Reklam
  • Reklam
Kırmadan, dökmeden prensipli ticaret yaparız

Kırmadan, dökmeden prensipli ticaret yaparız

Erdoğanlar Group Kazım Erdoğan'dan Ahşap Global Dergisine çok özel açıklamalar. İşte keyifle okuyacağınız o güzel röportaj...

16 Ekim 2017 - 10:18

Ağustos ayında rotamız Antalya oldu. Özellikle Plywood piyasasının önde gelen Distribütör firmalarından Erdoğanlar Group’amisafir olduk. Antalya’ya yapılan bu ziyaretimin tek bir sebebi vardı. Kazım Erdoğan ile görüşmek, röportaj yapmak. Aslında Erdoğanlar Group ile Ahşap Global’in ilişkisi çok uzunbir geçmişe dayanmıyor ama çok etkin bir diyalog temeline sahip.

Bundan kısaca bir parantezle bahsetmeden geçemeyeceğim; ilk olarak Kazım Erdoğan ile İstanbul’da gerçekleşen ve bölgenin en büyük fuarları arasında olan TurkeyBuild 2017 Fuarı’nda bir araya geldik. İlk ve kısa görüşmemiz olmasına karşın göstermiş olduğu sıcak ve babacan tavır ile üstümde ilk dakikadan etki yarattı. Görüşmemizde sarf edilen cümlelerin arasından aldığım detaylar karşımda önemli bir başarı hikayesinin ve büyük bir tecrübenin var olduğunu hissettirdi bana.

Yoğun program dahilinde ilk fırsatta, Erdoğanlar Groupiçin, Kazım Erdoğan röportajı için özel olarak Antalya’ya indim.

Antalya’ya inmemizle birlikte Erdoğanlar Group kadroları yoğun bir şekilde bizlerle ilgilendi. Bu ilginin sebebini merak ederken Erdoğanlar’ın tüm misafirlerine bu seviyede ilgi ve değer gösterdiğini, bu seviyede misafirperverliğin bir şirket adabı olduğunu öğrendim.

Kazım Bey makamında yine aynı sıcak tavrı ve Babacan yapısı ile karşıladı bizleri. Acı kahvelerimiz geldi hemen. Biraz selam, sabah, hafif bir piyasa sohbeti esintisi ve bastım kayıt cihazının düğmesine.

Kazım Bey, öncelikle kabulünüz ve göstermiş olduğunuz ilgi, alakadan dolayı şahsım ve dergimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Sizden başlayalım. Kazım Erdoğan’ı tanımak isteriz. Kısaca bahseder misiniz?

Göstermiş olduğunuz alakadan dolayı ben de sizlere teşekkür ediyorum. Hemen kısaca ve net olarak bahsedeyim; Kazım Erdoğan 73 yaşında, ilkokul mezunu olan ancak “Hayat Üniversitesi Master”ı yapmış bir tüccardır.

Aldığım kısa ama içinde her şeyi anlatan cümle ile gerçekleşen girizgah Kazım Bey ile gerçekleştireceğimiz sohbetin netliğine ve niteliğine ilişkin ilk sorudan ipucunu verdi bize.

“İş hayatıma 55 yıl önce, Antalya’nın İbradı ilçesinde bir bakkal dükkânı çalıştırarak başladım.”

Bildiğimiz kadarıyla Erdoğanlar Group bir çok iş kolunda faaliyet gösteriyor. Bu konulara sırasıyla geleceğim ancak Erdoğanlar’ın ilk kuruluş dönemine gitmek istiyorum. Nasıl başladınız?

İlk olarak iş hayatıma 55 yıl önce, Antalya’nın İbradı ilçesinde bir bakkal dükkânıçalıştırarak başladım. Sonra bu küçük ticarethane ilçenin ve civar köylerinde ihtiyaçlarını karşılayacak bir binbir çeşit mağazasına dönüştü. Evlilik hayatımla birlikte iş yerimi Konya Beyşehir’e taşıdım ve orada inşaat malzemeleri satmaya başladım.

Her firmanın bir sıçrama eşiği vardır. Erdoğanlar için bu eşik olarak gördüğünüz nokta veya durum nedir? Ve sonrasında süreçle birlikte gelişim nasıl oldu?

Ticaretteki sıçrama eşiğim, Antalya’ya ticarethanemizi taşımamız ile gerçekleşti ve sonrasında devam etti. O dönem için baktığımızda; Antalya, yılın 12 ayı ticaret yapabilecek bir iklime sahipti, oysa Beyşehir’de kış dönemlerinde ticaretimizin hacmi düşüyordu. Daha sonra Konya Çimento’nun Konya ve Akdeniz Bölge Distribütörlüğü ve ardındanContinental lastiklerinin Bölge Bayiliği, Petrol Ofisi Bölge Toptan Akaryakıt Dağıtımı,Toptan İnşaat Demiri Satışı, Hazır Beton Tesisi, Silo Bas Nakliyeciliği ve ithalat derken bugünkü noktaya geldik.

