Reklam
  • Reklam
Plywood/Kontrplak’ta Yeni Dönem Yeni Şartlar

Plywood/Kontrplak'ta Yeni Dönem Yeni Şartlar

Plywood/kontrplak ithalatına ilişkin gümrük vergi yapısında ve oranlarında yapılan değişiklik yeni bir pazar yapısının kapısını açtı. Plywood/kontrplak piyasası yeni şartlara ve yeni fiyatlara merhaba dedi.

07 Mayıs 2018 - 17:53 - Güncelleme: 31 Mayıs 2018 - 11:57

Türkiye plywood/kontrplak piyasası çok ama çok hareketli bir ayı geride bıraktı. Yalnız bu hareketlilik ticaret hızı sebebiyle değil gelişmeler kaynaklı gerçekleşti. Önce %20 ek gümrük vergisi kararı resmi gazetede yayınlandı, ardından 10 gün sonra ithalatta uygulanan 1100 USD/m3 gözetim bedeliı 580 USD/m3'e düşürüldü.

Özetle şu oldu ki; önce ithal plywood iç piyasa fiyatları %35 oranında arttı, sonraki karar ile bu artış oranı %15-20 seviyelerine geriledi.

Alınan kararlar toplamına bakıldığında 1100 USD/m3 hemen hemen ortalamada etkisini kaybetti, ithal ürünlere gümrükte %20 ek vergi getirilerek yerli üretimin içeride korunması, devletin vergi kaybının önüne geçilmesi sağlandı. 2010 yılında getirilen 1100 USD/m3 gözetim bedelinin de aslında nihai amacı buydu. Ancak resmi ve yasal yollar ve uygulamalar ile ithalatçılar bu gözetimi zaman içerisinde pasifize etti. Bu yeni kararlar ile hükümet, kesin vergi ile işi uygulamak istediği seviyeye tekrar taşımış oldu.

Bundan sonra ne olacak ?

Üç segment olarak şekillenen piyasada bu kararlar ile birlikte segmentler arasında değişmek kaydıyla yaklaşık %15-20'lik bir fiyat artışı yansıyacak görünümde. Segment bazında değerlendirdiğimizde;

1.Segment - Huş Grubu ürünler :

Bu ürünler genel olarak Rusya, Ukrayna ve Avrupa'dan Türkiye'ye ithal ediliyor ve ayrıca Türkiye'de üretiliyor. Huş grubu plywood/kontrplaklar, maliyetleri yönünde daha yüksek bir çıtada olması ve dolar/euro paritesinin 1,22 seviyelerinde olması sebebiyle 580 USD/m3 olan gözetim bedelinden hemen hemen hiç etkilenmeyecek. Ülke ve bölgeler bazında değerlendirildiğinde, Rusya ve Ukrayna %7 gümrük vergisi ile %20 ek gümrük vergisi toplandığında %27'lik bir vergi yani maliyet artışı yaşayacaklar. Ki bunun fiyatlara yansıma oranı yaklaşık %15 olacak. Avrupa'dan gelen plywood/kontrplaklar önemli seviyede avantaj elde etmiş durumdalar. AB ülkelerinde üretilen ürünler hem gözetimden hem de %27 olan gümrük vergisinden hiç etkilenmeyecekler. Ancak arz talep noktasından bakıldığında bu ülkelerden gelecek 1.segment ürünlerin de diğer ülke ürünleri ile aynı fiyat seviyesine çıkacağı öngörülüyor. Yerli Huş Grubu ürünlerin de bu artış oranında zam gerçekleştirmesi kuvvetle muhtemel görünümde.

2.Segment - Tropik Grubu Ürünler :

Bu grupta yer alan ürünler güncel olarak Malezya ve Vietnam'dan gelen ürünleri kapsıyor. Burada iki ülkeyi ayırmak gerekiyor. Bunun nedeni Malezya ile Türkiye arasında özel anlaşma olması. Malezya gümrük vergilerinden etkilenmeyecek. Ancak gelen bilgilere göre Çin rekabeti sebebiyle Malzeya'da plywood /kontrplak üreticisi kalmamış durumda.

