Reklam
  • Reklam
Orta Avrupa’da Ahşap Pelet Verileri

Orta Avrupa'da Ahşap Pelet Verileri

Avusturya'nın Wels şehrinde Avrupa Pelet Konferansı gerçekleşti. Etkinliğe iki gün boyunca yaklaşık 660 katılımcı iştirak etti. Şimdiye kadar olduğu gibi, bu konferansta da küresel pelet pazarları genel olarak değerlendirildi. Avrupa’da  bir yandan üretim sürekli artarken diğer yandan tedarik kıtlığı korkusu yaşanmakta. Pelet pazarının geleceğe yönelik gelişiminde birtakım sorunlar olsa da DACH ülkelerinde (Almanya, Avusturya, İsviçre), ahşap pelet üretimi istikrarlı bir şekilde artıyor.

29 Nisan 2019 - 15:01 - Güncelleme: 29 Nisan 2019 - 15:11

 Avusturya: Ahşap pelet üretimi artıyor

ProPellets Austria (Avusturya odun pelet endüstrisi ile ilgili tüm şirketleri bünyesinde barındıran dernek) derneğinden Christian Rakos, üretimde % 10, ENplus (ahşap peletler alanında dünyanın önde gelen şeffaf ve bağımsız sertifikalandırma programı) sertifikalı peletlerde % 11’lik bir artış yaşandığını bildirdi. Avusturya'da,  2018 yılında, 1.17 milyon tonu ENplus sertifikalı pelet olmak üzere, toplam 1.35 milyon ton pelet üretildi. Ancak tüketim, 960.000 tonda kaldı ve ilerleme göstermedi.

İhracat 2014'ten bu yana hızlı bir artış gösterirken 2018 yılında 740.000 tonu bulmuş durumda. Avusturya’nın en büyük müşterisi açık arayla yani yaklaşık 650.000 tonla İtalya. Ormanların büyük miktarda fırtına ve böceğe maruz kalması nedeniyle Avusturya’ya yapılan ithalat azaldı.

proPellets, olası tedarik sıkışmalarını önlemek için, üreticilere stratejik bir rezerv oluşturulmasını tavsiye etti.

Avusturya’yı oluşturan eyaletlerin bir kısmında yeni binalara fuel oil ısıtıcılarının kurulumu yasaklandı. Bu ise bazı insanlar fuel oil ısıtıcılarının tamamen yasaklandığını zannettiği için pelet talebini daha da arttırdı.

Avusturya'daki buhar kazanı satışları 2013'ten bu yana yarı yarıya azaldı. Artık, ülkede ulusal bir ısı stratejisi üzerine çalışılmakta. proPellets, yeni kazanlara olan talebi arttırmak için eski ısıtma sistemlerinin kontrolüne dair yeni şartlar getirmeye odaklanmış durumda.

 Almanya: yeterli sayıda montajcı yok

DEPV (Alman enerji-pelet birliği) ve DEPI (Alman enerji-pelet enstitüsü) Genel Müdürü Martin Bentele, pelet kullanımında elde edilen başarıyı bir dizi faktöre bağlamakta. Bunlar arasında yüksek ve sabit kullanılabilirlik, düşük emisyonlu fırınlar, fırından kombine ısı ve enerji santraline kadar geniş bir uygulama yelpazesi ve yüksek montaj kalitesi bulunmakta ve bunlar da peletlerin nihai müşterilere kaliteli enerji sağlamasına neden olmakta. Bentele, tedarik sıkışmalarının Almanya'da yaşanabilecek en son sorun olduğunu söyledi. Tek sorun olarak sadece yeterli sayıda montajcı bulunmamakta.

Almanya’daki pelet üretimi 2018’de ilk defa 2.4 milyon tonu aştı ve 2019’da yaklaşık 2.5 milyon tona ulaşması beklenmekte. Tüketim 2.1 milyon tonun biraz üzerinde ve 2019’da ise 2.4 milyon ton seviyesine ulaşması beklenmekte.

İsviçre

İsviçre'de, ısıtma hala neredeyse % 50 oranında fuel oil ile gerçekleştirilmekte. proPellets İsviçre’den Martina Caminada 2018’deki pelet tüketiminin 305.000 ton olduğunu bildirmekte ve bu da Avusturya ile yaklaşık aynı nüfusa sahip olan İsviçre'de pelet tüketiminin Avusturya’nın sadece üçte birine tekabül eden bir miktar.  

Tüketilen peletlerin % 70'i yurt içinde üretilmekte ve bunların % 85’i ENplus sertifikalı peletler. Ülkeye yaklaşık 80.000 ton pelet ithal edilmekte ve pelet ihracatı hiç yok. Şu anda, 8 tonluk teslimatlarda fiyat ton başına 360 İsviçre Frangı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2022 için hedef 400 milyon TL
2022 için hedef 400 milyon TL
Vahidi Fiyattaki Artış Orman Köylüsünü Sevindirdi
Vahidi Fiyattaki Artış Orman Köylüsünü Sevindirdi