Bugün Erdoğanlar Group çatısı altında hangi faaliyetler yer alıyor. Detaylı bilgi alabilir miyiz?

Ana iş kollarımız sırasıyla şöyle; Konya Çimento Konya ve Antalya bölge  Distribütörlüğü, PetrolOfisi Toptan Akaryakıt Dağıtımı, Continental lastiklerinin Bölge Satıcılığı,(Türkiye genelinde ) Syply (Plywood) Türkiye distribütörlüğü, Hazır beton tesisleri  (Antalya ve Konya ),KılıçoğluKiremit Bölge Distribütörlüğü, ayrıca İnşaat Demirin dede Türkiye genelinde söz sahibiyiz.İnşaat Demiri Satışındada Tüm Türkiye geneline satış yapıyoruz.

Ana Konumuz olan Ahşap’a dolayısıyla size bakan tarafı olan plywood ve osb’ye geldiğimizde, son yıllarda pazarda etkinliğiniz çok yüksek seviyede. Özellikle Akdeniz, Ege ve Anadolu'da Plywood konusunda kısa zamanda önemli bir yer edindiniz ve sonrasında bunu dünyanın önemli üreticilerinden ve Türkiye pazarında önem arz eden markalardan olan SyplyPlywood  ile Bölgesel Distribütörlük anlaşması yaparak Plywood pazarında önemli bir kimlik kazandınız. Nasıl oldu? Nasıl gelişti?

Çalışma azmimiz, dürüstlüğümüz ve potansiyelimizi iyi kullanarak bizi bu günlere getirdi ve Türkiye distribütörü olduk.

Syply dağıtımında bugün hangi konumdasınız?

Syply’n kalitesi ve bizim çalışma azmimizle bugün Samsun, Trabzon, İzmir, Mersin ve Antalya bölgelerinde hem müdürlükleri hemde depolama ve sevkiyat hizmeti vermekteyiz..

Bu dönemde sadece Syply Plywood ile mi hareket ediyorsunuz? Farklı ürün ve markalar bugün yapınız içerisinde yer alıyor mu?

Syply bizim ana markamız, ancak müşterilerimizin ihtiyaç ve piyasalarda oluşan fiyat koşullarına uyum sağlayarak ara ürünlerde sunuyoruz.

Tüm ahşap, orman ürünleri dünyasının hatta inşaat sektörünün de 2016 yılının ikinci yarısını ve 2017 yılının ilk altı ayını baz aldığımızda soğuk ve sıcak kadar birbirinden farklı iki fotoğrafla karşı karşıya kaldık. 2016 yılının ikinci yarısında özellikle sonlara doğru yaşanan talep durgunluğu, dövizin artışı ve piyasanın neredeyse kitlenmeye doğru gidişi, 2017 yılı ilk yarısında ise hızla ivme kazanan ve müthiş seviyede artış gösteren bir talep. Ve ardından Türkiye’deki fabrikaların ve ithalatçıların talebe yetişememesi. Bu süreci okuduğunuzda nasıl yorumluyorsunuz ve siz ne yönde etkilendiniz?

Bu yılın ilk aylarında pazardan gelen yoğun talebi iyi okuduk ve ithalat hacmini ciddi olaranda artırarak müşterilerimizi malsız bırakmadık. Şirketimizçok etkin olarak plywood pazarına bu süreçte beş farklı liman ve coğrafyada hem depolama hemde sevkiyat avantajı sundu.

“Şirketimiz hiçbir zaman mantık dışı bir rekabet içinde olmamıştır ve olmayacaktır.”

Rekabete bakışınız ve rakiplerinize yaklaşımınız nedir ? Rekabet yapısı çerçevesinden baktığımızda faaliyet gösterdiğiniz diğer iş kolları piyasaları ve  Plywood piyasası arasında ne gibi farklılıklar görüyorsunuz? Plywood pazarını ve rekabeti nasıl yorumluyorsunuz ?

Rekabet ticari hayatın olmazsa olmazıdır. Ancak yıkıcı bir matematik hesabına dayanmayan rekabeti kabul etmiyorum.Şirketimiz hiçbir zaman bu tür mantık dışı bir rekabet içinde olmamıştır ve olmayacaktır.

“Bu konu Plywood ticaretinin temel matematik problemidir.”

