TEKCOM Plywood’un Pazar Lideri Olacağını Öngörüyorum

TEKCOM Plywood’un Pazar Lideri Olacağını Öngörüyorum

Şubat ayında ziyaret noktamız TEKCOM Türkiye Distribütörü Simirna'nın İzmir Sunucu Plaza'daki merkez ofisi oldu.

03 Nisan 2018 - 12:47

Sektörün merak ettiği firmanın sahibi Gökhan Şeker ile bir araya geldik. Gökhan Bey ve kurmay kadrosu sağolsunlar bizleri çok iyi ağırladılar. Merkez ofis ve kadronun buram buram hissettirdiği kalitenin kaynağının ne olduğunu  Gökhan Bey ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızda anladık.

Öncelikle Gökhan Şeker'i tanımak isteriz?

1978 Sakarya (Adapazarı) doğumluyum. Eğitime önem veren bir aileden geliyorum. Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünü bitirdim. Evliyim ve 4 yaşında bir erkek çocuk babasıyım. Koyu bir Galatasaray Taraftarıyım.

Gökhan Şeker'in kariyerine baktığımızda nasıl bir süreci görüyoruz?

İnşaat ve İnşaat Malzemeleri, İnşaat Mühendisi bir babanın oğlu olduğum için hayatımın her evresinde benimle beraber yürüdü. Ailemin iştigal alanı genellikle bu alanlar üzerine oldu.

"Entertan benim üniversite sonrası Master derecem oldu."

Askerlik hizmetimi tamamladıktan sonra kariyerimde dönüm noktası olan başlangıç Entertan firmasında aldığım görev olmuştur. Burası benim üniversite sonrası Master derecem oldu diyebilirim. Dış Ticarete ilişkin bildiğim her şeyin merkezi bu firma olmuştur. Bunun sonrasında Doktora derecemi de Levent İzolasyon Firması’nda gerçekleştirdim diyebilirim. Bu firmada Genel Koordinatör olarak yaklaşık 4 sene çalıştıktan sonra firmamız Simirna’yı kurmak nasip oldu.

"Simirna bir dış ticaret firmasıdır."

Bugün Simirna'nın faaliyetlerini sıraladığınızda neleri sayabiliriz?

Simirna bir satış pazarlama firmasıdır, bir dış ticaret firmasıdır. Ana faaliyet alanımız inşaat malzemeleri ithalatı ve transit ticaretidir. Son dönemlerde inşaat ahşap malzemelerinde konsantrasyonumuz daha fazladır. Kalıplık film yüzeyli plywood ölçeğimizde en önemli hacmi kaplayan malzemelerdir; Dünyanın çeşitli ülkelerinden önemli markaların Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. Türk müteahhitlerin yaptığı yurt dışı projelere her türlü inşaat malzemesi transit ticaretimiz devam etmekte. 2016’nın başlarına kadar özellikle Ortadoğu ve Amerika Kıta’sına ciddi ihracatlarımız söz konusuydu, şimdi biraz yavaşladı. 2018 yılıyla beraber buna tekrardan hız vereceğiz.  Tüm bu al sat ticaretimizin yanı sıra öncelikle İzmir’in Çeşme ilçesinde yap-sat inşaat faaliyetlerimiz her geçen gün artarak devam ediyor; A ve A+ müşteri kategorisine hitap eden nitelikli projelerimize yatırımlarımızı geliştiriyoruz.

"Orman ürünleri kategorisine giren yeni yatırım projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz,çok heyecanlıyız."

Yine orman ürünleri kategorisine giren yeni yatırım projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz, bunun için de çok heyecanlıyız. Kısmet olur da yol alabilirsek bu projelerimize ilişkin paylaşımlarımızı sizlerle yapacağız. Ancak vakti gelince.

" Dostluğumuz günlük değil, ömürlük."

Simirna'nın ortaklık yapısı hakkında merak edilenler var. 2016 yılında sanırım bir ayrılık yaşadınız. Sizden dinleyelim?

