Reklam
  • Reklam
MEDVEDEV TOMRUK KISITLAMASINI İMZALADI!

MEDVEDEV TOMRUK KISITLAMASINI İMZALADI!

Rusya Federasyonu Hükümeti Başkanı Dmitri Medvedev,  “Rusya Federasyonu topraklarının dışındaki  Avrasya Ekonomik Birliği üyesi olmayan ülkelere huş ağacı ihracatına geçici miktar kısıtlamalar getiren” 836 sayılı Kararname'yi imzaladı.

09 Şubat 2019 - 12:22

“Devlet Dış Ticaret Faaliyetleri Düzenlemesinin Temelleri Hakkındaki” Federal Yasa uyarınca, en az 15 cm çapa ve en az 1 m uzunluğa (kod 4403 95 000 1 TN EED EEU) sahip olan kontrplak hammaddelerinin 30 Haziran 2019'a kadar Rusya dışına ihracatı hakkında miktar kısıtlamaları (kota) belirlendi.

Huş kontrplak hammaddelerine dair gerçekleştirilen pazar analizi temel alınarak ve Rus kontrplak işletmelerinin tedarik ettikleri hammaddelerde yetersizlik tespit edilmesinin ardından hammadde kıtlığının üstesinden gelinmesi amacıyla ihracat kotaları getirildi ve bu da işleme endüstrisine yönelik kontrplak hammaddelerinin sağlanmasında olumsuz bir eğilim oluşmasına ve bu hammaddelerin Çin'e ihracatında artışa neden oldu.

“Düzenleyici yasa tam zamanında kabul edildi”

Segezha Grubu Başkan Yardımcısı ve Orman Kaynakları ve Ağaç İşleri Bölümü Başkanı Yevgeny Batalov, “Düzenleyici yasa tam zamanında kabul edildi” dedi.

Son yıllarda Rusya'da kontrplak endüstrisinde üretim kapasitesi artınca hammadde miktarı yetersiz kalmaya başladı.

En yüksek kaliteye haiz hammaddeler yurt dışına ihraç edildi ve Rus fabrikaları yüksek kaliteli kontrplak üretimini azalttı ve bunun yerine düşük kaliteli, daha az marjinal çeşitlerin üretimine geçti. İhracatın oluşturduğu katı rekabet neticesinde, Rusya Federasyonu'nunda iç piyasa kontrplak maliyeti ihracat fiyatlarıyla aynı rakamı buldu.

“Dünya pazarındaki rekabet gücünü azaltmakta.”

Segezha Grubu Hükümet İlişkileri Müdürü Nikolai Ivanov, “Kontrplak hammaddelerinin fiyatlarındaki artış, kontrplak fiyatlarındaki artışın çok üstünde olduğu için bu durum Rus işletmelerinin dünya pazarındaki rekabet gücünü azaltmakta" demekte.

Segezha Grubu ayrıca, Rusya'nın Avrupa topraklarında yer alan kesimlerinde kontrplak hammaddelerinin mevcut rezervlerinin sürekli olarak azalması nedeniyle kısıtlayıcı önlemleri desteklemekte. Kısıtlayıcı önlemler ayrıca hammaddelerin tesislere teslimat mesafesini de arttırmakta. Bir şirketin kontrplak üretimi için sadece sınırlı miktarlarda plantasyon ormanlarından elde edilecek en yüksek kaliteye haiz ve yüksek miktarda hammaddeye gereksinimi bulunmakta.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı.
Gelibolu'da Orman Yangını!
Gelibolu'da Orman Yangını!