Vietnam'a baktığımızda; maliyetler yönünde değerlendirildiğinde 580 USD/m3 gözetim uygulamasında yaklaşık %25'lik bir etki altına girecek. Buna ek olarak %27'lik gümrük vergisi ek yük olarak üzerine gelecek. Şartlar değerlendirildiğinde ve toplam hesaplama yapıldığında yaklaşık %20'ye yakın bir fiyat artışı bu segmentte yaşanacak gibi.

3.Segment - Ekonomik Ürünler :

Büyük oranda yerli ürünlerin hakimiyetinin olduğu bu grupta fiyatların hangi seviyede gerçekleşeceği tahmin konusu. Ancak yurtdışındaki ikamelerinin maliyetleri göz önüne alındığında fiyatların eski endekse göre %15 oranında artacağı öngörülüyor. 3.Segmentte yerli ürünlerin ithal ürünlerin girişine ve pazarda yer bulmasına ihtimal verilmiyor.

Yukarıda sunduğumuz tüm bu değerlendirmelere etkisi olacak en büyük unsur tabii ki talebin durumu. Pazar şartlarındaki gelişmeler ve şantiyelerin durumu fiyatların ve dağıtım şekillenmesinde en önem arz eden husus. Ki piyasa gözlemlendiğinde talep henüz beklentiler düzeyine ulaşmamış durumda.

Fiyat aralıklarının bu öngörülerdeki gibi şekillendiği kabul edilmesi durumunda;

3.Segment kapsamındaki Yerli ürünlerin kapasite artırımlarına paralel oranda pazarda karşılık bulmaları ve kendilerine olan talebi artırmaları kesin gibi görünüyor.

2.Segmentte yer alan markaların (özellikle Vietnam) marka değerleri ve pazarda kabul görme yükseklikleri sebebiyle çok fazla kayıp yaşamadan yeni fiyat seviyelerinde devamlılık göstereceği tahmin ediliyor.

1.Segment Huş ürünler pazarına baktığımızda yeni fiyat seviyesi sebebiyle özellikle Rus markalarının pazar payında bir miktar kaymanın diğer segmentlere ve yerli üretime olması muhtemel. Tabi burada kaybın yaşanıp yaşanmaması, kimlerin kaybedip kimlerin kazanacağı hususunda Türkiye'deki temsilcilerinin performansları ve marka değerlerini korumaları veya artırmaları önem arz edecek.

Markalar ve firmalar bazında değerlendirme yaptığımızda ;

Simirna Ltd.Şti. / TEKCOM - VPM

Türkiye plywood piyasasının önde gelen markalarından olan TEKCOM ve Türkiye distribütörü Simirna ilk karar açıklanması ile önemli seviyede bir stres yaşamasına karşın ikinci kararla birlikte bir miktar rahatladı. TEKCOM Fiyat seviyesinde bir miktar yükseliş öngörülmekle birlikte Türkiye'deki marka değerinin bu yükselişi sübvanse edeceği ortak görüş.

Yalçın Orman Ltd.Şti. / ODEK - PAGED

Sektörün önde gelen dağıtım firmalarından olan Yalçın Orman da son ayı yüksek stres ve yoğun tempo ile geçirenler arasında. İlk kararın açıklanması ile elindeki diğer kozlar için hızla girişimlerde bulunan firma daha önce temsilciliğini aldığı Avrupa/Polonya'da Huş ağacından üretilen ve dünya pazarlarında önemli bir marka olan PAGED'i ODEK'in yanında devreye soktu. İkinci karar sonrasında şekillenen pazar yapısında hem ODEK ile hem PAGED ile önemli bir konum elde etmiş oldu.

Akça Kontrplak A.Ş. / C-PLY - VTH-PLY

Türkiye'nin en büyük plywood/kontrplak üretim kapasitesine sahip olan üretici firma açıklanan kararlar ile birlikte tüm piyasadan yoğun talep ile karşılaştı. Mevcut dağıtım ağı ile güçlü bağlantılar gerçekleştiren firma hedeflediği üretim kapasitesine ulaşma adına çalışmalarını hızlandırdı.