Evet, doğrudur. 2016 yılının başında bir ayrılık yaşadık. Simirna firmasını sevgili sayın eski ortağım Tayfun Bey’le beraber kurduk. Süre gelen zaman içerisinde birbirimizin uzman olduğu alanlarda birbirimize engel teşkil edeceğimizi düşündüğümüz için ayrılık kararı aldık. Bizim dostluğumuz çocukluk zamanlarına dayanır, dostluğumuz günlük değil, ömürlük. Tayfun Bey’in bize katkıları, bana katkıları ve bu firmanın kuruluşundaki liderliği bizim kendisine her daim takdir ve bu doğrultuda desteğimizle taçlandırılacaktır. Bizim, kendi organizasyonumuzun bir gün Türkiye’nin yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren en büyük taahhüt ve inşaat firmalarından biri olacağına dair inancımız tamdır.

"Her şey mükemmel olabilir, ama eğer niyetler ve görüşler birbirini tutmuyorsa beraber yol almak çok zor. "

Tekcom markasının Türkiye Tek distribütörü olarak faaliyet gösteriyorsunuz ve pazar payınız en üst seviyelerde. Bildiğimiz üzere 3 yıl önce Vietnam ve Bulgaristan'dan Türkiye'ye gelen plywood kontrplaklara Ekonomi Bakanlığı soruşturma açtı. Bu dönemde herkes Vietnam'dan ürün getirmekten çekinirken siz Tekcom ile aralıksız devam ettiniz ve markayı bugünlere gelmesinde önemli risk aldınız ve emek harcadınız. Soruşturma sürecinde siz neden çekilmediniz? Devam etmenizi nasıl açıklıyorsunuz? Bu bir risk değil miydi? Tüm süreci sizden dinleyelim?

Çok kısa ve net; Biz Dış Ticaret’i iyi biliyoruz, işimizi layıkıyla profesyonelce yapmaya özen gösteriyoruz. Biz temsil ettiğimiz her markaya ilişkin Pazar araştırmamızı en ince ayrıntısına kadar yapıyoruz. Orada bir fabrika var ama bu fabrika gerçek mi, üretim nasıl yapılıyor, üretimde kaç kişi çalışıyor, hammadde nereden temin ediliyor, makine parkuru nedir, makinelerin orijini nedir, hangisi daha iyidir?  Bunlar da yeterli değil; Her şey mükemmel olabilir, ama eğer niyetler ve görüşler birbirini tutmuyorsa beraber yol almak çok zor.

Vietnam; Tekcom ’un ilk fabrikasından son fabrikasına; yatırımlarının hepsine çok hakimiz ve takipçisiyiz. En başından beri Tekcom ‘un bu süreci sıkıntısız atlatacağına dair inancım tamdı. Risk gibi görülebilir; Ama bu sürecin de bizi tam anlamıyla birbirimize bağlayan önemli süreçlerden biri olduğunu düşünüyorum.

"Biz bir takımız, armadamız için savaşıyoruz."

Simirna genç yaşına karşın pazarda geldiği konum itibariyle yüksek takdir toplamayı başardı. Bu başarıyı ve yükselişi neye bağlıyorsunuz?

Bunu sizin teveccühünüz olarak nitelendiriyorum. Eğer böyleyse ne mutlu bize... Teşekkür ederim.

Eğer dediğiniz gibiyse ben bunu ekip başarısı olarak nitelendiriyorum. Biz bir takımız, armadamız için savaşıyoruz. Çatımızı oluşturan ilkelerimiz BİR. Misyonumuz ve vizyonumuzu hep geliştirerek global dünya standartlarında tutmaya özen gösteriyoruz. En önemlisi, paylaşmayı çok iyi bildiğimizi düşünüyorum. Yalansız, temiz, karalamadan, şeffaf, yalın, güvene dayalı, dürüst ve hakkaniyetli bir ticaret yapmaya çalışıyoruz.

"Bir müşteriyle bir ilişki tesis edip, ticari faaliyetimiz başladıktan sonra çok zordur bir birimizden vazgeçmemiz."

Güçlü bir dağıtım yapılanmanız var. Bayileriniz ve iş ortaklarınız ile güçlü ilişkileriniz olduğu görülüyor. Bu güçlü ilişkiler neye dayanıyor ve bunun sağladığı Tek distribütörlüğü nasıl elde tutuyorsunuz?

Başarımızın ana etkeninin stratejik ortaklarımız olan müşterilerimiz olduğunu düşünüyorum. Bir müşteriyle bir ilişki tesis edip, ticari faaliyetimiz başladıktan sonra çok zordur bir birimizden vazgeçmemiz. En önemli etken paylaşmayı bilmekten geçiyor kanımca. Bu vesileyle bu süreçte bizi yalnız bırakmayan bütün müşterilerimize sonsuz şükranlarımı sunmak isterim. Ankara Sesa, Antalya Ada Dış Ticaret, Türkiye Koçtaş, Gebze Panora, Konya Polatoğlu, Elazığ Üntaş, İzmir Karaoğlu, Adana Ahmet Yalçın, Manavgat Aykut Ticaret ve bunların yanı sıra sayamadığım diğerleri. Aslında diğerlerini de saymak isterim ama onlar bizde kalsın. Bu saydıklarım zaten en başından beri yol aldığımız herkesin bildikleri. Şimdi diğerlerini de belirtirsek rakiplerimize yol göstermiş oluruz. Bu sebeple ismini sayamadıklarım için özür diliyorum. 
 

"Rakiplerimiz, hepsi birbirinden değerli firmalar."

Plywood pazarı çok rekabetçi bir piyasa. Piyasadaki rekabet hakkında her kesim farklı bir değerlendirmede bulunuyor. Sizin rekabetin yapısı hakkındaki değerlendirmeniz nedir? Rakipleriniz hakkında neler düşünüyorsunuz? Tekcom ‘un pazardaki orta segmenteki hakimiyeti düşünüldüğünde rakip değerlendirmenizi ve analizinizi nasıl yapıyorsunuz?


Evet, rekabetçi bir piyasa. Ama rekabetçi olmayan piyasa mı kaldı. Dinamikleri çok çabuk değişebilen, uzun süreli planlama yapıp, çabuk kararlarla yol alınması gereken bir piyasa olduğunu düşünüyorum. Rakiplerimiz, hepsi birbirinden değerli firmalar, uzun yıllara sair ticari faaliyetleri olan firmalar. Hepsine saygı duyuyorum.
 

"Tekcom olarak biz orta segment’in hakimi gibi gözüküyoruz."


Tekcom olarak biz orta segment’in hakimi gibi gözüküyoruz. 11 ve 13 katman ürünlerimiz tam olarak orta segmente çok yakışan ve ciddi anlamda huş pazarına en iyi alternatif olabilecek iki ürün. İstikrarı her geçen gün artarak devam edecektir. Tekcom ‘un yeni geliştirdiği ürünlerle segmentasyonu çeşitlenecek ve bu da Pazar payını arttıracaktır.
 

Türkiye'ye yurtdışından gelen plywood/kontrplaklar için gözetim uygulaması var. Bu uygulama yurtiçindeki rekabeti farklı bir yapıya büründürüyor. Bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

"Papel ve film ithalatına da aynı gözetimin ve vergilendirmenin getirilmesi gerektiğini düşünüyorum."
 

Ne yazık ki var. Keşke olmasa. Ama devletimiz yerli üreticilerimizi de korumak durumunda. Önemli olan bunu iyi analiz ederek gerekli düzenlemeleri doğru yapmak. İthalat yerli üreticiyi tetikleyen en önemli unsurdur, daha iyi ve kaliteli üretim yapmaya itmektedir.  Eğer yerli üretim A’dan Z’ye burada tedarik edilerek yapılıyorsa, buna hiçbir diyeceğim olamaz. Ama papel, tutkal, film ve diğer ne gerekiyorsa yurtdışından ithal edilip burada sadece birleştirme yani montaj yapılıyorsa buna da karşıyım. Bu biraz üzüm yiyip bağcı dövmek gibi oluyor.  Papel ve film ithalatına da aynı gözetimin ve vergilendirmenin getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şartlar o zaman biraz eşitlenecektir.

 

Söz rekabetten açılmışken Ahşap Global Plywood Ligi'ne gelmek istiyorum. Öncelikle 2017 yılında elde ettiğiniz başarı ve şampiyonluk için sizi tebrik ediyorum ve sormak istiyorum. Tek cümle ile rica edeceğim; 2017 yılında sizi başarılı kılan ve şampiyon yapan neydi?


