Reklam
  • Reklam
İsveç’e 31 Adet CLT Ahşap Gökdelen

İsveç'e 31 Adet CLT Ahşap Gökdelen

İsveçli mimarlar, Stockholm sahilinde 31 adet çapraz lamine ahşap (CLT) Gökdelen içerecek bir site yapmayı planlamaktalar.

09 Şubat 2019 - 12:16 - Güncelleme: 08 Nisan 2019 - 17:07

Anders Berensson Architects adlı tasarımcı şirket, İsveç’in başkentinde sürdürülebilir bir bölge tasarımı gerçekleştirmeleri için Stockholm Merkez Partisince görevlendirildi. Site, sahil kenarında bulunan Masthamnen semtinin üzerinde yükselerek inşa edilecek gökdelenler ve bunları birbirine bağlayan köprülerinden oluşacak. Planda, aşağıdaki binalara mümkün olduğunca dokunulmadan inşa edilecek yeni gökdelenlerin yükseleceği alanda halka açık bir park ve yürüyüş yolu da bulunacak.

Ahşap en az karbondioksit salan malzeme

Tasarımcıların ahşabı yapı malzemesi olarak benimsemelerinin nedeni ise “en az karbondioksit salan malzeme olmasından kaynaklanmakta.” Görsellerde, ahşap kaplamalarla kaplanmış iç ve dış cepheler görülmekte ve mimarlar binaları çapraz lamine ahşap (CLT) gibi kütle kereste teknolojilerini kullanarak tasarlamışlar.

25 ila 35 kat arasında olacak

Çapraz lamine ahşaptan (CLT) inşa edilen 31 gökdelen, 25 ila 35 kat arasında olacak ve 19 adalık bir alana yayılacak. Yapılacak binalarda, evlere ek olarak, 90'dan fazla mağaza ve restoran da bulunacak.

Tasarlanan planın amacı konut piyasasının yavaş ve alanın pahalı olduğu Stockholm merkezine yakın bir mekânda ilave konut sağlanması. Teklifin yürürlüğe girmesi için izlenecek belirgin bir plan bulunmamakta. Merkez Parti, bundan önce de, çoğu keresteden inşa edilmiş yüksek binaları içerecek kurgusal şehir tasarımları oluşturulmasında Berenson şirketiyle çalışmıştı. Merkez Parti kent yönetiminde muhalefet partisi konumunda ve kentin yönetimi de Sosyal Demokratların kontrolünde olduğu için Merkez Parti bu fikirleri gerçekleştirebilmek için nispeten az güce sahip.

Kereste yapısal bir malzeme olarak çok fazla ilgi görmüş durumda.

Kereste, ülkenin bugüne kadar net olarak bu alanda ne gerçekleştirebildiği kesin olarak saptanamamasına rağmen, İsveç'te yüksek binaların inşaatında yapısal bir malzeme olarak çok fazla ilgi görmüş durumda. Global anlamda, masif kereste, standart bir bina tekniği olarak gelişme kaydetmeye başlamış durumda ancak ABD’de yaygın bir şekilde benimsenmesi uzun bir süre alacak gibi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Orman Köylüsünün Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyoruz
Orman Köylüsünün Yüzünü Güldürmeye Devam Ediyoruz
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR