvikleri devreye almaya başladı ki 2017 yılında da aynı şekilde hareket edilmişti.

Burada şu soruları sormak istiyorum; öncelikle 2017 sizin açınızdan nasıl bir yıl oldu ve 2018 yılında nasıl geçiyor, yatırım planlarınızda bir değişiklik oldu mu, beklentileriniz ne yönde?

2017 Akın Grubu'nun faaliyetleri toplamında karlı ve güzel bir yıl oldu. 2018’in ilk 5 ayı aynı doğrultuda devam etti. Bu yılın 6.ayına geldiğimizde Ramazan, bayram ve seçim nedeniyle çok durgun bir yapıya bürünüldü. Ki bu sadece bizler için değil tüm sektörümüz hatta çoğu sektör için bu şekilde oldu.

Yılın 2.yarısının daha hareketli olacağını düşünüyorum. Ancak tabi bazı adımların atılması gerektiği kanaatindeyim. Örneğin faizlerin düşmesi söz konusu olur ise ülkemizde çok daha iyi ve istikrarlı işlerin yapılacağını, 2023 hedeflerine gidilen yolda tekrar rotaya girilebileceğini düşünüyorum.

"Buradan ülke olarak karlı çıkabiliriz."

Global etkiler açısından baktığımızda, dünyadaki ticaret savaşlarından ülkemiz de mutlaka etkilenecektir. Fakat güven veren, istikrarlı bir yönetim olursa biz bir çok konuda pozitif ayrışabiliriz, hatta bu gelişmelerden önemli fırsatları elde edip buradan karlı çıkabiliriz. Temkinli olarak üretime, yatırıma ve daha çok istihdama yönelmeliyiz. İş dünyası içerisinde yer alan oyuncular olarak bizlerin de ortak ülke menfaatlerimizi göz önünde bulundurarak bunlara katkıda bulunmamız gerekiyor.

"Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır."

Son olarak plywood piyasasına mesajınız ne olur?

Sektörümüzde yer alan tüm dostlarımıza, bakış açımı en iyi özetlediğini düşündüğüm ve benimle yaşayan bir sözü paylaşmak istiyorum; "Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır."

Buraya gelip fikirlerimizi, düşüncelerimizi sektör ile paylaşma imkanını sağladığınız ve sektöre katkılarınız için şahsım ve Grubum adına Ahşap Global'e teşekkür ediyorum.

Tüm sektörümüze saygılarımı sunuyorum.

Teşekkürler Akın Grubu

Teşekkürler Adem AKIN...

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!