İstikrarlı ve kararlı duruşumuz, kalite fiyat odaklı doğru ürünleri piyasada her daim yüksek miktarlarda bulundurmamız, biraz şansımız ve ekibimizin özverisi diyebilirim. 

"Benim nezdimde üreten herkes birer milli kahramandır. "

Türkiye'deki yerli üreticilerin hemen hemen hepsi 2017 yılında yatırım kararı aldı ve kapasitelerini artırıyorlar. Orada da önemli bir ivme ve yükseliş söz konusu. Bu çerçevede Türkiye'deki plywood üretimini nasıl değerlendiriyorsunuz?


Muhakkak ki plywood üretimi gelişim göstermeye devam edecektir. Uzayan kol tabiki de bizim içimizden olsun isteriz. Benim nezdimde üreten herkes birer milli kahramandır.  İhracat odaklı olmalarını, devletimize döviz getirecek hamleler de bulunmalarını önemle rica ederim. Biz de grup olarak bunun için global network’ümüzü kullanarak yardımcı olmaya çalışırız. İhracatını arttırmak isteyen fabrikalara mesaj vermiş olalım bu şekilde.

 

Vietnam'da olduğu şekilde Bulgaristan'da da Ekonomi Bakanlığı soruşturması sonucunda plywood/kontrplak ithalatına kısıtlama/kota geldi. Tekcom "üretici" olması ve bunu T.C. Devletine beyan ve ispat etmesi sebebiyle bu kotadan etkilenmedi. Ancak siz firma olarak Bulgaristan'dan Maxply firması ve ürünlerine ilişkin önemli yatırımlar ve ciddi reklam kampanyaları yapmanıza karşın sonrasında Tekcom ‘da olduğu gibi devam etmediniz ve durdurdunuz. Fark neydi, neden?


Bu soruyu soracağınızı tahmin ediyordum. Bulgaristan Max-ply mevzusu benim için hem bir başarı hem de bir mahcubiyet hikayesidir. Biz bu firmanın sahibiyle Romanya RomPly’dan yaptığımız ticaretimizle tanıştık. Romply’ın Türkiye ve Bulgaristan pazarına ilişkin resmi distribütörüydü. Kendisi daha sonra üretime gireceğini ve bize de malzeme vermek istediğini belirtti. Biz de yerinde incelemelerimiz gerçekleştirdik. Fikir bizim için yalın ve efektif gözüktü. Bu markaya yatırım yapmaya karar verdik. Daha sonra fabrikanın yeni geliştirdiği EuroBirch Huş plywood da aynı düzenle gerçekleşti.

Hiç olmayan, bilinmeyen, yeni doğmuş bir markayı, Maxply’ı dağıtım gücümüzle ciddi bir oyuncu haline getirdik. EuroBirch Huş Plywood da bir dönem ciddi ses getirdi. Ben bunu benim ekibimin bir başarı hikayesi olarak görüyorum.
 

"Ne demek eksiklik, ne demek uyuşmazlık! "


Soruşturma sürecinde biz basiretli bir tüccar edasıyla tedarikçimizin her aşamada yanında olduk. Maxply’in sahibi beyefendi bizzat kendisi arabasıyla bavullar dolusu istenilen belgeyi getirdi ve ilgili makamlara teslim etti. Daha sonra bakanlıktan edindiğimiz bilgilerde kendilerine verilen bazı belgeler üzerinde uyuşmazlık ve eksiklik olduğu ve bu sebeple yerinde incelemeye gerek görülmemiştir kararının verildiğini öğrendik. İşte orada durun; ne demek eksiklik, ne demek uyuşmazlık. Çok sinirlendik. Maxply firmasının nasıl böyle amatörce bir hata yapabileceğini kendileriyle sorguladık. Ben bu markanın arkasında durmuşum, temsil etmişim, savunmuşum, yoktan var etmişim, ama gel gör ki iki belge eksik veya uyuşmuyor diye olumsuz raporu alacaksın. Bu tamamıyla fabrikanın hatasıdır.

"Devletimiz çok ciddi ve adaletli bir soruşturma sürdürmüştür."


Devletimiz çok ciddi ve adaletli bir soruşturma sürdürmüştür kanısındayım. Fabrikanın yaptığı bu hata sonucunda bu markaya yapılan yatırımlar ve kendilerine olan inancımız hataymış; İşte bu da bizim mahcubiyetimizdir.  Avukatlarımız ve gümrük müşavirimiz fabrikanın soruşturma süreci sonunda olumsuz rapor alacağına dair tahminlerini bildirdiler. Bunların üzerine Maxply firmasıyla ticaretimizi sonlandırmaya karar verdik.

"Ne kadar dedikoduyu seven bir sektörümüz var. Hayretle izliyorum."

2016 yılında alınan kota kararnamesi sonrasında Türkiye’ye Bulgaristan'dan Plywood/kontrplak ithalatına devam eden firmalar oldu. Son dönemde gelen haberler doğrultusunda bu firmalar bu sebeple yüklü cezalar ile karşı karşıyalar. Bu konuda düşünceniz nedir?

Evet, bizim hakkımızda da dedikodu çıkarmışlar, Simirna firması ciddi ceza aldı demişler. Ne kadar dedikoduyu seven bir sektörümüz var. Hayretle izliyorum. Biz ceza falan almadık. Bizim ceza almamıza neden olacak bir durum yok. Biz bu soruşturma sonuçlanmadan belki 5 ay öncesinde Bulgaristan ticaretimizi durdurmuştuk. Ceza alan firmalar soruşturma sonuçlandıktan sonra, yasa yürürlüğe girdikten sonra ithalata devam eden firmalardır.
Bazı dostlarımızı uyarmamıza rağmen devam ettiler. Biz bunun bir hata olduğunu, gümrüğün bir yorum hatası yaptığını ve bunun ciddi cezalar doğuracağını her defasında yineledik.

"Kimsenin canı yansın istemeyiz."

Şimdi bazı dostlarımızın ve ithalatçıların ciddi cezalara maruz kaldıklarını duyuyoruz. Çok üzücü. Umarım devletimiz affedici olur. Herkes hata yapabilir, ama kimsenin canı yansın istemeyiz.

"Welde uzun yıllardır yaptığı üretim ve ticaretiyle dünyaca bilinen bir marka."

Bulgaristan Welde firmasıyla geçtiğimiz sene içerisinde çalışmaya başladınız. Bununla ilgili yorumlarınızı alabilir miyiz?


Welde firması gerçekten bu işi çok iyi bilen, uzun yıllardır yaptığı üretim ve ticaretiyle dünyaca bilinen bir marka. Yumuşak bir ağaç türüyle üretiliyor olmasına karşın malzeme çok kaliteli. Hafif olması da bir avantaj. Umarım kendileriyle işbirliğimizi artarak geliştirebiliriz.

"Kadromuz çok dinamik, genç ve kaliteli. Bir kolej takımı havasındayız. "

Ziyaretimizde gördüğümüz kadarıyla çok dinamik ve kaliteli bir kadroya sahipsiniz. Kriterlerinizden öne çıkanlar nelerdir? Ve bu konunun önemi sizin bakış açınızda hangi seviyede?

Evet, kadromuz çok dinamik, genç ve kaliteli. Hepimiz eğitimli ve alanlarında uzmanlaşmış kişileriz. Ekibimin önemli bir çoğunluğu benim profesyonel hayatta omuz omuza çalıştığım ekip arkadaşlarım; kariyerimin en başından beri beraber yürüdüğüm ortaklarım. Aramıza yeni katılan arkadaşları da özenle tercih ediyoruz. Biz tecrübeden ziyade bizim yapımıza uyacak takım arkadaşlarını tercih ediyoruz. Bir kolej takımı havasındayız her daim.

"TEKCOM Dura Form’la huş pazarından aldığımız payı Top Form ile en üst seviyeye çıkartmak istiyoruz."

Tekcom 2018 yılı ile beraber sizinle yeni bir atağa daha geçti. Huş Plywood pazarına hitaben Top Form Plywood'u çıkardı. Top Form güçlü yapısı ve özellikleri ile dikkat çekiyor. Top Form'un farkını ve yapısını sizden dinleyebilir miyiz?


Top Form ismi gibi en üst segment ürünlerimizden birisi olacak. Tropikal sert ağaç ve huş karışımı kombi malzeme. Her iki film altındaki papeller huş, ortası tropikal sert ağaç. Hali hazırda Dura Form’la huş pazarından aldığımız payı Top Form ile en üst seviyeye çıkartmak istiyoruz.

"VPM’yi de diğer huş markaları gibi pazarda söz sahibi yapmak için uğraşacağız."

Simirna olarak Huş Plywood pazarına hitaben dünyada önemli üreticilerden biri olan ve hızla büyüyen Segezha Group ile Türkiye dağıtımında anlaştınız. VPM Huş Plywood'u Türkiye'de temsil ediyorsunuz. Neden VPM?


Kalitesine çok inanıyoruz. Ben VPM kalitesinin diğer Rusya ve Ukrayna Huş üreticilerinden çok daha iyi olduğunu düşünüyorum; Müşterilerimizden ve müşterilerimizin gönderdiği projelerden aldığımız izlenimler hep bu şekilde.  Kapasite artırımına gittiler, ikinci fabrikaları bugün yarın faaliyete geçecek. Bu sebeple şimdi Türkiye’yi çok daha fazla önemsiyorlar. VPM’yi de diğer huş markaları gibi pazarda söz sahibi yapmak için uğraşacağız.  

"Hatırlamak bile istemiyorum."

2017 yılı ocak ve şubat aylarında malum Türkiye ekonomisi önemli bir sıkışma yaşadı. Tüm sektörlerde olduğu gibi bizlerde de önemli sıkıntılar yaşandı. Bildiğimiz kadarıyla siz de 150 konteyner'ın üstünde bir malzeme ile o süreci yaşadınız. Ancak ardından gelen yüklü talep her şeyi değiştirdi. Süreçte neler oldu, siz neler yaşadınız, içinden nasıl çıktınız? Ve bu minvalde 2017 yılı sizin için nasıl bir yıl oldu?

Hiç sormayın, hatırlamak bile istemiyorum. Gerçekten bu süreç zordu.

"Limanlarda ve antrepolarda bekleyen yaklaşık 180 konteyner plywood oldu."

Neresinden bakarsan bak bütün parametreler ters yöne dönmüştü. Yanılmıyorsam 2017 Ocak başı kendi depolarımız haricinde sadece limanlarda ve antrepolarda bekleyen yaklaşık 180 konteyner plywood oldu. Biz 1 aylık stok birikince sevkiyatları durduralım diyene kadar zaten 2 aylık daha malzeme bize ulaşmıştı.

"Bir kez daha anladılar. Biz satamıyorsak başkası hiç satamaz."

2016 Aralık sonunda biz bu durumun daha kötüye gideceğini anlayınca Fabrikadan destek istedik. Sektördeki dostlarımızla görüştüler, müşterilerimizle görüştüler, büyük gruplarla görüştüler. Ama kimse ilgilenmedi. Sonunda bir kez daha anladılar. Biz satamıyorsak başkası hiç satamaz. Bankalarımız görüştü. Tarafımızdan teminatlar verildi. Çok şükür yanılmıyorsam Şubat sonu Mart başı bütün yükümlülüklerimizi yerine getirdik, Mart Ay’ında Vietnam fabrikadan tekrar sevkiyatlara başladık. Bu süreç bizi birbirimize bağlayan ve ortaklığımızı pekiştiren ve güçlendiren ikinci süreç olmuştur kanımca. 2017 yılı bizim çok değişik, bol aksiyonlu ve ciddi değişkenlikler gösteren bir yıl oldu. Ciro ve miktar anlamında zirvede bir yıl oldu.

" Bana babamdan/ailemden para kalmadı, piyangodan para da çıkmadı."

Gözlemlediğimiz kadarıyla devamlı bir gelişim algısı içerisinde hareket ediyorsunuz. Yatırım ve denemeleriniz devamlılık içerisinde gerçekleşiyor. Bunu stratejik ve finansman açısından nasıl sağlıyorsunuz?

Açıkça söylemek gerekirse hiç kolay olmuyor. Bana babamdan/ailemden para kalmadı, piyangodan para da çıkmadı. Bulunduğumuz konuma tabiri doğru olursa tırnaklarımızla kazıya kazıya geldik diyebilirim. Her geçen yıl sermaye yapımızı geliştiriyoruz ve öz kaynaklarımız büyüyor. Ufacık olan ilk kuruluş sermayemizi bugünkü seviyelere gelmesi bence anımsanmayacak bir başarıdır. Her işte olduğu gibi bizim işimizde de finansman ve finansman kontrolü çok önemli. Her geçen gün bunu geliştirmeye çalışıyoruz.

"Üreticilerin Türkiye Pazar’ına uyguladıkları fiyat politikalarını değiştireceğini düşünüyorum."

Global açıdan bakıldığında dünyada plywood/kontrplak açısından günden güne bir talep artışı görülüyor. Özellikle Avrupa'nın eğilimi, Amerika ve Çin arasındaki kota hususları dünyadaki dengeleri etkiliyor. Siz dünyayı bu konuda nasıl okuyorsunuz?

Gelişen yüksek teknoloji inşaat işlerinde plywoodu olmazsa olmaz bir malzeme haline getirdi. Ben talebin her geçen gün daha fazla artacağını düşünüyorum. Amerika’nın Çin Malzemelerine anti damping koyması işleri biraz daha zora soktu kanısındayım. Dünyadaki bütün üreticiler gözünü bu pazara çevirdi. Ciddi karlı bir Pazar. Avrupa Pazarı da Türkiye pazarına göre çok daha karlı. Bu sebeple üreticilerin Türkiye Pazar’ına uyguladıkları fiyat politikalarını değiştireceğini düşünüyorum.

"Biz kiracıyız, TEKCOM mal sahibi."

Tekcom ile geleceği ve geleceğinizi nasıl görüyorsunuz?

Tekcom ‘un global anlamda Pazar payının artacağını düşünüyorum. Bizim ve biliyorum ki Tekcom ‘un ortak amacı ilişkimizi ve işbirliğimizi her daim daha ileri taşımaktır.  Biz kiracıyız, Tekcom mal sahibi. Her iki firma da dinamik ve gelişen yapılarıyla ilkeleri doğrultusunda birbirine çok iyi uymaktadır.

"Huş pazarında daralma olacağını düşünüyorum."

2018 yılında iç pazardaki arz-talep yapısı ile ilgili öngörünüz nedir?

Talep artarak devam edecektir. Arz bunu karşılayabilecek mi emin değilim. Huş pazarında daralma olacağını düşünüyorum. Huş üreticileri daha karlı olduğu için günden güne diğer pazarlara daha çok empoze oluyorlar.

"TEKCOM'un bu yıl da Pazar lideri olacağını öngörüyorum."

Yerli üretimin Pazar payının artacağını düşünüyorum, tabi nitelikli üretim yapabilmeleri durumunda. Biz de bir yerli üreticiyle hem Türkiye hem de bizim için bazı stratejik önemi olan dış bölgelerle bir anlaşma yoluna gitmeyi düşünüyoruz.

Tekcom Pazar payını arttıracaktır. Ben bu sene yine Pazar lideri olacağını öngörüyorum. Fabrikayla belirlediğimiz hedefler bu doğrultuda.

"Adil, yalın ve dostane bir rekabet ortamı diliyorum."

Sektöre mesajınız ne olur?

Adil, yalın ve dostane bir rekabet ortamı diliyorum herkese. Plywood ’da taşlar yerine oturmuştur. Oyuncular bellidir. Ben bu sene majör değişiklikler olmayacağına inanıyorum. Bu yıl hepimiz için iyi ve bol karlı kazasız belasız bir yıl olur temennisindeyim.

Eklemek istedikleriniz?

Bize bu fırsatı verdiğiniz için sizlere ve Ahşap Global ailesine teşekkür ederiz.

5 sene sonra bir röportaj daha yaparız inşallah :)

Teşekkürler Gökhan Bey,

Teşekkürler Simirna...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Adın Başarı Demek" OGM Orman Spor Türkiye’ yi Gururlandırmaya...
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM
AGT’DEN DENİZLİ'YE DEV YATIRIM