Reklam
  • Reklam
MOBİLYA’da AFRİKA ATAĞI

MOBİLYA’da AFRİKA ATAĞI

Bazı Afrika ülkeleri, hem iç tüketimini arttırmak hem de ihracat pazarları için mobilya endüstrisini geliştirme potansiyeline sahip. Afrika'da toplam mobilya tüketiminin 2020 döneminde reel olarak % 2,4 artması ve önemli tüketim artışının daha uzun vadede gerçekleşmesi bekleniyor.

23 Temmuz 2019 - 13:39

Bunlar, Milan, İtalya merkezli mobilya araştırma kuruluşu CSIL'in Africa Furniture Outlook raporunun son baskısının kilit sonuçlarıdır.

CSIL’e göre, Afrika’nın toplam hane halkı tüketimi, 1,13 milyar nüfusu ve 1,7 milyar ABD doları olan kişi başına GSMH’si ile birlikte 1,400 milyar ABD doları. Tüketici talebi, son on yılda reel gelirdeki artışa bağlı olarak hızla artmıştır.

Dünya nüfusunun% 16'sı ile Afrika, dünya GSYİH'nın sadece% 3'ünü oluşturuyor, ancak IMF projeksiyonlarına göre, kişi başına düşen GSYİH'ye göre 2019 ve 2023 yılları arasında Afrika'da Afrika hariç diğer tüm dünya bölgelerinden daha hızlı büyüyecek.

CSIL, Afrika'da görünür mobilya tüketiminin (perakende satış hariç üretim veya ithalat fiyatlarında) 2017 yılında 9.8 milyar ABD doları olduğunu tahmin etmekte olup, kişi başına 8 ABD Dolarıdır ve toplam küresel mobilya tüketiminin sadece% 2'sini temsil etmektedir.

2017'de tüketimi 500 milyon ABD Dolarını aşan Afrika'daki ana mobilya tüketici pazarları Güney Afrika, Nijerya, Cezayir, Mısır, Fas ve Sudan'dır. Kuzey Afrika, Batı Afrika ve Güney Afrika, kişi başına düşen mobilya tüketimini gösteren ana tüketim bölgeleridir. CSIL, Afrika'nın nüfusu 1 milyonu aşan 59 büyükşehir alanına sahip olduğunu belirtti.

Politik istikrarsızlığa ve göreceli olarak zayıf altyapıya rağmen, bu kent merkezleri çeşitlendirilmiş ekonomilerle genişliyor ve mobilya için büyüme pazarı olarak önemli potansiyele sahip. Bazı alanlarda emlak ve turizm alanında büyük yatırımlar yapılırken, ağırlama, kültür ve eğlence sektörlerinin tümü mobilya talebini artırmaktadır.

CSIL, Afrika’daki toplam mobilya ithalatının (hem iç Afrika ticareti hem de bölge dışından ithalatlar dahil) 2017’de 3 milyar ABD Doları olduğunu bildirdi. Afrika’da tüketilen mobilyaların yaklaşık% 32’si bölge dışından ithal edilmekte ve% 68’i ülke içinde üretilmektedir. .

Bölge dışından yapılan ithalatın yaklaşık% 45'i Çin'den geliyor, ardından İtalya ve Türkiye tarafından uzaktan takip ediliyor.
Bölge dışından yapılan çoğu ithalat Güney ve Kuzey Afrika'ya yöneliktir. Güney Afrika, esas olarak Çin, Almanya ve İtalya'dan ithal edilen Güney bölgesindeki en büyük mobilya ithalatçısıdır. Kuzey Afrika'da en büyük mobilya ithalatçısı Fas (çoğunlukla Çin, İspanya, Fransa ve İtalya'dan ithalat yapan), bunu Cezayir, Mısır ve Libya izliyor.
2017 yılında, toplam Afrika mobilya üretimi 2017 yılında 7,5 milyar ABD doları olmuştur ve Afrika'da üretilen mobilyaların yalnızca% 10'u ihraç edilmiştir, başlıca ihracatçı ülkeler Mısır, Güney Afrika, Fas ve Tunus'tur.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Heybeliada Yangınına Rekor Sürede Müdahale Edildi
Heybeliada Yangınına Rekor Sürede Müdahale Edildi
Genel Müdürlüğümüzde Belâgat Eğitimi Düzenlendi
Genel Müdürlüğümüzde Belâgat Eğitimi Düzenlendi