Plywood ticaretinde rekabeti mantık dışına çıkaran bir KDV hesaplama yöntemi var, Kimi şirketler KDV ‘yi maliyet unsuru olarak görmezken kimileri ise maliyet olarak görüyor. Bu konu Plywood ticaretinin temel matematik problemidir.

“Sumaş OSB’yi ciddi rakamlarda ve ciddi hacimlerde satıyoruz.”

Osb konusunda da belli hacimde dağıtıma sahipsiniz. Bu konudaki mevcut yapınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Ve Osb piyasasını nasıl yorumluyorsunuz?

OSB de ise ciddi bir satış hacmimiz var.Bu konuda belli bir fabrikaya bağlı kalmaktansa pazarda en uygun fiyat ve şartları sunan firmalardan temin etmeye çalışıyoruz.SumaşOSB’yi ciddi rakamlarda ve ciddi hacimlerde satıyoruz.Ayrıca EggerOSB,KronospanOSB ,KBoardOSB’dede oldukça iyiyiz.

“Gelecekte daha güçlü, daha yaygın ve Türkiye’nin her noktasına ulaşmış bir ERDOĞANLAR göreceğiz.”

Dağıtım yapılanmanız yoğun olarak çevre bölgeler olmasının yanında tüm Türkiye çapında. Bu yapılanmaya ilişkin mevcudiyet ve gelecek planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz ?

Şu anda hedefimizin ilk aşamasına ulaşmış durumdayız. Samsun, Trabzon, İzmir, Mersin ve Antalya bölgelerinde hem bölge müdürlüklerimiz hem dağıtımhem de satışfaaliyetlerimiz mevcut. Gelecekte daha güçlü, daha yaygın ve Türkiye’nin her noktasına ulaşmış bir ERDOĞANLAR göreceğiz.

Sektörün (Plywood-Osb) bugünkü problemleri desem ilk üçe neleri koyarsınız? Ve bunlara yönelik çözüm önerileriniz nelerdir?

Ekonomik güçleri Plywood ticaretini döndürmeye yetmeyen firmaların döngü sağlamak adına mal bozdurmaları, yerli üreticilerin talep artığında fiyat artırmaları, talepdüştüğünde maliyetin altında malzeme satmaları, ayrıca her noktaya malzeme satma çabasına girmeleri bizce en önemli sorunlar olarak öne çıkmaktadır.

“Kırmadan, dökmeden prensipli ticaret yaparız.”

Piyasadan gelen duyumları baz aldığımızda firma olarak müşterileriniz tarafından olsun, sizler ile ticareti olmayanlar olsun sevilen ve saygı duyulan bir firma kimliğiniz var. Bunu hangi sebeplere veya hangi özelliklerinize bağlıyorsunuz?

Biz ticaretimizi dürüstlük temelinde yapıyoruz. Kendimizi müşterilerin yerine koyarak ve onların beklentilerine uygun şartlarda ticaret yapmaya çalışıyoruz. Biz hiçbir zaman elimizde olmayan malzemeye fiyat vermeyiz. Söylediğimiz günde sevkiyat yapmaya özen gösteririz. Kırmadan, dökmeden prensipli ticaret yaparız. Tüm çalışanlarımız müşterilerimizle saygı ve sevgi çerçevesinde ilişki kurar ve sürdürür. Şirketimizi en iyi şekilde temsil ederler.

“Güçlüyüz, saygılıyız, ticaretimizi dürüst ve sürdürülebilir şartlarda yaparız.”

Erdoğanlar Group’u diğerlerinden ayıran özellik veya özellikler sorulduğunda ne cevap veriyorsunuz?

Güçlüyüz, saygılıyız, ticaretimizi dürüst ve sürdürülebilir şartlarda yaparız.

Bu minvalde, bulunduğunuz konum itibariyle İnşaat sektörünün bugününü hem ulusal hem global bazda nasıl yorumluyorsunuz ve geleceğini nasıl okuyorsunuz?

Bu sorunun cevabı açık ve nettir. Türkiye’de inşaat sektörü her zaman çok güçlü fırsatlar sunar ve önümüzdeki on yıllar boyunca da temel sektörlerden biri olmaya devam edecektir.

Plywood'da ve Osb’de nereleri hedefliyorsunuz ? 5 yıl sonra firmanızı hem genel anlamda hem plywood, osb noktasında nerede görmek istiyorsunuz ?

Yukarıda da söylediğim gibi gelecekte şirketimiz Plywood ve OSB de Türkiye’nin her noktasına malzeme sevk edecek noktada olacaktır.  

Teşekkürler Kazım Erdoğan…

Teşekkürler Erdoğanlar Group…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Mesire Yerlerimiz Yeniden Misafirleriyle Buluşuyor.
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes Alacaksınız
Sizler İçin Oluşturduğumuz 19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes...