Reklam
  • Reklam
ESKİŞEHİR’E AHŞAP DOKULU YENİ MÜZE

ESKİŞEHİR'E AHŞAP DOKULU YENİ MÜZE

Anadolu şehirleri arasında bu ölçekte kurulacak ilk modern müze olan Odunpazarı Modern Müze, Kurucusu Mimar ve Koleksiyoner Erol Tabanca tarafından basın mensuplarına tanıtıldı.

30 Nisan 2019 - 17:12

Malzeme odaklı tasarım

Haziran ayında açılışı gerçekleştirilecek müzenin mimarlığını dünyaca ünlü Japon Mimarlar Kengo Kuma ve Yuki Ikeguchi üstlendi. Malzeme odaklı çalışan mimar Kengo Kuma'nin tasarımını yaparken bugünün çağını yakalamak ama dokuya da zarar vermemek adına ahşap malzeme tercih ettiği belirtildi. Müzenin iç mimarisinde ise geri kalan bütün tasarımlar sade ve beyaz tutularak; eserlerin ve ahşap dokusunun vurgulanması amaçlandığı görülüyor. Dış mekan ekleme kolonlar ve sütunlarla Odunpazarı'nın ruhuyla kaynaştırılmaya çalışılırken; iç mekanda performans sanatı, dijital sanat, çok sayıda eser alacak sergi duvarları, hazırlık ve tasarım odalarından oluşuyor. En alt kattaki depoda ise eserlerin zarar görmeden muhafaza edilmesi için her türlü imkan sağlanmış durumda.

Gençlerin kültür alanı olacak

Erol Tabanca müzeyi sadece sanat eserlerinin sergilendiği bir alan olarak değil de; kültür-sanat severlerin ve özellikle gençlerin bir buluşma alanı olarak kullanması için dizayn ettiklerini belirtti. Tabanca Anadolu'da bu ölçekte ilk kez bir müze açıldığını belirterek şunları ekledi; “Bizim amacımız burayı bir dünya müzesi yapmak. O yüzden bu mimarı ve bu sanatçıları seçtik. Yine de ilk sergimiz Türk sanatçıların eserlerinden seçkilerle oluşacak. İlk seçkimizin küratörlüğünü Galeri Nev'in sahibi Haldun Dostoğlu yapacak. Eskişehir müzesine, sanat severler de eserlerine kavuşuyor. Bu nedenle ilk seçkimizin adını 'Vuslat' olarak düşündük. Umuyoruz ki bu müze ile Odunpazarı gençlerin kültür-sanat alanı olacak.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
OGM’NİN ORGANİK ATIKLARI DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı;​
​Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Kurban Bayramı dolayısıyla...