Kereste’de Vade’nin Sonu Görünmüyor

Kereste'de Vade'nin Sonu Görünmüyor

Talebin bir türlü beklenilen seviyeye gelmemesi Kereste piyasasını iyiden iyiye sıkışık bir hale getirdi.

26 Haziran 2018 - 14:13

Talebin bir türlü beklenilen seviyeye gelmemesi Kereste piyasasını iyiden iyiye sıkışık bir hale getirdi. Fiyat noktasında yaslanacak yer kalmayınca üretici ve ithalatçılar vadelere yüklendikçe yüklendi.

İnşaatlık kereste piyasası beklentilerini ileri tarihe taşımak durumunda kaldığı bir ayı daha geride bıraktı. Pazardaki talebin beklentilerin ve stokların çok gerisinde olması piyasada firmaların satış için ellerindeki enstrümanları sonuna kadar kullanmasına sebebiyet veriyor.

Vadeler açılmaya devam ediyor

Bu tespiti yaparken bazı göstergeleri de ortaya koymak doğru olacaktır. Fiyatlar noktasında iyiden iyiye geriye yaslanmış olan piyasada bugün itibariyle elde bulunan tek koz vadeler ki vadeler günden güne açılmaya devam ediyor. Bu durum finansman noktasından bakıldığında sağ alt köşede negatif yüzdelerin oluşması anlamına geliyor. Kereste uzun vadeli stoklanması mümkün olmayan, çürüme sebebiyle zamanında ve yerinde kullanılması gereken bir ürün olması hasebiyle burada üreticileri ve ithalatçıları eleştirmek de doğru görünmüyor.

İhalelerde fiyatlar gerilemeye başladı

Durumu analiz etme adına bir diğer gösterge Orman Genel Müdürlüğü ihalelerindeki fiyat düşüşü. İlk 5 ayda (hatta 2017 yılı boyunca) her gün yükseliş gösteren ve rekorlara imza atan ihale fiyatları mayıs ayı itibariyle yönünü aşağı çevirdi. Ancak burada dikkat çeken bir veri şu ki OGM'nin elinde pazarlığa halen hiç ürün kalmıyor.

Umutlar seçim sonrasına

Mutlak surette fiyatlar ve vadeler noktasında piyasanın üzerine bırakılan bu risk seviyesi düşündürücü olmakla birlikte umutlar seçim sonrası oluşacak talep seviyesine ötelenmiş durumda.

Ukrayna'dan kereste gelişleri duracak mı?

Bir diğer parantez Ukrayna ile ilgili. Ayın 15'ine kadar gelen kerestelerde sorun yok gibi görünüyor. Ancak Ukrayna Orman Müdürlüğü'nün "Tüm Ormanlarımızda Monochamus Böceği vardır" beyanatının etkisiyle ayın 15'inden sonra malzeme gelişi ne şekilde olacak bilinmiyor. Firmalar gelişleri durdurdukları yönünde beyanatlar veriyorlar. Bu durum çok büyük bir yüzde ile Ukrayna'dan ithal gelen kerestenin en azından bir süre gelmemesi anlamını içinde barındırıyor. Durumun bu şekilde gerçekleşmesi ; iç piyasada "talebin de normalleşmesi ile" stokların boşalmasına, ürünün değerlenmesine ve fiyatların tekrar yönünü yukarıya çevirmesine sebebiyet verebilir.

Tabi ki bu bir kurgu ancak ihtimal dahilinde.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü İmzalandı.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü...