Reklam
  • Reklam
Global Tomruk fiyatları 1Ç / 2019’da iki yılın en düşük...

Global Tomruk fiyatları 1Ç / 2019’da iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

2019'un ilk çeyreğinde, küresel tomruk fiyatları iki yılda en düşük seviyeye geriledi. Orta Avrupa, Batı ABD ve Rusya’da en fazla düşüşü gösterdi.

23 Temmuz 2019 - 13:42

Yumuşak odun ticaretinin küresel akışı, odun hammaddesi fazlası olan ülkelerden, sıkı veya maliyetli odun arzı olan bölgelere girmekte ve art arda üçüncü yıl için daha fazla orman ürünü tüketimi artmaya devam etmekte. 2018 yılında, 2018'de toplam yumuşak ağaç tomruk ticareti 93 milyon m3 olan yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Bu, 2007 / 08'deki Küresel Mali Kriz (GFC) 'nin hemen ardından sadece 61 milyon m3'lük bir artış oldu ve sadece on yılda ticarette% 52'lik bir artış oldu. Geçtiğimiz on yılda, Asya, Doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerinin ithalatları en fazla artarken, Orta Avrupa'ya yapılan ithalat daha mütevazı bir şekilde artmıştır.

Çin'e (dünyanın en büyük kütük ithalatçısı) yapılan kütük ithalatı, bir önceki çeyreğe göre çeyrek bazında dört yılın en büyük çeyreğinde düşüş gösteren 1 / 19'da % 8 düştü. Bu, 2018'in ikinci yarısında ve 2019'un başlarında Çin'deki ekonomik aktivitelerin yavaşladığını yansıtan art arda ithalat tomrukları ve kereste ile üçüncü çeyrek dönemiydi.

Tomruk fiyatları, bölgeye bağlı olarak bol miktarda arz veya kereste talebinin azalması nedeniyle dünya genelinde ilk çeyrekte düştü. Global Tomruk Fiyat Endeksi (GSPI), 1Ç / 19'daki çeyrek bazında% 1.8'lik düşüşle 2Ç / 17'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bir yılda neredeyse yüzde sekiz oranında düşüşe rağmen, mevcut GSPI hala 10 yıllık ortalamanın sadece yüzde birkaç puan altında. Geçen yıla göre en büyük düşüş Avusturya, Almanya, ABD Kuzeybatı, Çek Cumhuriyeti ve Kuzeybatı Rusya'da olmuştur.

1Ç / 19'da, Euro cinsinden Avrupa Sawlog Fiyat Endeksi (ESPI), 2010'dan bu yana bir önceki çeyreğe göre% 3,1 düşerek en düşük seviyesine geriledi. Avrupa'daki talaşlı imalat sektörlerinde hammadde talebini azaltmak. 4 / 18'den 1 / 19'a en büyük fiyat düşüşleri Çek Cumhuriyeti, Almanya, Finlandiya, Avusturya ve Letonya'da gerçekleşti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun
Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi (TULIP) Teknik Toplantıları Yapıldı
Türkiye Dayanıklı Peyzaj Entegrasyonu Projesi (TULIP) Teknik...