Kereste’de ARZ - TALEP Denklemi

Kereste'de ARZ - TALEP Denklemi

Kereste piyasasında ithal ve yerli üretim yönünde talebin çok üstünde tedarik sağlanması iç piyasada rekabete zirve yaptırdı. Fiyatta gelinecek nokta kalmayınca vadeler ortaya saçıldı.

03 Nisan 2018 - 13:07

Kereste piyasası Şubat ayını talep noktasında ocak ayının devamında daha sakin geçirdi. İthalatçıların yüksek sezon seviyesinde ürün miktarını tüm düşük sezon boyunca getirmesi ile Orman Genel Müdürlüğü'nün dikili ve son depo ihalelerini pazarın yıl boyu talep ve ihtiyaçlarını gözeterek erken başlatmış olması üst üste eklenince Kereste piyasası son üç ayı arz fazlası ile geçirdi.

Bu durum matematiksel çerçevede, denklem olarak şu şekilde karşımıza çıktı:  

ürün çok + talep düşük = fiyatlar aşağı + vadeler yukarı.

Talebin düşük olacağı muhtemel olan ve öyle de gerçekleşen dönemde bu seviyede mal tedariğine girilmesi uzun vadede stokta kalma ve bekleme şansı olmayan kereste ürünü piyasasında maalesef bugünkü tablonun yaşanmasına sebebiyet veriyor.

İthal tarafa baktığımızda ;

Dış ülkelerde tesisleri olan Türk firmaları oradan hammadde alımını devamlı halde gerçekleştirmeleri ve oradaki üretim maliyetlerini karşılayabilmesi adına üretimi durdurma şansına sahip değiller.

Yurtdışından alım yapıp direk kereste getiren tedarikçiler de yurtdışı bağlantılarından sezonda da talep ettikleri miktarda mal alabilmeleri için düşük sezonda da ürün almak mecburiyetindeler.

İç piyasamıza yani yerli üretime dönüp baktığımızda;

Geçen yıl hammadde yetersizliği ve tedarik problemi yaşayan üreticilerimiz Orman Genel Müdürlüğü'nün erken ihale başlatmış olması ile geçen seneki durumu yaşamamak adına alım yapıp üretime başladılar daha doğrusu hiç durmadan azaltmadan devamlılık sağladılar.

Rekabet

Tüm bu hususların birleşmesi ile arz tarafında önemli seviyede şişme yaşandı. Bu durum doğal olarak rekabeti beraberinde getirdi. Tedarikçiler ve üreticiler bir yandan sezonda satış ağlarını sağlama almak isterlerken diğer yandan elde şişen stok miktarını azaltma isteği ile önce fiyatları aşağı çektiler. Talebin halen beklenti düzeyine çıkmamış olması ve fiyatta en geriye yaslanılmış olunması vade kozunun ortaya çıkmasına yol açtı. Şubat ayında vadeler mevcut standart gün sayısının neredeyse iki katına ulaştı.

Durum gösteriyor ki; piyasada bir miktar stres birikmesi hali söz konusu. Ancak gel gelelim 2017 yılı aynı dönemine göre çok ama çok daha iyi bir pazar yapısı ile karşı karşıyayız. Ki genel algı ve beklenti 2018 yılının 2017 yılından daha verimli olacağı yönünde.

Bu yüzdendir ki, bence biraz sakin ve stratejik olalım ve en önemlisi sağlığımızı koruyalım.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
Afyon a 500 Dekar Alanda Bal Ormanı Tesis Edilecek.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü İmzalandı.
OGM, İHH VE TOÇBİRSEN Arasında Fidan Dikim Protokolü...