Sağlamlar A.Ş. / YESPLY - ISTWOOD

Türkiye'nin önemli üreticilerinden olan Sağlamlar A.Ş. alınan kararlar doğrultusunda oluşan pazar yapısında, bir adım önde olarak tesiste gerçekleştirdiği kapasite artışını sağlaması sebebiyle avantajlı bir konuma geldi. Mevcut kapasitesinin üzerinde talep almaya başlayan tesis termin gün sayısını artırmak durumunda kaldı.

Erdoğanlar Grup / SYPLY PLYWOOD

Rus menşeili Syply Plywood'un Türkiye'de önde gelen temsilcisi Erdoğanlar Grup kararlar sebebiyle en büyük kontrpiyeyi yaşayan firmalardan oldu. İlk karar ile birlikte önemli şok yaşayan firma ikinci kararla birlikte stresi üzerinden attı. İlk karar sonrasında frene basarak beklemeye geçen firma ikinci karar sonrasında hedeflerine kaldığı yerden devam kararı aldı.

Babayapı A.Ş. / RİGA PLYWOOD - KONTRAFORM

Babayapı alınan kararlarda AB ülkelerinin kapsam dışında tutulması sebebiyle Riga Plywood ile pazarda önemli avantaj yakalamış gözüktü. İkinci karara kadar olan süreçte piyasanın yönünü direk çevirdiği firma temkinli bir duruş sergiledi. İkinci kararın yayınlanması ile temkinli duruşunun doğruluğunu kanıtlayan firma hem ithal hem yerli, kapsayıcı yapılanması ile yeni süreçte daha da ön plana çıkacak bir profile sahip.

Akın Plywood / RİGA PLYWOOD - TEKCOM

Yeni süreçte avantajlı bir görünüme sahip olan bir diğer firma Akın Plywood. Riga Plywood'un Türkiye distribütörlerinden biri olarak elde edilen avantajdan üstüne düşecek payı alacak olan firma ikinci karar sonrasına TEKCOM'un da tekrar devrede olması ile 2018 yılında önemli pozisyona gelecek görünümde.

 Katırcılar A.Ş. / WOODEX Plywood

Son dönem yükselişi ile göz kamaştıran Woodex Plywood ve Türkiye Distribütörü Katırcılar A.Ş. yeni karar ve pazar yapısına yeni kapasitesi hazır olarak karşılayan bir diğer marka ve firma. İç piyasada önemli gelişim gösteren Woodex yeni şartlarda, doğru yere konumlanması ile önemli başarılara imza atacak potansiyele sahip.

Erbaa Kaplama / COCHA Plywood

3000 m3/ay kapasiteli yeni fabrikasının faaliyete geçmesi için gün sayan Erbaa Kaplama yeni şartlarda mevcut düzenli dağıtım ve pazarlama yapısını koruması durumunda önemli güç elde edecek. Firmaya olan çok yönlü talep dikkat çekiyor.

Jaguar Ltd.Şti. / SVEZA - POWERPLY

Sveza'nın güçlü distribütörü olan ve Gaziantep'te kurduğu Plywood üretim tesisi ile sektörde ön planda olan firma yeni üretim kapasitesini hemen hemen tamamlamış durumda. Yeni kapasitesinin devreye tam anlamıyla girmesi ile sektördeki pozisyonunu çok güçlendirecek olan Jaguar yıldızını parlatmaya devam ediyor.

Dastaş A.Ş. / DST Plywood

Türkiye'nin köklü plywood/kontrplak üretim tesislerinden olan Dastaş da artırdığı kapasitesi ile pazarda etkinliğini artırmaya başladı. Markalaşma noktasında da vizyon değiştirdiği görülen firma yakın vadede önemli işlere imza atacak görünümde.

TKS Tosya A.Ş. / TKSPLY

Son dönemde adından sıkça bahsettirmeye başlayan bir diğer marka Tksply. TKS Tosya A.Ş. tarafından üretilen Tksply üretimindeki artışa ve markalaşma sürecine yönlendirmeye başladığı yatırımlarına bağlı olarak günden güne dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Kontrplak üretiminde önemli bilgi birikimine ve altyapıya sahip olan firmanın bu avantajını plywooda yansıtmaya başladığı görülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla Gözetliyoruz
Ormanlarımızı Usulsüzlüklere Karşı Foto Kapanlarla...
Giresun İçin Milli Dayanışma
Giresun İçin Milli Dayanışma