Reklam
  • Reklam
Ahmet Güleç : "Mobilya sektöründe dönüşüm şart."

Ahmet Güleç : "Mobilya sektöründe dönüşüm şart."

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, ihracat olmadan büyümenin olmayacağını bilerek hareket ettiklerini belirterek, "Biz aktif ihracatçı sayısı bakımından en büyük sektörlerden biriyiz ancak ölçek büyüklüğü sorunu yaşıyoruz" dedi

30 Nisan 2019 - 17:42 - Güncelleme: 30 Nisan 2019 - 17:50

 

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği 2018 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz hafta Dış Ticaret Kompleksi İstanbul İhracatçılar Birlikleri Genel Sekreterlik Binası'nda gerçekleştirildi.


Olağan genel kurulda katılımcılara seslenen İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç; mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün hem üretimde hem de ihracatta önemli bir konumda olduğunu söyledi. Sektör olarak 2018 yılını bir önceki yıla göre yüzde 12.8 artışla 5 milyar 14 milyon 613 bin dolar ihracatla geride bıraktıklarının altını çizen Güleç, 2019 yılı hedeflerinin 6 milyar doları aşmak olduğunu aktardı.

Toplam ihracat içerisindeki paylarını yüzde 2.8'den yüzde 3.1'e yükselttiklerini aktaran Güleç, "İlk 3 aylık verilere baktığımızda geçtiğimiz yıla göre yüzde 5.4'lük bir ihracat artışımız var" dedi. 

Katma değer artırılmalı

İhracat olmadan büyümenin olmayacağını bilerek hareket ettiklerini belirten Güleç, ihracat ve üretim ülkesi olan Türkiye'nin sektör temsilcileri olarak dünya ticaretinden daha fazla pay almak istediklerini söyledi. İhracat stratejinin belirlenmesi gerektiğine vurgu yapan Güleç, sektörün zihinsel bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu belirtti.

Stratejik bir yol haritası oluşturmanın bu noktada önemli olduğunu aktaran Güleç, "Üretimin teşvik edilmesi ve önemsenmesi için üretimin katma değerinin arttırılması, bu noktada da ölçek büyüklüğünü yakalamamız gerekiyor. Biz aktif ihracatçı sayısı bakımından en büyük sektörlerden biriyiz. Sadece İstanbul Mobilya Kağıt Ve Orman Ürünleri Birliğinde 8 bin 624 üyemiz var.

Ancak ölçek büyüklüğü sorunu yaşıyoruz" dedi. Hem niteliksel hem de niceliksel olarak birlik sektörlerinin hem imalatına hem de ihracatına daha fazla yön vermek için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Güleç, 1 milyon dolar üzeri ihracat yapan firma sayının 2001'de 32, 2014 yılında 316, 2018 yılında ise 570'e yükseldiğini söyledi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ormanlık Alanlar İle İlgili Duyuru
Ormanlık Alanlar İle İlgili Duyuru
 Mangal Yakılması Yasaklanmıştır
Mangal Yakılması Yasaklanmıştır