Kereste Kımıldamaya Başladı

Kereste Kımıldamaya Başladı

Kereste piyasası arz yönünde yüksek seviyeleri gördüğü ancak talep yönünde sakin geçen kış sezonu sonrasında baharın gelişi ile kımıldamaya başladı. Ancak henüz tatmin edici bir pazar yapısı oluşmuş değil.

07 Mayıs 2018 - 18:02 - Güncelleme: 31 Mayıs 2018 - 11:57

2017 yılında gelen talebi karşılamada yaşadıkları arz yetersizlikleri 2018 yılında İthalatçı ve yerli üreticileri yoğurdu üfleyerek yeme isteğine itti. Yalnız endeks bu sözde ters yönlü çalıştı. Bu yaklaşım ile tedariğe tam kapasite yüklenilmesi kış aylarında Türkiye genelinde kereste stoklarını çok yüksek seviyelere ulaştırdı.

Stoklar şişkin

Biraz daha detaylı yaklaştığımızda; kış aylarında başta Ukrayna olmak üzere gerçekleştirilen yüklü hacimli ithalat ve tahsisin Danıştay kararıyla durdurulması sebebiyle Orman Genel Müdürlüğü'nün tedbir amacıyla önden başlattığı ihale ve satışlar ve üreticilerin yoğun ilgisi talebin 2017 yılı aynı döneminde olduğu gibi belirgin olarak kendini göstermemesi sebebiyle stokların şişkin bir hal almasına sebebiyet verdi.

Durdukça bozulması ve çürümesi gibi nedenlerle çok bekletilmesi uygun olmayan kereste ürünü bu  sebeple yer yer bir miktar zarara yol açmaya başladı. Tam bu süreçte baharın gelişi ve kurların yukarı yönü özellikle Türkiye'nin batısı olarak tabir edilen bölgelerde talebi bir miktar hareketlendirdi. Gelen talep ve kurların artışı ile Türkiye genelinde yaklaşık %3'lük bir fiyat artışı yaşandığı gözlemlendi.

İhalelerde Durum

Stokların optimum hatta üzeri seviyeleri ulaşması Orman Müdürlükleri ihalelerinde tomruk fiyatlarına gevşeme ve düşüş olarak yansıdı. İhalelerdeki üst üste fotoğraflar bir miktar da olsa hafifledi.

Vadeler stabil hatta pozitif

Mevcut durum içerisindeki koşullarda fiyatlar küçük bir yüzde ile yukarı gitmesine karşın vadelerde gerileme olmadığı hatta yer yer ve adım adım uzadığı gözlemlendi.

Sonuç

Mart ayında piyasa ve talep bir miktar kımıldamış olmasına karşın henüz beklentileri tatmin edecek düzeyde bir pazar yapısı oluşmuş değil. Tüm kereste piyasası tüm diğer yapı malzemesi piyasalarına paralel olarak inşaat sektöründe başlayacak hareketlenmeye odaklanmış vaziyette.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü İmzalandı.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü...