Reklam
  • Reklam
Küresel Mobilya Endüstrisinde Yatırım Akışı Değişiyor

Küresel Mobilya Endüstrisinde Yatırım Akışı Değişiyor

Endüstrinin çok büyük bir özelliği olan ve son yıllarda Asya'daki mobilya üretiminin hızlı bir şekilde artmasına katkıda bulunan son küreselleşme eğilimi yavaşlıyor olabilir. 10 Nisan 2019'da Milano'daki Salone del Mobile fuarında gerçekleştirilen CSIL World Furniture Outlook seminerinde, daha geniş bir küresel pazar eğilimleri içinde yer alan AB'deki mevcut mobilya pazarına ilişkin görüşler ortaya konuldu.

24 Temmuz 2019 - 17:31

CSIL’e göre, seminerde sunulan verilere dayanarak, küresel mobilya tüketimindeki genel eğilim önümüzdeki yıllarda yıllık bazda% 3 oranında (reel olarak) devam etmesi beklenen büyüme ile olumlu. Önceki yıllarda olduğu gibi, en hızlı büyüme oranının Asya'da olması bekleniyor, ancak diğer ana tüketim bölgelerinde de olumlu eğilimler bekleniyor.

Büyüme genel olarak sürdürülürken, seminerdeki tartışmalar, endüstrinin bir özelliği olan ve son yıllarda Asya'daki mobilya üretiminin hızlı bir şekilde genişlemesine katkıda bulunan son küreselleşme eğiliminin yavaşlayabileceğini vurguladı.

CSIL’nin seminer raporuna göre “bunun nedeni birkaç eşzamanlı faktörden kaynaklanıyordu…. Çin ve ABD / Avrupa üretim maliyetleri arasındaki farkın sürekli olarak azaltılması, teknolojinin ilerlemesinden kaynaklanan emek yoğunluğunun azaltılması, bölgesel gelişim değer zincirleri ve üretken sistem entegrasyonu ve nihayetinde, endüstrinin müşterilerine yakınlığını tercih eden ürün özelleştirmesi ve pazara kısa süre için artan talep ”.

CSIL ayrıca, mevcut “uluslararası ticaret düzenlemelerinin kaotik durumundan” bahsetti ve mobilya için uluslararası yatırım ortamında belirsizlikler yaratan ve küreselleşmeden ziyade bölge-içi daha fazla odaklanmayı teşvik edebilecek bir faktör olarak bahsetti.

Seminere sunulan CSIL verilerine göre, nispeten yavaş üretim artışına rağmen, Avrupa, dünya mobilya endüstrisinde dünyanın ikinci büyük üretici bölgesi olan ve toplam sektör üretiminin yaklaşık dörtte birine karşılık gelen lider bir oyuncu.

Seminer, Avrupalı ​​mobilya üreticilerinin Avrupa bölgesel pazarındaki varlığını korumak ve ihracat pazarlarındaki etkilerini genişletmek için attığı bazı adımlara dikkat çekti.

CSIL ortağı Giulia Taveggia'nın, dünyanın en iyi 200 mobilya üreticisinin pazar konumu hakkında yeni bir CSIL raporu üzerine yaptığı sunumda, yurtdışı yatırımların sektörde ne kadar stratejik bir önem kazandığının altını çizdi. Bu büyük üreticilerin yaklaşık yarısı artık merkez ülkeleri dışındaki üretim tesislerini işletiyor.

Avrupalı şirketler için, yabancı yatırım geçmişi uzun. Dış yatırımın ilk odağı, özellikle Avrupa’ya 2004’ten itibaren AB’ye katılanlar başta olmak üzere Avrupa’ya komşu olan, ancak Romanya, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti’nin de dahil olduğu geniş bir ülkeye yayılan komşu ülkelerdi.

Daha yeni yatırımlar, özellikle Avrupa bölgesinde (Ukrayna ve Belarus gibi), ancak özellikle Çin'de olmak üzere, AB dışındaki ülkelere yöneliktir.

CSIL raporunda, Çinli şirketler gittikçe artan “markalaşma / know-how” satın alımları ve diğer Avrupalı mobilya üreticileri ile yapılan diğer anlaşmalar veya birleşmelerle meşgul olduklarından, ters yönde artan yatırım akışlarına dikkat çekildi.

Bu, bazı Çinli firmaların büyük batı tüketici pazarlarına daha yakın yatırım yapma ve ürün portföylerine yüksek kaliteli ve orta kaliteli markalar ekleme konusundaki stratejik kararını yansıtıyor.

Polonya Mobilya Üreticileri Ticaret Odası'ndan (OIGPM) Piotr Beer ve Sylwia Oleriska'nın sunumu, Polonyalı üreticilerin küresel mobilya pazarındaki rekabet edebilirliklerini artırma çabalarına odaklandı.

Bunu başarmak için, Polonyalı üreticiler oldukça rekabetçi Batı Avrupa pazarında mobilya ticareti konusundaki uzun deneyimlerine, nispeten düşük üretim maliyetlerine ve sağlanan mobilya kalitesine dayanmaktadır.

Beer ve Oleriska, Polonyalı üreticilerin rekabetçiliğinin önündeki temel zorlukların, mobilya üretimi için yeni teknolojilerin uygulanması, markaların güçlendirilmesi ihtiyacı ve üretimin katma değerini artırmak için tasarımcılarla daha fazla işbirliği yapılmasıyla ilgili olduğunu belirtti.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için, Polonya mobilya sektörü, genç işçiler için giriş engellerini azaltmaya ve sektörün çekiciliğini arttırmaya yönelik özel girişimlerle ve insan kaynaklarının geliştirilmesine çok yoğun bir şekilde odaklanmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla Gözetliyoruz
Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla...
Giresun İçin Milli Dayanışma
Giresun İçin Milli Dayanışma