Reklam
  • Reklam
NACİ ŞENER Önemli Mesajlar Verdi...

NACİ ŞENER Önemli Mesajlar Verdi...

Türkiye'nin ilk OSB Levha Üretim Tesisi olan Sumaş A.Ş.'nin Fabrika Müdürü Naci Şener, Osb Levha pazarından inşaat sektörüne, Türkiye'deki durumdan global piyasalara kadar bir çok konuda düşüncelerini paylaştı.

03 Şubat 2020 - 13:03

Naci Bey, 2019 yılından başlamak istiyorum. İnşaat sektörü için ki hatta Türkiye için ekonomik noktada çok zorlu bir yıl geride kaldı. 2019 yılı Sumaş için nasıl bir yıl oldu?

2019 yılı daha evvelden tahmin ettiğimiz gibi zor bir yıl oldu. Bunun böyle olacağını daha önceden tahmin ederek almış olduğumuz önlemler sayesinde az hasarla atlattığımız bir yıl oldu.

Bugün geldiğimiz noktada Sumaş'ın üretiminde herhangi bir değişim oldu mu? (kapasite, işleyiş, vb...)  bilgi alabilir miyiz ?

Sumaş 2018 yılı sonunda iyi giden yıllar sonu kazanımlarının bir kısmını fabrikayı yenilemeyi ve dar boğazları aşmak için yaptığı yatırımlara ayırmıştır.2018 yılı sonunda yüklüce bir yatırım yaparak hem malımızın kalitesini arttırarak hem de kapasiteyi bir nebze artırıp maliyetleri aşağı çekerek 2019 yılı krizini daha rahat atlatma imkanı elde etmiştir.

2019 yılında Osb Panel piyasasında yerli ve ithal ürünler bazında pazar payı dağılımında bir farklılık oluştu mu? Siz mevcut durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Benim gözlemlerime göre 2019 yılı OSB piyasasında değişim yılı olmuştur. Şöyle ki Kronospan (SFC) nin kapasite artırımı ve yenilenmesi, Sumaş’ın bir miktar kapasite artırımı, iç piyasa hakimiyeti yerli OSB  panelin ilk defa ithalden daha fazla satılmasına neden olduğu görülmüştür. Bu durum artık geri dönülmez olmuştur. Çünkü 2020 yılında yeni yerli yatırımların olacağı duyumunu aldık. Bu sürede tüketimin azalması ve yerli üretimin artması dolayısıyla iç piyasada yerli ürün bolluğu olacaktır ve yerli daha çok satılacaktır.

Bugün için değerlendirdiğinizde pazardaki talep seviyesini nasıl görüyorsunuz, size yansıması ne durumda?

Bizim ilk tahminlerimize göre 2019 yılının gerileme ancak 2020 yılının yavaş da olsa kullanımının artacağı yıl olarak görüyorduk. Ama son günlerdeki yeni değerlendirme sonucu 2020 yılında da istenen seviyede bir artışın olmayacağı anlaşılmıştır. Çünkü Devlet bir süre yeni yatırımı erteleme kararı almıştır.

OSB konusunda son iki yılda önemli gelişmeler yaşandı. Bu kapsamda yurtiçi rekabeti nasıl okuyorsunuz ?  2020 yılında pazarda rekabeti nasıl öngörüyorsunuz?

OSB 2017 ve 2018 yılında diğer işlerde olduğu gibi Türkiye de altın yılını yaşamıştır. Fakat 2019 dan sonraki düşüşün süreceği varsayımıyla 2020 yılın dada kıran kırana bir rekabetin yerli üretici ve ithalatçıları beklediği kanaatindeyiz.

İşin hammadde tarafına baktığımızda, Türkiye'de ormancılık konusunda gelinen nokta hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelişimlere nasıl bakıyorsunuz? Gelişim görüyor musunuz?

2018 yılındaki döviz krizinde iç piyasada fabrikaların üretimi bir miktar düşse dahi hammadde fiyatındaki farktan dolayı iç piyasaya talep artmıştır. Çünkü içerdeki fiyatlar düşük kalmıştır. Bunu fırsat bilen Orman Genel Müdürlüğü normal tahsisi dikili açık artırma gibi yöntemlere başvurmuştur. Fakat bilhassa tahsiste alt yapı iyi yapılmadığından yönetmelikler zamanında çıkmadığından bir sürü belirsizlik olduğundan Firmalar tarafından pek rağbet edilmemiştir. Orman Genel Müdürlüğü tekrara üretim ve tüketimim yalnız üretim ve gelir gözünde bakmayıp tekrar kanun ve yönetmeliklerde düzenleme ve makinalaşmayı teşvik etmek zorundadır. Çünkü Ormanda üretim yapacak işçi bulunmamakta, Orman yıllarca bir standarda kavuşturulamamıştır.

Borsa'yı sormak istiyorum. Sumaş Borsa'da yer alan sektör firmalarından hatta kendi grubunda tek. Borsa'da hangi noktadasınız? Beklentilerinizi karşılar bir durum mevcut mu? Önümüzdeki süreçte neler bekliyorsunuz?

Borsada umduğumuzdan daha iyi bir Pazar payı elde ettik ve şirket hisseleri prim yaptı. Şimdi bir üst pazara çıkmak için gerekli işlemler yapılıyor.

OSB  Tesisisinizin içinde kurmuş olduğunuz Pelet üretim tesisiniz de faaliyetlerine devam ediyor. Pelet konusunda gelinen noktayı ve önümüzdeki süreçte bu konudaki beklentilerinizi öğrenmek isterim.

Pelet tesisi geçen yıl gayet başarılı bir yıl geçirdiği gibi ürettiğimizden fazla talep geldi. Onun için 2019 yılı başında pelet üretimi için yeni yatırım planlaması yaptık ve yurt dışından temin ettiğimiz yeni tesisi monte edip ekim ayı başında devreye almış bulunuyoruz. Pelette TSE belgemiz var. Yurtdışı ihracatımız devam ediyor İnşAllah bu yıl satışlarımızı bir misli artırmayı düşünüyoruz.

Osb Levha ürün grubunu global dünya gelişmelerini de yakından takip ediyorsunuz. Dünya genelindeki OSB Levha gelişmelerini ve kompozisyonunu nasıl okuyorsunuz, nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şu an 5 yıl içinde dünyada OSB üretiminde arz fazlası olduğunu düşünüyorum benim bildiğim Avrupa da 2-3 büyük tesis devreye alındı ve Amerika dada Mortgage  krizi sırasında devreden çıkan bir çok tesis tekrara devreye alındı. Onun için bilhassa Avrupa da ki fiyatlarda bir gerileme söz konusu ve kıyasıya rekabet var.

2019 yılında Amerika ve Kanada’ya uygulanan Osb Panel konusundaki anti-damping uygulaması süresi doldu. Uzatılması noktasında  herhangi bir girişimde bulundunuz mu? Bu konuda Sumaş olarak herhangi bir risk görüyor musunuz?

Tekrara uzatmak için bir başvuru yapmadık. Çünkü o eski dip zararına fiyatlara inmedi ayrıca artık Türkiye de yerli üretim yapan tesis sayısı arttı. Bizim sorunumuz olmaktan çıktı herkesin sorunu olarak yapılacak bir şey varsa hep beraber yapmak lazım.

2019 yılında bazı ihracat faaliyetleriniz olduğuna dair bilgilerimiz var. Sizden dinlemek isteriz?

Bizde çok olmasa da normal rutin Avrupa ve Yakın Doğu komşularımıza OSB ve Pelet ihracatımız devam ediyor. Yalnız bu Orta Doğudaki istikrarsızlık herkes gibi bizi de etkiliyor.

Önümüzdeki yıl ve yıllarda yeni yatırım planlarınız mevcut mu ?

Önümüzdeki yıllarda OSB için yeni yatırım düşünmüyoruz. Yalnız iyileştirmeler yapabiliriz. Ancak OSB dışında bazı araştırmalar var. Sektör değiştirerek yani üretim çeşitlerine yatırım yapabiliriz. Ürün çeşitlendirme bakımından.

2020 yılının öncelikle Türkiye ekonomisi, ardından inşaat sektörü ve özele indiğimizde Osb Panel piyasasının nasıl geçmesini bekliyorsunuz? Ek olarak Sumaş'ın 2020 hedefleri nelerdir?

2020 yılı Türk ekonomisi için yara sarma yılı olacağı düşüncesindeyim. Bu yıl herkes kayıpları durdurmak ve bir miktarda olsa yerine koyma gayreti içerisinde olacağız. OSB panel piyasasında durgunluğun devam edeceği kanaatindeyim. Ancak 2021 yılında biraz atak yapılabilir.2022 yılı ise OSB panelde atak yılı olacağı kanaatindeyim. Çünkü en çok ithal gelen Bulgaristan ve Romanya para birimine gireceği için rekabet etmesi zorlaşacak.

Son olarak sektöre mesajınız ne olur?

Sektöre mesajımız önümüzdeki 2 yıl durgun ve sektör için kötü geçecek gibi geliyor. Ellerinde imkanları olanların bu iki yıl sonrası için hazırlık yapmalarını yenilikleri takip etmelerini iç piyasa yerine ihracatta atılım yaparak bu zor günleri geride bırakmalarını dilerim.

Bu vesile ile herkesin işlerini iyi olmasını diler saygılar sunarım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KARACABEY: BU ALANLAR ESKİ YEŞİL DOKUSUNA KAVUŞACAK
KARACABEY: BU ALANLAR ESKİ YEŞİL DOKUSUNA KAVUŞACAK
MUHALEFET:AYANCIK'IN SEBEBİ TOMRUK İNADIDIR
MUHALEFET:AYANCIK'IN SEBEBİ TOMRUK İNADIDIR