Reklam
  • Reklam
AVRUPA BİRLİĞİ ve VİETNAM ORMAN ÜRÜNLERİNDE ANLAŞTI

AVRUPA BİRLİĞİ ve VİETNAM ORMAN ÜRÜNLERİNDE ANLAŞTI

AB-ASEM (Asya-Avrupa Toplantısı (ASEM) zirvesi çerçevesinde Brüksel'de Orman Kanunu İcra, Yönetişim ve Ticareti (FLEGT) konusunda Avrupa Birliği ve Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Gönüllü Ortaklık Anlaşması (VPA) imzaladı.

09 Şubat 2019 - 12:04

anlaşmanın amacı, yasadışı ağaç kesimini durdurmak ve FLEGT lisans programı vasıtasıyla, Vietnam'dan AB'ye ithal edilen kerestenin yasal olarak kesilmesini sağlamak. Bu, AB'nin Endonezya'dan sonra bir Asya ülkesiyle yaptığı ikinci Gönüllü Ortaklık Anlaşması (VPA)  ve küresel kereste pazarında özellikle kereste işleme ve yeniden ihraç etme konularında ana merkezlerden biri olan Vietnam'ın önemi göz önüne alındığında önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Anlaşma, kereste tedarik zincirini ve FLEGT lisanslama planını izleme doğrultusunda Kereste Yasallık Güvence sistemi kurarak yalnızca yasal ağaç kesimiyle elde edilen kerestenin AB pazarına ihraç edilebilmesini sağlamakta. Anlaşmada ayrıca, ortak bir uygulama komitesi aracılığıyla AB ve Vietnam arasında FLEGT lisanslama programı hakkında diyalog ve işbirliği için bir mekanizma da oluşturulmakta. Anlaşma, son olarak, paydaş katılımı, sosyal güvenceler, hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerini belirlemekte.

Gönüllü Ortaklık Anlaşması (VPA) , Avusturya Cumhuriyeti Federal Başbakanı Sebastian Kurz ve Avrupa Birliği adına Avrupa Birliği Dış İşleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Vietnam Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Nguyen Xuan Cuong tarafından imzalandı.

Arka plan ve bundan sonra atılacak adımlar

2003 yılında Konsey tarafından onaylanan Orman Kanunu İcra, Yönetişim ve Ticareti (FLEGT)  ile ilgili Eylem Planı, kereste üreten ülkelere destek sağlanması, yasadışı kereste ticaretine karşı çok taraflı işbirliği, özel sektör girişimlerine destek sağlanması ve yasadışı ağaç kesimiyle ilgili caydırıcı tedbirler alınması da dâhil olmak üzere bir dizi tedbir önermekte. Eylem Planının en önemli hususu, Avrupa Birliği ile kereste üreten ülkeler arasında yasadışı ağaç kesimini durdurma amaçlı FLEGT ortaklıklarının kurulması.

2005 yılında Konsey, Avrupa topluluğuna yapılan kereste ithalatına yönelik bir FLEGT lisanslama programının kurulmasına ilişkin 2173/2005 sayılı Tüzüğü kabul etti; bu tüzük FLEGT ortaklıkları kapsamında AB'ye ithal edilen kerestenin yasallığının doğrulanmasını sağlayan bir mekanizma olarak değerlendirilebilir.

Bu anlaşmaya ilişkin müzakereler 2010 yılında başlamıştı.

Gönüllü Ortaklık Anlaşması (VPA) , hem Avrupa Birliği hem de Vietnam tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek ve tarafları bağlayıcı bir anlaşma olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi