OSB Panel Piyasasında Seçim Molası

OSB Panel Piyasasında Seçim Molası

OSB Panel piyasası diğer yapı malzemeleri kadar olmasa da seçimin etkisi altında bir haziran ayı geçirdi. Üreticilerde terminler düşerken ithal kanatta stokların yükseklik miktarının arttığı gözlemlendi.

13 Ağustos 2018 - 18:13

Osb piyasası diğer bazı yapı malzemelerinde olduğu kadar olmasa da belli oranda kontak kapattı desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız. Seçim etkisinin sert olacağı sinyalini Mayıs ayında belli eden piyasalar Haziran ayında bu sinyali doğruladı. Seçim atmosferinin etkisi sert oldu.

Pazardaki gelişmelere baktığımızda; ithal yönlü gelen mal miktarında yavaşlama gözlenirken Mayıs ayından itibaren stok seviyelerinin önemli ölçüde yükseldiği görüldü. Distribütörler gemi ve trenlerden direk sevk yapısından stoktan gönderim yapısına geçtiler ki ay sonu itibariyle stokların halen mevcut seviyesini belli oranda koruduğu gözlemlendi.

Yerli üreticilerin bir bölümü termin gün sayılarını tek haneli rakamlara indirirken bazı üreticilerin pazarda pazarlama adına agresif çalışmaları dikkat çekti.

Durumun fiyatlara yansıması noktasında, üretici ve ithalatçıların genel anlamda pozisyonlarını korudukları, kısmi durumlarda fiyat rekabetinin oluştuğu görüldü. Yurtdışından gelen açıklamalar fiyatların ithal ürünlerde gerilemeyeceği hatta önümüzdeki süreç için artış eğiliminde olacağını gösterdi.

Öne çıkan firmalar ve markalar bazında değerlendirme yapıldığında ;

Sumaş / Sumaş A.Ş.

Uzun süredir termin sürelerinde kuyruk olan Sumaş Haziran ayındaki talep yavaşlaması doğrultusunda mevcut sipariş sevklerini gerçekleştirmeye devam etti. Yavaşlamadan en az etkilenen üretici konumunda görünen firma terminli yapısını gün sayısını kısaltmış olsa da sürdürdü.

SwissKrono / Ada Dış Ticaret A.Ş.

Miktar konusunda rutin temposunu sürdüren firma Haziran ayında da aynı şekilde devam etti. SwissKrono'nun geldiği ölçüde dağılımı sağlanırken markanın seçim sonrasında miktar artışı konusunda süpriz yapabileceği gelen duyumlar arasında.

Pioneer OSB / Yalçın Orman Ltd.Şti.

Mayıs ayında pazara dahil olan Osb Panel piyasasının yeni markası Pioneer Osb Türkiye tarafından sevildi görünümde. Gelen sevkiyatların hızla talep görmüş olması ve devamının gelmesi distribütör tarafında memnuniyet yaratırken yeni ürünlerin yolda olduğu bilgisi alındı.

 

Bu haber 3160 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara Karşı Basın Açıklaması
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara...