Reklam
  • Reklam
Kastamonu Entegre İlk Etabı TAMAMLADI

Kastamonu Entegre İlk Etabı TAMAMLADI

Türkiye'nin ve dünyanın üretici gücü Kastamonu Entegre, Bulgaristan'daki yonga levha tesisine yönelik 130 milyon USD'lik modernizasyon çalışmalarının ilk etabını tamamladı.

30 Nisan 2019 - 17:56

Toplam kapasitesi 500 bin m3/yıl olan yeni hattı iki aşamalı olarak devreye alacaklarını belirten Kastamonu Entegre CEO'su Haluk Yıldız, çalışma tamamlandığında, üretim kapasitesini yüzde 150 oranında artırarak, Balkanlar ve Orta Avrupa'daki etkinliklerini arttıracaklarını sözlerine ekledi.

Kastamonu Entegre, sektörüne yönelik gerçekleştirdiği stratejik yatırımlara devam ediyor. Son olarak, Fransa'da Darbo şirketine ait 500 bin m3/yıl kapasiteli yonga levha üretim hattını satın alarak, Bulgaristan'daki tesisine taşıyan şirket, modernizasyon ve bakım çalışmaları tamamlanan hattın ilk bölümünü devreye aldı. Toplam yatırım bedeli 130 milyon USD tutarında olan ve ikinci etabında önümüzdeki dönemde devreye girmesiyle üretim kapasitesini yüzde 150 oranında artırmayı hedefleyen şirket, ürünlerini Bulgaristan iç pazarının yanı sıra Balkan ve Avrupa ülkelerine ihraç edecek.

"Bulgaristan pazarının yüzde 40'ına üretim yapıyoruz"

2001 yılında, şirketin ikinci yurt dışı yatırımı olarak faaliyete geçen Kastamonu Bulgaria A.D. bünyesindeki Yonga Levha Tesisi'nde, 220 bin m³/yıl kapasite ile, mobilya ve dekorasyon üretiminde kullanılan yüksek kaliteli ham ve melamin kaplı yonga levha ve palet üretimi yapılıyor. Ek hat yatırımının taamının üretime geçmesi ile birliktebölgedeki etkinliklerini daha da artıracaklarını belirten Kastamonu Entegre CEO'su Haluk Yıldız, Bulgaristan tesislerinin bu ülkedeki ikinci büyük Türk yatırımı olduğunu vurguluyor:

"Hammadde tedarikinde sahip olduğu avantajlar nedeniyle, yurt dışındaki ikinci yatırımımızı 30 milyon Euro yatırım ile Bulgaristan'da yaptık. 2001 yılında faaliyete geçen 200 bin m² alana sahip tesisimizde, ürettiğimiz ham ve melamin kaplı yonga levha ve pelet üretiminin yüzde 40'ını Bulgaristan pazarına sunuyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde birinci bölümü faaliyete geçen ek hat ile Bulgaristan'daki en büyük Türk yatırımcılardan biri olmaya devam ediyoruz. Ürünlerimiz Doğu Avrupa, Balkanlar ve özellikle Yunanistan ve İtalya'dan yoğun talep görüyor." dedi.

"Bulgaristan'daki yatırımlarımız ile A Sınıfı Yatırımcı Sertifikası'na sahibiz"

Kastamonu Bulgaria A.D., geçtiğimiz yıl, A sınıfı yatırımlar için sunulan teşvik belgesinin sahibi oldu. Bulgaristan'daki yatırımlara yönelik desteklerin Bulgaristan Yatırımları Teşvik Kanunu çerçevesinde sağlandığını ve geçen yıl teşvik belgesi aldıklarını belirten Yıldız, "Tesislere yönelik gerçekleştirilen yatırımlar, kapasite artırımları, üretimin çeşitlendirilmesi, üretim süreçlerinin yeniden yapılandırılması gibi başlıklar, A sınıfı yatırımcı sertifikası kapsamında değerlendiriliyor. Bulgaristan tesisimize kuruluşundan bu yana toplamda yapmış olduğumuz yatırımlar ile hem teknolojimizi yenileyeceğiz, hem de üretim kapasitemizi iki buçuk katına çıkararak, Bulgaristan ekonomisine katkımızı artıracağız." açıklamasında bulundu.

Sosyal politikaları ile ödüllü tesis

2015'te "Güvenlik Yılı" ilan edilen tesis, çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine verilen önemin bir göstergesi olan "Prometheus" Ödülü'ne layık görüldü. Aynı yıl Bulgaristan Tarım ve Ormancılık Bakanı tarafından verilen "Kurumsal Sosyal Sorumluluk Taşıyan Şirket" ödülünü aldı. 2000 yılından itibaren Kazanlık "Gül Festivali"nin ana sponsorları arasında olan Kastamonu Bulgaristan, Kazanlık Parkı Gül Bahçesi'nde bulunan Bulgaristan'ın tek Gül Müzesi'nin restorasyon çalışmalarına da sponsor oldu. Tesis, 2016 yılında Kazanlık Belediyesi tarafından "Bölgenin en hayırsever kuruluşu" seçildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı;​
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla...