Reklam
  • Reklam
Kronospan’dan Ukrayna’ya OSB Tesisi

Kronospan'dan Ukrayna'ya OSB Tesisi

Kronospan, kuzeybatı Ukrayna'da Polonya sınırına 10 km uzaklıktaki Novovolynsk'teki mevcut Kronospan yonga levha fabrikası dâhilinde yeni bir Yönlendirilmiş Yonga Levha (OSB) tesisi kuracak.

22 Nisan 2019 - 16:56 - Güncelleme: 22 Nisan 2019 - 17:10

Tesisin yıllık Yönlendirilmiş Yonga Levha üretim kapasitesi 280.000 ton olacak.

Kronospan UA şirketi Yönlendirilmiş Yonga Levha tesisinin bir kısmı olarak kullanılmak üzere, aynı zamanda doğrudan ısıtmalı bir kurutucuya, çoklu gün ışığı presine, 45 MW'lık bir biyokütle kazanına ve yüzey suyunun deşarjı ve arıtılması için bir sisteme de yatırım yapmakta.

Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Kronospan Holdings PLC’nin tüm hisselerine sahip olduğu yan kuruluşu olan Kronospan UA şirketinin Yönlendirilmiş Yonga Levha tesisinin inşaatını Avrupa Yeniden Yapılanma Ve Kalkınma Bankası (EBRD) finanse etmekte.

Tesis hammadde olarak önemli miktarda odun tüketecek ve tesisin dolaylı olarak başlıca olası çevresel ve sosyal etkileri tedarik edilecek odun ile ilişkili olarak gerçekleşecek. Odun tedarikinin olası olumsuz etkilerini azaltmak ve tedarik edilen odunun yasal ve sürdürülebilir bir kökene sahip olmasını sağlamak için, şirket odunu bu hususta sorumlu kaynaklardan satın alacak ve mümkün mertebe sertifikalı odunları tercih edecek. Kronospan şirketinin Novovolynsk’ta bulunan tesisi hâlihazırda harici FSC (1993 yılında kurulmuş uluslararası bir organizasyon olan Orman Yönetim Konseyi) denetimlerine tabi tutuldu ve 2014 yılında alınan FSC Gözetim Zinciri ve Kontrollü Ağaç sertifikası halen geçerli.

Şu anda, üretilen yonga levha ürününün yaklaşık% 20'si C-o-C (Gözetim Zinciri ) sertifikasyonu standartları kapsamında  % 100 FSC  sertifikalı olarak etiketlenmiş durumda.

Projenin toplam maliyeti 168 milyon Euro iken Avrupa Yeniden Yapılanma Ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından verilen kredi 116 milyon Euro. Kronospan UA, ise 52 milyon Euro’luk kısmı kendi bünyesinden karşılamakta.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi
Adli ve Hukuki Yardım Yönetmeliği Yürürlüğüe Girdi