İSPANYA ORMANCLIK’TA BLOKCHAIN DİYOR

İSPANYA ORMANCLIK'TA BLOKCHAIN DİYOR

İspanya'nın medya kanalı olan EuropaPress‘in aktardığına göre, İspanya Tarım, Su Ürünleri ve Gıda Bakanlığı, orman endüstrisini geliştirmek için blockchain teknolojisine geçiş yapmayı planlıyor.

08 Şubat 2019 - 17:53

İspanya Hükümeti ile ortaklık imzalayan ve operasyonu yürütecek olan ChainWood ekibi, blockchain teknolojisi ile İspanya içerisindeki odun ve kereste miktarını ve verimliliğini de arttırmayı planlıyor.

ChainWood temel olarak İspanya’nın sekiz farklı bölgesinde ortakları olan büyük bir firma. Bu bölgeler arasında Galicia, Madrid, Andalusia, Castilla y Leon ve Astruias gibi büyük yerler de mevcut. Grup temel olarak İspanya Tarım, Su Ürünleri ve Gıda bakanlığı fonları ile açıldı ve toplamda 93.350 bin avro gibi bir destek aldı.

ChainWood tarafından yürütülecek çalışmalarla ilgili toplantılar çoktan Santiago ve Madrid içerisinde tamamlandı. Toplantı sonucuna göre ormancılık süreçlerinin verimliliğini arttırmak için bulut tabanlı bir blockchain yazılımı kullanılacak. Üretim konusunda ise temelde sert ahşap, kütük ayrıştırma, selülozdan yapıştırıcı elde etme ve biokütle sağlama gibi amaçlar güdülüyor. Kullanılacak ve faydalanılacak en büyük teknoloji blockchain olsa da, büyük veri ve makine öğrenimi alanlarından da yardım alınacak.

Platform hayata geçirildikten sonra ChainWood uygulamanın ilk pilot aşamalarını Castilla y Leon bölgesinde yapılacak. Bundan sonra kestanesi ile ünlü Asturias, en son da meşe ağacı ile ünlü Galicia bölgelerinde kullanılacak uygulamanın, ormancılık endüstrisini çok daha iyi yerlere getireceği düşünülmekte.

Bu haber 4215 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
AĞAÇ MADENDEN DAHA DEĞERLİDİR
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara Karşı Basın Açıklaması
Muğla Dalamanda Meydana Gelen Orman Yangını ile İlgili İddialara...