Kereste’de Fiyatlar Düşüşe Geçti

Kereste'de Fiyatlar Düşüşe Geçti

Kereste piyasası hızlı geçen 2017 yılı sonrasında 2018 yılına ibreler aşağı yönlü olarak başladı.

15 Mart 2018 - 16:55

Kereste piyasası hızlı geçen 2017 yılı sonrasında 2018 yılına ibreler aşağı yönlü olarak başladı. Talebin düşük seviyelerde gerçekleştiği ocak ayında Türkiye genel fotoğrafına bakıldığında fiyatlar günden güne gerileme gösterdi.

2017 yılı boyunca yükseliş içerisinde giden ancak son Aralık ayında "mola" diyerek durağanlaşan kereste piyasasında ocak ayında talepte önemli düzeyde düşüş gözlemlendi. Talebin düşüşü ile birlikte piyasa oyuncuları kozlarını tek tek ortaya sürmeye başladı ve rekabetçi bir ortam oluştu.

İhaleler erken başladı

Tahsisli dikilinin Danıştay tarafından durdurulması sonrasında Orman  Genel Müdürlüğü ihaleleri bu yıl erken açtı. Sanayicilerin ve üreticilerin ihtiyaçlarını elden geldiğince karşılama adına yapılan bu hamle karşılığında ihaleler yine doldu taştı. Normal sezona göre daha düşük miktar seviyesinde açılan ihalelere talep 2017 yılında olduğu gibi yine yüksekti. Fiyatlar düşük sezon olmasına karşın yine aynı seviyesini korudu.

Bu durum piyasa oyuncularının 2018 yılında hammadde bulma konusundaki kaygılarına önlem olarak yorumlandı.

Yerli üretim tarafına piyasa satışı olarak baktığımızda tatmin olunmayan bir yapı görüldü. Talebin düşüklüğü fiyat ve vade üzerinde etkisini gösterdi ve fiyatlar ortalama %3-5 oranında gerilerken vadeler uzadı. Yerli üreticilerin hamleleri kısmi olarak karşılık bulmakla birlikte toplam kereste piyasasından daha fazla pay alabilmelerini sağladı.

İthalat kanadına baktığımızda düşük sezona karşın tedarik miktarlarının gerilemediği görüldü. Ard arda yanaşan gemiler limanlarda boy gösterdi. Özellikle Ukrayna'dan gelen kereste miktarındaki kademeli artış dikkat çekti. Türkiye'deki tomruk ithalatçılarının Ukrayna'da bir bir kereste fabrikası yatırımı yapmaları bu durumun sebebi olarak görüldü. İthalatçılar da yerli üreticilerde olduğu şekilde rekabetin içerisinde yer aldı ve fiyat/vade konusunda geniş açılımlar gerçekleştirdiler.

Gerçekleştirdiğimiz piyasa görüşmelerinde; 2018 yılının 2017'den daha iyi geçeceği ancak yüksek olması beklenen talebe karşın sorunlar sebebiyle yaşanması muhtemel hammadde sıkıntısının sezonda fiyatları çok daha üst seviyelere taşıyacağı ortak kanaat olarak ortaya çıktı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü İmzalandı.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü...