OSB Panel Nazara Geldi!

OSB Panel Nazara Geldi!

Ahşap Panel dünyasının önemli ürünlerinden olan Osb Panel piyasası da durgunluktan etkilendi.

26 Haziran 2018 - 14:02

Ahşap Panel dünyasının önemli ürünlerinden olan Osb Panel piyasası da durgunluktan etkilendi. Uzun zamandır "tam doldur, tam boşalt" seviyesinde seyrini sürdüren ürün piyasasında stoklarda yükseliş, termin gün sayılarında düşüş gözlemlendi.

Mayıs ayında genel ekonomi ve siyasi konjonktürün etkisi ile yavaşlayan genel piyasa durumundan OSB Panel de nasibini aldı. Son yıllarda yoğun talep yapısı ile gidişatını sürdüren OSB Panel piyasasında talep  Mayıs ayında bir miktar azaldı.

Özellikle ithal yönlü ürünlere baktığımızda yerli ürünlerden bir miktar daha fazla stoklarda artış yaşanmaya başladığını gözlemledik. Tabi bir önceki ay gelen yüklü ithal mal miktarının da bu durumda etkisi olduğu aşikar.

Stok yönüne baktığımızda özetle; stoklarda Osb Panel bu günlerde bulunur hale geldi.

Bu talep düşüşü fiyatlara da belli oranda etki etti diyebiliriz. Ancak bu durum negatif yönde değil. Özellikle ithal ürünler tarafında en son yapılan Mayıs ayı zamları pazarda karşılık bulamadı ve Nisan ayı fiyatları geçerliliğini sürdürdü.

Global olarak artan ürün fiyatları baz alındığında önümüzdeki günlerde Osb Panel grubunda talebe bağlı olarak ani fiyat hareketleri ile karşı karşıya kalınması muhtemel.

Öne çıkan Firmalar ve markalar bazında değerlendirme yaptığımızda ;

Sumaş Osb

Sumaş Mayıs ayını temposunu sürdürerek devam ettirdi. Yaklaşık bir aylık hatta üzerinde termin süresine sahip olan üreticinin sadece termin gün sayılarında gevşeme görülürken istikrarlı görünüm devam etti.

Pioneer Osb / Yalçın orman

Yalçın Orman tarafından Mayıs ayında Malezya'dan tedariği sağlanan ve Türkiye piyasasına sunulan Pioneer Osb pazarda kendisine hızla karşılık buldu. Kalite ve fiyat endeksinde avantajlı olan marka önümüzdeki günlerde pazarda iyiden iyiye kendini hissettirecek görünümde.

SwissKrono / Ada Dış Ticaret

Ada Dış Ticaret'in Türkiye Distribütörlüğünü gerçekleştirdiği SwissKrono mevcut temposunu Mayıs ayında bozmadan devam ettirdi. Getirdiği mal miktarında artış için çalışmalarını sürdüren firma, markanın pazarda oluşan talep yapısından memnun.

Egger Osb

Romanya'dan Türkiye'ye ithal edilen Egger Osb yüklü miktar tedariğini Mayıs ayında da sürdürdü. Pazardaki talep yavaşlamasından üzerine düşeni alan markanın distribütörlerinin stoklarında ürünler görünür hale geldi.

Kronospan Osb

Distribütörünün aynı anda yüklü mal getirmesi ile önemli seviyede stok birikimi sağlayan marka pazardaki talep düşüşünden en çok etkilenenler arasında yer aldı.

Westboard Osb

Sumaş ile paralel olarak mevcut dağıtımdan memnun görünen firma yavaşlayan talebe karşın terminli çalışma yapısını sürdürdü.

SFC Entegre

Üretim hacmini tam kapasite sürdüren firma Mayıs ayında üretimini dağıtabilme adına önemli gayret gösterdi. Yoğun ve agresif pazarlama çalışmaları uygulanmasına karşın stokların yükseldiği gözlemlendi.

 

Bu haber 4062 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara Karşı Basın Açıklaması
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara...